Státní podpora obnovitelné energie se bude zvětšovat

Politika státu v oblasti obnovitelných zdrojů energie se musí přizpůsobit požadavkům, vyplývajících ze zákonodárství Evropské unie. Na jejím základě se vypracovává plán na období 2020-2030, podle kterého by se například větrná i sluneční energie měla podporovat formou dotací i provozní podpory a dalšími způsoby. Podle experta hlavními nedostatky obnovitelných zdrojů jsou jejich velká cena a nestálost. Pro další rozvoj obnovitelné energie je potřeba se ji naučit akumulovat v příznivých obdobích.

Energie z obnovitelných zdrojů v roce 2018 v Česku tvořila zhruba šest procent celkového národního energetického mixu, přitom nad ostatními druhy obnovitelné energie převládaly sluneční energie a energie z biomasy. Ukázala to statistika od společnosti OTE, která se mimo jiné zabývá zpracováním a zveřejňováním roční zprávy o trhu s elektřinou v České republice.

Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové ministerstvo aktuálně nastavuje vývoj v energii z obnovitelných zdrojů v období do roku 2030, a to na základě požadavků vyplývajících z legislativy Evropské unie. "O konkrétním množství energie v Česku se přitom ještě diskutuje a hledá se varianta, při které by nevznikla neúměrná ekonomická zátěž obyvatel nebo státního rozpočtu, již dnes se velmi významně podílejícího na financování podpory rozvoje energie z obnovitelných zdrojů," řekla Filipová pro EuroZprávy.cz.

Dodala, že je také potřeba určit příspěvek České republiky k plnění cíle v oblasti větrných elektráren. Dodala, že v Česku jsou možnosti k rozvoji větrných elektráren menší než ve státech s přístupem k moři či oceánu. Také jejich rozvoj je tady limitován pohledem a postojem místních na stavbu takových elektráren. Podle návrhu novely o podporovaných zdrojích energie, který se aktuálně nachází v legislativním procesu, už ale do konce roku 2020 jako podpora větrných elektráren budou fungovat investiční dotace, které v období 2021-2030 budou doplněné o provozní podporu. "Provozní podpora by se měla poskytovat větším zdrojům nad šest megawatt nebo výrobny složeným se šesti zdrojů. Musely by ji vysoutěžit v aukci," vysvětlila Filipová.

Podle ní stát počítá v budoucnosti s další podporou chytré zelené energetiky, a to pomocí strukturálních fondů Evropské unie. "Zaměříme se ale především na malé decentralizované zdroje. Velký potenciál vidíme ve fotovoltaice na střechách rodinných domů nebo malých a středních firem. Podporu umožníme solárním zdrojům v kombinaci s akumulací, přičemž umožníme energii nejen akumulovat, ale i prodávat ji zpět do sítě," popsala mluvčí plány pro budoucnost.

Podle Jana Kyncla z elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického se v současné době obnovitelné zdroje energie nemohou stát hlavní složkou národního energetického mixu. "V dostupném potenciálu vody není dost energie, biomasa by se musela dovážet, vítr a slunce jsou teoreticky nevyčerpatelné, ovšem volatilní. Tedy by tyto zdroje potřebovaly akumulaci, a ta pro potřebné objemy energie není zvládnutelná technicky a ekonomicky by znamenala navýšení ceny energie," vysvětlil Kyncl pro EuroZprávy.cz důvody svého tvrzení.

Rozšíření obnovitelné energie vyžaduje politickou vůli platit za dražší energii a celkové chápání obnovitelných zdrojů, vždyť každé další zdražení energie podváže rozvoj dalších průmyslových odvětví, případně sníží životní úroveň obyvatelstva. "Například lze rozšiřovat použití větrné energie či fotovoltaiky, i když velké elektrárny jsou ale politicky po minulých chybách v podstatě neprůchozí, půjde tedy o střechy domů," uvedl Kyncl. Dodal ale, že problémem je opět volatilita, která je spojená s nutností mít náhradní zdroj energie například úhelné elektrárny, a také  ekologické problémy jako hluk, změna krajinného rázu či nebezpečí pro ptáky.

Podle něj stát je navíc limitován doktrínou trhu a zatím nemůže sám budovat obnovitelné zdroje energie, může tedy jen dotovat, omezovat či pomáhat jinak. "Také může zakazovat a zdaňovat například uhelnou energii, ovšem s vazbou na průmysl a ekonomiku,“ řekl Kyncl.

Podle energetického experta environmentálního hnutí DUHA Karla Polaneckého obnovitelné zdroje energie jsou významnou složkou energetického mixu Česka už teď, protože jejich podíl na konečné spotřebě tvoří až patnáct procent. Dodal, že význam obnovitelných zdrojů s vysokou pravděpodobností poroste, mimo jiné kvůli plánovanému útlumu uhlí.

V současné době ovšem považuje za zásadní opětovné nastartování sektoru výroby obnovitelných zdrojů elektřiny, který od roku 2014 stagnuje. "V případě úplného využití českého potenciálu obnovitelných zdrojů bychom se neobešli bez technologií pro ukládání přebytků produkce v době příznivých podmínek, ke kterým patří nejen bateriové systémy, ale i technologie typu Power to Gas pro dlouhodobější skladování. Do úplného využití patří i změna ve využívání zemědělské půdy s důrazem na zvýšení výnosů energetické biomasy," vysvětlil Polanecký pro EuroZprávy.cz.

Související

Více souvisejících

Obnovitelné zdroje energie ministerstvo průmyslu větrné elektrárny

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Obchody, ilustrační fotografie

Strop na ceny v obchodech zatím nebude. Podle Nekuly máme potraviny v akcích levnější než Slováci

Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako na Slovensku. K poklesu cen podle něj povede zdravá konkurence mezi obchodníky. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanovilo cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek. Nekula řekl, že ceny potravin na Slovensku jsou u některých položek vyšší než ceny v Česku v akčních nabídkách.

před 14 minutami

před 40 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Vláda Petra Fialy

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) ale jednání o podobě státního příspěvku zatím nejsou ukončené. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Aktualizováno před 58 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok

Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým českým protějškem Petrem Pavlem prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jejich dnešní rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci. 

před 58 minutami

vejce, ilustrační fotografie

Nekula podal další podnět na UOHS kvůli cenám vajec, obchodníci prý zneužívají dominantní postavení

Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.

před 1 hodinou

Teenageři

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

před 1 hodinou

Zdeněk Nekula

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v pondělí na schůzce s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim požádal o použití zemědělské rezervy EU na podporu odvětví nejvíce zasažených růstem energií a dalších nákladů. Loni dostali mimořádnou podporu 831 milionů korun chovatelé prasat, krav nebo pěstitelé jablek a brambor. Ministerstvo zemědělství to uvedlo v tiskové zprávě.

před 2 hodinami

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

před 2 hodinami

Patrik Tušl

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců

Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 15 měsíců vězení. Souhrnný trest mu dnes potvrdil odvolací senát. Tušl totiž telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. V trestu je zahrnuté i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích.

před 3 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

před 3 hodinami

Německo, ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

před 3 hodinami

Soud, ilustrační fotografie.

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mladíkovi podmíněný trest za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Vyhověl však jeho odvolání a zmírnil mu ochrannou psychiatrickou léčbu z ústavní na ambulantní. Rozhodl tak poté, co vyslechl znalce z oboru psychologie a psychiatrie, podle kterých obžalovaný změnil svůj pohled na své jednání. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK

Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy.

před 4 hodinami

Fumio Kišida

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval do Kyjeva, uvedla japonská stanice NHK. Kišida podle ní na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. V ukrajinské metropoli se setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a podle dřívějšího oznámení japonské diplomacie ho ujistí o další podpoře Tokia a skupiny G7, které Japonsko aktuálně předsedá.

před 4 hodinami

ČEZ

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat

Nejhorší část energetické krize je u konce, trh se stabilizoval rychleji, než se čekalo. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl místopředseda představenstva energetické skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Ceny energií na trhu budou podle něj dál klesat. U koncových odběratelů se snížení cen na trhu podle něj bude projevovat postupně.

Aktualizováno před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ve středu sejde se zástupci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na téma důchodů. ČTK to dnes sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministr minulý týden uvedl, že se chce v tomto a příštím týdnu sejít vedle opozice také se zástupci odborů a zaměstnavatelů kvůli novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí. 

před 4 hodinami

Petr Hlubuček

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyloučilo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Hlubuček patří mezi obviněné v kauze Dozimetr, která se týká korupce v pražském dopravním podniku. Proti vyloučení se může odvolat.

před 4 hodinami

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva

Pondělní exploze na poloostrově Krym jsou signálem pro Rusy, že mají oblast opustit, uvedla podle agentury Unian mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková. Ve městě Džankoj na severu Krymu, kde byly v pondělí slyšet exploze, místní úřady zavedly mimořádný stav, informoval server BBC News. Ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy