Historici naznačili, jak se Pavel bude lišit od předchozích českých prezidentů

Nastupující prezident Petr Pavel bude hlavou státu odlišného formátu než jeho tři novodobí předchůdci, jde o přirozenou výměnu generací, míní historici, které oslovila ČTK. Pavlův nástup na Hrad ale nepovažují za historický zlom a jsou přesvědčeni o tom, že takové hodnocení je předčasné. Historici vyzdvihují sílu Pavlova mandátu díky přesvědčivému vítězství, ale varují před tím, že může časem vyprchat.

Pavel ještě nenastoupil do funkce, a je proto zbrklé říkat, zda jde o historický zlom, míní historik a politolog Jacques Rupnik z francouzské vysoké školy SciencesPo. Pavel je podle něj "kandidátem jiného typu", který nejspíš nenaváže na nikoho z trojice Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman.

"Havel nastolil koncept prezidentství, který svým způsobem navazoval na Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident filozof, král, který je nad stranickým děním a nemá svou stranu. Havel měl vliv, který přesahoval jeho pravomoci. Měl silnou legitimitu, kterou čerpal z listopadu 1989," míní Rupnik.

Klaus a Zeman byli oba "politici, zakladatelé a vůdci dvou hlavních stran a bývalí premiéři", popisuje shodné body Rupnik. Tuto politickou zkušenost Pavel nemá, ale v dnešní době války na Ukrajině bude mít možná generál Pavel vliv jiného typu, dodal historik.

Za "přirozený proces" a "nástup nové generace, která už neodkazuje svoji legitimitu od revoluce 1989," považuje Pavlovo zvolení historik Jan Rychlík, profesor Oddělení moderních a soudobých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Pavel byl s revolucí spojen také, ale v jiném smyslu než jeho tři předchůdci. Byl totiž příslušníkem velmi úzké části předlistopadové elity, která přešla do nových poměrů, a navíc v nich takto výrazně kariérně uspěla," uvedla historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. "Zlomem je jeho zvolení v tom smyslu, že nebyl v předcházejícím období důležitým politickým aktérem ani symbolem," dodala Gjuričová.

Gjuričová i Rupnik upozorňují na nesoulad mezi reálnými pravomocemi prezidenta vyplývajícími z ústavy a očekáváním. Je to "nešťastná konstelace českého prezidentství, v níž se pojí nepropojitelné: silný mandát přímé volby s minimálními pravomocemi, obrovská prestiž a krásné sídlo s totální izolací od většiny politického provozu," uvedla Gjuričová. Podle Rupnika může síla Pavlova mandátu časem vyprchat, ale předtím by mohl stihnout nastolit témata, která jsou pro společnost důležitá.

Rychlík upozorňuje na to, že voliče nezajímalo, co kdo z kandidátů dělal za komunismu, ale zejména co dělají dnes. Podle Gjuričové voličům nevadila ani absence konkrétnějších představ o obsahu Pavlovy práce a rozhodli se "pominout možnost poprvé zvolit prezidentkou ženu".

Mandát dosluhujícího prezidenta Zemana skončí dnes o půlnoci, Pavel se ujme funkce ve čtvrtek.

Související

Petr Pavel

Musíme se postavit zlu, říká Pavel. Navrhl vznik koalice "ochotných"

Prezident Petr Pavel naznačil, že by se za Ukrajinu měly postavit země ochotné usilovat o spravedlivý mír. Svobodný svět se podle jeho slov musí postavit zlu. Pavel už v pátek vyjádřil podporu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému po roztržce s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Oválné pracovně Bílého domu. 

Více souvisejících

Petr Pavel prezident čr

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 8 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy