Je to frustrující, byl kousek od nás, uvedla policie ke střelbě na FF UK. Šéfové připustili chyby

Policisté ve čtvrtek uvedli, že se chtějí poučit z chyb během zásahu při prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policejní prezident Martin Vondrášek zmínil například chyby v komunikaci strážců zákona. Pražský policejní šéf Petr Matějček pak přiznal, že i po půl roce je frustrující, že pachatele měli kousek od sebe. 

Vicepremiér Rakušan na uvedl prozradil, že policisty zbavil mlčenlivosti, aby mohli společnost předat maximum možných informací. Policejní prezident Martin Vondrášek vzápětí apeloval, aby lidé rozlišovali mezi tím, co strážci zákona mohli vědět už 21. prosince, a tím, co vědí až nyní. Podle toho je pak zásah během osudného dne nutné posuzovat. 

Šéf policie zmínil závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle nichž se má policie zlepšit v pěti oblastech. Jde o zjišťování a sdílení informací, změny v souvislosti se zbraňovou legislativou, problematiku lokalizace mobilních telefonů, komunikaci s dalšími subjekty a osobami mimo policii a také samotný zásah proti aktivnímu střelci.

Vondráček přiznal, že ideální nebyla komunikace s představiteli filozofické fakulty, kdy nikdo nebyl v kontaktu s děkankou. Policisté už se na tuto problematiku soustředí při výcviku. Vady podle prezidenta vykazovala také psychosociální pomoc po zásahu.  

Policejní prezident zmínil, že inspekce nenašla žádné nedostatky na samotném zásahu, přesto doporučila pokračovat ve výcviku, například co se týká evakuace osob. "Potřebujeme doplnit a obměnit dlouhé zbraně a balistické prostředky," komentoval doporučení ohledně zlepšení výzbroje. 

Podle Vondráška je nutné zlepšit legislativu a kontrolu centrálního registru zbraní. Podotkl, že ten je deset let starý a nemá analytickou nástavbu. "Naprogramovali jsme nový systém a snažíme se výstupy ověřovat," uvedl. Zdůraznil, že musí také docházet ke sdílení informací mezi psychology či psychiatry a praktickými lékaři. 

Podle náměstka pro službu kriminální policie Tomáše Kubíka se chce policie z případu co nejvíce poušti. Proto už od 9. ledna funguje pracovní skupina, která má navrhnout opatření. "

Krajský policejní šéf Petr Matějček řekl, že policie po telefonátu kamarádky pachatele neměla zprávy, že se chystá provést děsivý čin. "K těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla," uvedl. Útočník podle něj vstoupil do budovy fakulty ve 13:24, minutu před policisty. 

Matějček rovněž vysvětlil, že kvůli zastaralému kamerovému systému školy, který ukazuje záběry v reálném čase, se nešlo ihned podívat na záznam. Získání náhledu trvá několik hodin. "Pachatel navíc změnil svou vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat," prozradil. 

Policisté se nakonec odebrali do jiné budovy v Celetné ulici, a to na doporučení studijní referentky. Podle krajského policejního šéfa šlo o konkrétní stopu. "Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam," dodal. 

Vondrášek na večerní tiskové konferenci dále hájil práci podřízených, přičemž se odkazoval na závěry vyšetřování GIBS. "Bylo konstatováno, že té tragické události nebylo objektivně možno zabránit," sdělil přítomným a zdůraznil, že s žádným ze zasahujících policistů není vedeno trestní řízení.

"Od GIBS jsme nedostali zprávu o žádné fatální chybě policisty. V tuto chvíli nevím o žádně chybě nebo o hrubé nedbalosti," konstatoval s tím, že ale vidí prostor pro zlepšení. "My jsme tu zkušenost (se střelbou) neměli, nechtěli jsme ji. A teď se z ni musíme poučit," dodal. 

Vedoucí prvního oddělení Aleš Strach potvrdil, že skutky v Klánovicích, Hostouni a na fakultě způsobila jedna a ta samá osoba. I on upozornil, že původní informace nenasvědčovaly tomu, že pachatel chce spáchat masovou vraždu. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. 

Související

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Martin Vondrášek Policie ČR Vít Rakušan (STAN) Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy