Veterináři odhalili v jižních Čechách několik nelegálních jatek

Veterináři odhalili dva případy nelegální porážky a prodeje masa v jižních Čechách. Na Strakonicku se v budově zemědělského družstva nelegálně porážela prasata, na Písecku se pak prodávalo hovězí maso z domácí porážky. Za porušení zákona hrozí milionová pokuta za neschválenou porážku, za prodej masa z domácí porážky pak 20.000 korun, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vážnější přestupek je ten ze Strakonicka. "V objektu družstva docházelo k porážení prasat, která si člen družstva od družstva zakoupil. Porážela se zde také prasata zakoupená u jiného chovatele. Porážka přitom nebyla schválena krajskou veterinární správou, nebyla tak pod veterinárním dozorem a tedy nebyla ani prováděna řádná veterinární prohlídka jatečných prasat," uvedl Majer. Krajští veterináři zakázali používání prostor pro porážku, přestupek bude řešený ve správním řízení.

Ve druhém případě přišli veterináři na kontrolu poté, co chovatel ohlašoval větší množství domácích porážek skotu. Podle zákona legislativy mohou být domácí porážkou poražené maximálně tři kusy skotu staršího dvou let a mladšího šesti let. Každou porážku skotu a jelenovitých musí chovatel minimálně tři dny předem ohlásit krajským veterinářům.

"Kontrolovaný chovatel však v polovině letošního října nahlásil již šestou letošní porážku. To bylo podezřelé a naznačovalo, že zde může docházet k nelegálnímu obchodování s masem. To se potvrdilo, poté co chovatel na základě její fingované poptávky prodal veterinární inspektorce deset kilogramů hovězího masa," dodal Majer. Následně se podle něj přiznal, že si chtěl přivydělat.

Veterináři připomínají, že se výrobky z domácí porážky nesmí prodávat, jíst je mohou členové domácnosti o "osoby blízké". Domácích zabijaček prasat, ze kterých si lidé odnáší jitrnice, jelítka nebo škvarky, loni o zhruba 3000 ubylo na přibližně 104.000, odhadlo již dříve ministerstvo zemědělství. Před zhruba desetiletím šlo o téměř dvojnásobek ročně.

Nejde letos o první zjištěné nedovolené zpracovávání masa. Dvěma nelegálním "bourárnám" , které na konci zimy odhalili veterináři v Praze, uložila správa půlmilionovou pokutu.

Loading...
Témata: Vepři | Krávy | Maso | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maso se salmonelou míří z Polska do Česka nadále, jsou ho tuny

13.11.2019 20:24 Aktualizováno Veterináři zachytili od začátku září tři nové případy dovozů drůbežího masa se salmonelou z Polska.…

Jak chránit vodu? Toman přišel s dalším návrhem, dle Pirátů má několik …

13.11.2019 16:44 Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl dnes na briefingu ministr…

Česko proti polského dolu Turów. Poslanci podpořili nesouhlas s jeho…

13.11.2019 14:51 Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního…

Zrušené kožešinové farmy mají smůlu. Proč od státu nedostanou odškodnění?

13.11.2019 12:02 Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama