Hledání Zemanova nástupce pokračuje po sobotě plné emocí. Vítěz je krotí a i s poraženými řeší, jak opět zdolat Babiše

Česko už mohlo znát jméno nové hlavy státu, ale ještě si na ni necelé dva týdny počkáme. Mnozí z nás budou ve stejném napětí jako včera, když ještě nebylo jasné, kteří z kandidátů uspějí v prvním kole prezidentské volby. Vraťme se ovšem do chvil před uzavřením volebních místností, kdy ještě mohlo všech osm uchazečů o post nejvyššího ústavního činitele doufat v úspěch.

Z jedné z volebních místností v Praze 8, městské části, kde volil i jeden z kandidátů Karel Diviš, se po odevzdání hlasu vydávám vstříc volebním štábům dvou uchazečů o Pražský hrad. Štáby jsou od sebe vzdálené něco přes kilometr či pár zastávek tramvají číslo 17. Tou jedu i já a z pravého břehu Vltavy se po cestě dívám přes řeku na Pražský hrad. K tomu pochopitelně směřují i zraky Danuše Nerudové a Petra Pavla. Jen jeden z nich na něj bude moci pomýšlet i v neděli.

Teď je ale teprve sobota, 14 hodin. Nerudová doráží do svého štábu za obrovského potlesku svých podporovatelů. Kromě jejího týmu, který z velké části tvoří mladí lidé, což je pro budoucnost demokracie v Česku jistě potěšující fakt, jsou mezi nimi i mnohé známé osobnosti. Postupně přichází moderátor Honza Musil, paralympionik Jiří Ježek nebo herečky Jana Bernášková a Veronika Žilková. Ti všichni ekonomku podpořili v průběhu kampaně, Žilková navzdory tomu, že se v průběhu loňského roku spekulovalo o kandidatuře jejího bývalého partnera Martina Stropnického v dresu hnutí ANO.

Za nejsilnější opoziční subjekt nakonec kandiduje Andrej Babiš, proti němuž se bývalá univerzitní rektorka i generál ve výslužbě vymezují, stejně jako vůči končícímu prezidentovi Miloši Zemanovi. Mimochodem, do štábu Nerudové přijíždí také Petra Buzková, někdejší výrazná tvář ČSSD a bývalá ministryně školství, která se svého času dostala do ostrého sporu se Zemanem.

V době příjezdu expolitičky sociální demokracie ale začíná být jasné, že šance její favoritky na úspěch v prvním kole jsou mizivé. Je čas se přesunout do Pavlova štábu v Salvátorské ulici, jehož velikost paradoxně méně odpovídá ambicím na zisk postu prezidenta republiky. Je totiž menší a jako novináři se zde tísníme, především při tiskových konferencích. První z nich začíná v 15 hodin.

Pavel nepřekvapuje. I když je už v tu chvíli zřejmé, že postoupí do pokračování bitvy o Hrad, drží se zpátky. Říká, že zatím jde jen o odhad. "Není důvod slavit, ale zahájit druhý poločas," podotýká, ale už o chvíli později běží na obrazovce záběry jeho slavících podporovatelů z regionů. Osobně jich do stísněných prostor mohla dorazit jen hrstka.

Někdejší vysoký představitel NATO také připouští, že v kampani před prvním kolem udělal chyby. Zmiňuje pasivitu v televizních debatách, kterých je ochoten se zúčastnit i nadále, pokud přijde i Babiš. "Vzhledem k tomu, že bude ve druhém kole, tak očekávám, že se to neobejde bez faulů," konstatuje.

V průběhu druhé tiskové konference o více než hodinu později přeskakuje Pavel ve výsledcích bývalého premiéra a ujímá se vedení. Oslavy už v tu chvíli propukají naplno. "Pavel na Hrad," křičí jeho příznivci na pódiu, zatímco on se jen lehce pousměje. Následuje otázka, zdali se vůbec umí pořádně radovat. Sám už ale především přemýšlí o tom, jak dostat voliče k urnám i ve druhém kole. "Bude záležet na každém hlasu," zdůrazňuje. Odmítá také označení provládní kandidát. "Jsem ale přesvědčen, že současná vláda je lepší než ta Andreje Babiše," poznamenává s tím, že nemá problém kabinet Petra Fialy kritizovat, pokud to uzná za vhodné. 

V následujících desítkách minut se zajímavé dění čím dál víc koncentruje do sousedství kostela svatého Salvátora, ačkoliv na Chodov souběžně doráží Andrej Babiš a poprvé vystupuje před médii. Do svého úhlavního soka se pouští hned v úvodu své řeči, kterou mohou na obrazovce sledovat i novináři přítomní u Pavla. Naše pozornost se poté přesouvá k neúspěšným kandidátům, kteří jeden po druhém přijíždí vyjádřit vítězi podporu pro druhé kolo.

Kruh se pro mě hezky uzavírá, když se u Pavla objevuje jako první Danuše Nerudová. Generál jde bývalé rektorce Mendelovy univerzity naproti, vítá ji u vchodu a dostává se mu osobní gratulace od ní. Časem se na stejné místo přesouvají i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, který překvapuje svým doprovodem. Má totiž s sebou dětský kočárek. 

"Pan generál je silný a zkušený kandidát, má charisma," říká Hilšer při odchodu novinářům a dodává, že by jako Babišův soupeř měl nadále používat humor. "Držme palce celé České republice," vzkazuje na závěr.

Povolební dění tím ale ještě nekončí. Pavel střídá studia jednotlivých celoplošných televizních stanic a promlouvá k divákům večerních hlavních zpravodajských relací. A zatímco tak činí, je ostatním novinářům k dispozici jeho syn Jan. V některých aspektech se projevuje jako dokonalá kopie svého otce, především se rovněž vyjadřuje stručně. 

"Byl dobrý, jako vždycky," hodnotí dosavadní počínání svého otce a prozrazuje, že mu neradí. Od toho jsou tu prý jiní. Dobře si však také uvědomuje, že souboj pokračuje. "Vyhraje ten lepší," dodává k tomu, co nás všechny čeká za dva týdny. To už bude jasné, koho si lidé zvolili za nástupce Miloše Zemana. 

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Danuše Nerudová Marek Hilšer Andrej Babiš Pavel Fischer Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy