Státní podpora obnovitelné energie se bude zvětšovat

Politika státu v oblasti obnovitelných zdrojů energie se musí přizpůsobit požadavkům, vyplývajících ze zákonodárství Evropské unie. Na jejím základě se vypracovává plán na období 2020-2030, podle kterého by se například větrná i sluneční energie měla podporovat formou dotací i provozní podpory a dalšími způsoby. Podle experta hlavními nedostatky obnovitelných zdrojů jsou jejich velká cena a nestálost. Pro další rozvoj obnovitelné energie je potřeba se ji naučit akumulovat v příznivých obdobích.

Energie z obnovitelných zdrojů v roce 2018 v Česku tvořila zhruba šest procent celkového národního energetického mixu, přitom nad ostatními druhy obnovitelné energie převládaly sluneční energie a energie z biomasy. Ukázala to statistika od společnosti OTE, která se mimo jiné zabývá zpracováním a zveřejňováním roční zprávy o trhu s elektřinou v České republice.

Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové ministerstvo aktuálně nastavuje vývoj v energii z obnovitelných zdrojů v období do roku 2030, a to na základě požadavků vyplývajících z legislativy Evropské unie. "O konkrétním množství energie v Česku se přitom ještě diskutuje a hledá se varianta, při které by nevznikla neúměrná ekonomická zátěž obyvatel nebo státního rozpočtu, již dnes se velmi významně podílejícího na financování podpory rozvoje energie z obnovitelných zdrojů," řekla Filipová pro EuroZprávy.cz.

Dodala, že je také potřeba určit příspěvek České republiky k plnění cíle v oblasti větrných elektráren. Dodala, že v Česku jsou možnosti k rozvoji větrných elektráren menší než ve státech s přístupem k moři či oceánu. Také jejich rozvoj je tady limitován pohledem a postojem místních na stavbu takových elektráren. Podle návrhu novely o podporovaných zdrojích energie, který se aktuálně nachází v legislativním procesu, už ale do konce roku 2020 jako podpora větrných elektráren budou fungovat investiční dotace, které v období 2021-2030 budou doplněné o provozní podporu. "Provozní podpora by se měla poskytovat větším zdrojům nad šest megawatt nebo výrobny složeným se šesti zdrojů. Musely by ji vysoutěžit v aukci," vysvětlila Filipová.

Podle ní stát počítá v budoucnosti s další podporou chytré zelené energetiky, a to pomocí strukturálních fondů Evropské unie. "Zaměříme se ale především na malé decentralizované zdroje. Velký potenciál vidíme ve fotovoltaice na střechách rodinných domů nebo malých a středních firem. Podporu umožníme solárním zdrojům v kombinaci s akumulací, přičemž umožníme energii nejen akumulovat, ale i prodávat ji zpět do sítě," popsala mluvčí plány pro budoucnost.

Podle Jana Kyncla z elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického se v současné době obnovitelné zdroje energie nemohou stát hlavní složkou národního energetického mixu. "V dostupném potenciálu vody není dost energie, biomasa by se musela dovážet, vítr a slunce jsou teoreticky nevyčerpatelné, ovšem volatilní. Tedy by tyto zdroje potřebovaly akumulaci, a ta pro potřebné objemy energie není zvládnutelná technicky a ekonomicky by znamenala navýšení ceny energie," vysvětlil Kyncl pro EuroZprávy.cz důvody svého tvrzení.

Rozšíření obnovitelné energie vyžaduje politickou vůli platit za dražší energii a celkové chápání obnovitelných zdrojů, vždyť každé další zdražení energie podváže rozvoj dalších průmyslových odvětví, případně sníží životní úroveň obyvatelstva. "Například lze rozšiřovat použití větrné energie či fotovoltaiky, i když velké elektrárny jsou ale politicky po minulých chybách v podstatě neprůchozí, půjde tedy o střechy domů," uvedl Kyncl. Dodal ale, že problémem je opět volatilita, která je spojená s nutností mít náhradní zdroj energie například úhelné elektrárny, a také  ekologické problémy jako hluk, změna krajinného rázu či nebezpečí pro ptáky.

Podle něj stát je navíc limitován doktrínou trhu a zatím nemůže sám budovat obnovitelné zdroje energie, může tedy jen dotovat, omezovat či pomáhat jinak. "Také může zakazovat a zdaňovat například uhelnou energii, ovšem s vazbou na průmysl a ekonomiku,“ řekl Kyncl.

Podle energetického experta environmentálního hnutí DUHA Karla Polaneckého obnovitelné zdroje energie jsou významnou složkou energetického mixu Česka už teď, protože jejich podíl na konečné spotřebě tvoří až patnáct procent. Dodal, že význam obnovitelných zdrojů s vysokou pravděpodobností poroste, mimo jiné kvůli plánovanému útlumu uhlí.

V současné době ovšem považuje za zásadní opětovné nastartování sektoru výroby obnovitelných zdrojů elektřiny, který od roku 2014 stagnuje. "V případě úplného využití českého potenciálu obnovitelných zdrojů bychom se neobešli bez technologií pro ukládání přebytků produkce v době příznivých podmínek, ke kterým patří nejen bateriové systémy, ale i technologie typu Power to Gas pro dlouhodobější skladování. Do úplného využití patří i změna ve využívání zemědělské půdy s důrazem na zvýšení výnosů energetické biomasy," vysvětlil Polanecký pro EuroZprávy.cz.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura chce snížit podporu obnovitelných zdrojů a seškrtat dotace. Do zahraničí prý nakupovat nejezdí

Ministerstvo financí aktuálně zkoumá možnosti, jak snížit celkové platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Jedním z kroků může být úprava právního rámce, která by vedla ke snížení dotací. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ministerstvo financí hledá způsoby, jak snížit celkový objem plateb.
Solární energie

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.

Více souvisejících

Obnovitelné zdroje energie ministerstvo průmyslu větrné elektrárny

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy