Hledání Zemanova nástupce pokračuje po sobotě plné emocí. Vítěz je krotí a i s poraženými řeší, jak opět zdolat Babiše

Česko už mohlo znát jméno nové hlavy státu, ale ještě si na ni necelé dva týdny počkáme. Mnozí z nás budou ve stejném napětí jako včera, když ještě nebylo jasné, kteří z kandidátů uspějí v prvním kole prezidentské volby. Vraťme se ovšem do chvil před uzavřením volebních místností, kdy ještě mohlo všech osm uchazečů o post nejvyššího ústavního činitele doufat v úspěch.

Z jedné z volebních místností v Praze 8, městské části, kde volil i jeden z kandidátů Karel Diviš, se po odevzdání hlasu vydávám vstříc volebním štábům dvou uchazečů o Pražský hrad. Štáby jsou od sebe vzdálené něco přes kilometr či pár zastávek tramvají číslo 17. Tou jedu i já a z pravého břehu Vltavy se po cestě dívám přes řeku na Pražský hrad. K tomu pochopitelně směřují i zraky Danuše Nerudové a Petra Pavla. Jen jeden z nich na něj bude moci pomýšlet i v neděli.

Teď je ale teprve sobota, 14 hodin. Nerudová doráží do svého štábu za obrovského potlesku svých podporovatelů. Kromě jejího týmu, který z velké části tvoří mladí lidé, což je pro budoucnost demokracie v Česku jistě potěšující fakt, jsou mezi nimi i mnohé známé osobnosti. Postupně přichází moderátor Honza Musil, paralympionik Jiří Ježek nebo herečky Jana Bernášková a Veronika Žilková. Ti všichni ekonomku podpořili v průběhu kampaně, Žilková navzdory tomu, že se v průběhu loňského roku spekulovalo o kandidatuře jejího bývalého partnera Martina Stropnického v dresu hnutí ANO.

Za nejsilnější opoziční subjekt nakonec kandiduje Andrej Babiš, proti němuž se bývalá univerzitní rektorka i generál ve výslužbě vymezují, stejně jako vůči končícímu prezidentovi Miloši Zemanovi. Mimochodem, do štábu Nerudové přijíždí také Petra Buzková, někdejší výrazná tvář ČSSD a bývalá ministryně školství, která se svého času dostala do ostrého sporu se Zemanem.

V době příjezdu expolitičky sociální demokracie ale začíná být jasné, že šance její favoritky na úspěch v prvním kole jsou mizivé. Je čas se přesunout do Pavlova štábu v Salvátorské ulici, jehož velikost paradoxně méně odpovídá ambicím na zisk postu prezidenta republiky. Je totiž menší a jako novináři se zde tísníme, především při tiskových konferencích. První z nich začíná v 15 hodin.

Pavel nepřekvapuje. I když je už v tu chvíli zřejmé, že postoupí do pokračování bitvy o Hrad, drží se zpátky. Říká, že zatím jde jen o odhad. "Není důvod slavit, ale zahájit druhý poločas," podotýká, ale už o chvíli později běží na obrazovce záběry jeho slavících podporovatelů z regionů. Osobně jich do stísněných prostor mohla dorazit jen hrstka.

Někdejší vysoký představitel NATO také připouští, že v kampani před prvním kolem udělal chyby. Zmiňuje pasivitu v televizních debatách, kterých je ochoten se zúčastnit i nadále, pokud přijde i Babiš. "Vzhledem k tomu, že bude ve druhém kole, tak očekávám, že se to neobejde bez faulů," konstatuje.

V průběhu druhé tiskové konference o více než hodinu později přeskakuje Pavel ve výsledcích bývalého premiéra a ujímá se vedení. Oslavy už v tu chvíli propukají naplno. "Pavel na Hrad," křičí jeho příznivci na pódiu, zatímco on se jen lehce pousměje. Následuje otázka, zdali se vůbec umí pořádně radovat. Sám už ale především přemýšlí o tom, jak dostat voliče k urnám i ve druhém kole. "Bude záležet na každém hlasu," zdůrazňuje. Odmítá také označení provládní kandidát. "Jsem ale přesvědčen, že současná vláda je lepší než ta Andreje Babiše," poznamenává s tím, že nemá problém kabinet Petra Fialy kritizovat, pokud to uzná za vhodné. 

V následujících desítkách minut se zajímavé dění čím dál víc koncentruje do sousedství kostela svatého Salvátora, ačkoliv na Chodov souběžně doráží Andrej Babiš a poprvé vystupuje před médii. Do svého úhlavního soka se pouští hned v úvodu své řeči, kterou mohou na obrazovce sledovat i novináři přítomní u Pavla. Naše pozornost se poté přesouvá k neúspěšným kandidátům, kteří jeden po druhém přijíždí vyjádřit vítězi podporu pro druhé kolo.

Kruh se pro mě hezky uzavírá, když se u Pavla objevuje jako první Danuše Nerudová. Generál jde bývalé rektorce Mendelovy univerzity naproti, vítá ji u vchodu a dostává se mu osobní gratulace od ní. Časem se na stejné místo přesouvají i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, který překvapuje svým doprovodem. Má totiž s sebou dětský kočárek. 

"Pan generál je silný a zkušený kandidát, má charisma," říká Hilšer při odchodu novinářům a dodává, že by jako Babišův soupeř měl nadále používat humor. "Držme palce celé České republice," vzkazuje na závěr.

Povolební dění tím ale ještě nekončí. Pavel střídá studia jednotlivých celoplošných televizních stanic a promlouvá k divákům večerních hlavních zpravodajských relací. A zatímco tak činí, je ostatním novinářům k dispozici jeho syn Jan. V některých aspektech se projevuje jako dokonalá kopie svého otce, především se rovněž vyjadřuje stručně. 

"Byl dobrý, jako vždycky," hodnotí dosavadní počínání svého otce a prozrazuje, že mu neradí. Od toho jsou tu prý jiní. Dobře si však také uvědomuje, že souboj pokračuje. "Vyhraje ten lepší," dodává k tomu, co nás všechny čeká za dva týdny. To už bude jasné, koho si lidé zvolili za nástupce Miloše Zemana. 

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Danuše Nerudová Marek Hilšer Andrej Babiš Pavel Fischer Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

před 3 hodinami

Kyjev

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

před 4 hodinami

Gaza

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze

V nově zveřejněném svědectví pro britskou stanici BBC obvinil bývalý bezpečnostní pracovník působící v distribučních centrech potravinové pomoci v Gaze nově vzniklou organizaci Gaza Humanitarian Foundation (GHF) z těžkého porušování lidských práv. Podle jeho výpovědi docházelo ze strany ostrahy GHF k opakované střelbě na neozbrojené palestinské civilisty, včetně žen, dětí a starších lidí. Tvrdí, že incidenty zahrnovaly i použití kulometů proti davům, které se údajně pohybovaly příliš pomalu.

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování

Silné bouřky udeřily v Česku již v úterý a nevyhnou se mu ani dnes. Meteorologové vydali ve středu dopoledne výstrahu, která vstoupí v platnost v 16 hodin a potrvá až do večera. Největší nebezpečí bouřek je na západě a jihozápadě Čech. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Afghánský muž, který více než deset let spolupracoval s britskými vojenskými silami, uvedl v emotivním rozhovoru pro britskou stanici Sky News, že po úniku jeho osobních údajů žije v neustálém strachu o život. Poté, co se jeho identita dostala do rukou Tálibánu, prohlásil, že se cítí „zrazen“ a „ztracen“. O své budoucnosti prý nemá žádnou představu a jeho rodina je podle něj „odsouzena k zániku“.

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 9 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy