Je to frustrující, byl kousek od nás, uvedla policie ke střelbě na FF UK. Šéfové připustili chyby

Policisté ve čtvrtek uvedli, že se chtějí poučit z chyb během zásahu při prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Policejní prezident Martin Vondrášek zmínil například chyby v komunikaci strážců zákona. Pražský policejní šéf Petr Matějček pak přiznal, že i po půl roce je frustrující, že pachatele měli kousek od sebe. 

Vicepremiér Rakušan na uvedl prozradil, že policisty zbavil mlčenlivosti, aby mohli společnost předat maximum možných informací. Policejní prezident Martin Vondrášek vzápětí apeloval, aby lidé rozlišovali mezi tím, co strážci zákona mohli vědět už 21. prosince, a tím, co vědí až nyní. Podle toho je pak zásah během osudného dne nutné posuzovat. 

Šéf policie zmínil závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle nichž se má policie zlepšit v pěti oblastech. Jde o zjišťování a sdílení informací, změny v souvislosti se zbraňovou legislativou, problematiku lokalizace mobilních telefonů, komunikaci s dalšími subjekty a osobami mimo policii a také samotný zásah proti aktivnímu střelci.

Vondráček přiznal, že ideální nebyla komunikace s představiteli filozofické fakulty, kdy nikdo nebyl v kontaktu s děkankou. Policisté už se na tuto problematiku soustředí při výcviku. Vady podle prezidenta vykazovala také psychosociální pomoc po zásahu.  

Policejní prezident zmínil, že inspekce nenašla žádné nedostatky na samotném zásahu, přesto doporučila pokračovat ve výcviku, například co se týká evakuace osob. "Potřebujeme doplnit a obměnit dlouhé zbraně a balistické prostředky," komentoval doporučení ohledně zlepšení výzbroje. 

Podle Vondráška je nutné zlepšit legislativu a kontrolu centrálního registru zbraní. Podotkl, že ten je deset let starý a nemá analytickou nástavbu. "Naprogramovali jsme nový systém a snažíme se výstupy ověřovat," uvedl. Zdůraznil, že musí také docházet ke sdílení informací mezi psychology či psychiatry a praktickými lékaři. 

Podle náměstka pro službu kriminální policie Tomáše Kubíka se chce policie z případu co nejvíce poušti. Proto už od 9. ledna funguje pracovní skupina, která má navrhnout opatření. "

Krajský policejní šéf Petr Matějček řekl, že policie po telefonátu kamarádky pachatele neměla zprávy, že se chystá provést děsivý čin. "K těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla," uvedl. Útočník podle něj vstoupil do budovy fakulty ve 13:24, minutu před policisty. 

Matějček rovněž vysvětlil, že kvůli zastaralému kamerovému systému školy, který ukazuje záběry v reálném čase, se nešlo ihned podívat na záznam. Získání náhledu trvá několik hodin. "Pachatel navíc změnil svou vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat," prozradil. 

Policisté se nakonec odebrali do jiné budovy v Celetné ulici, a to na doporučení studijní referentky. Podle krajského policejního šéfa šlo o konkrétní stopu. "Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam," dodal. 

Vondrášek na večerní tiskové konferenci dále hájil práci podřízených, přičemž se odkazoval na závěry vyšetřování GIBS. "Bylo konstatováno, že té tragické události nebylo objektivně možno zabránit," sdělil přítomným a zdůraznil, že s žádným ze zasahujících policistů není vedeno trestní řízení.

"Od GIBS jsme nedostali zprávu o žádné fatální chybě policisty. V tuto chvíli nevím o žádně chybě nebo o hrubé nedbalosti," konstatoval s tím, že ale vidí prostor pro zlepšení. "My jsme tu zkušenost (se střelbou) neměli, nechtěli jsme ji. A teď se z ni musíme poučit," dodal. 

Vedoucí prvního oddělení Aleš Strach potvrdil, že skutky v Klánovicích, Hostouni a na fakultě způsobila jedna a ta samá osoba. I on upozornil, že původní informace nenasvědčovaly tomu, že pachatel chce spáchat masovou vraždu. 

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve. 

Související

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Poslanci budou vyšetřovat střelbu na FF UK. Zřídili komisi

Poslanecká sněmovna ustanovila desetičlennou komisi, která bude vyšetřovat prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zákonodárci chtějí získat odpovědi na nejasnosti týkající se policejního postupu. Návrh opozičního hnutí ANO na zřízení komise schválila dolní komora parlamentu jednomyslně. 

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) Martin Vondrášek Policie ČR Vít Rakušan (STAN) Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy