Koronavirus možná omylem unikl z laboratoře, důkazy ale nejsou, připouští Prymula a Hostomský

Koronavirus SARS-CoV-2 podle epidemiologa Romana Prymuly a biochemika Zdeňka Hostomského pravděpodobně opravdu nedopatřením v Číně unikl z laboratoře. Řekli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podobná teorie se objevila už na začátku epidemie před třemi roky, většina českých vědců ji ale odmítla.

Epidemie začala v Číně před třemi lety, první případy v Česku se objevily 1. března. Hypotéza o úniku z laboratoře je podle Hostomského, který byl ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, nejpravděpodobnější.

"Asi nebudeme nikdy mít konkrétní důkaz," řekl s odkazem na nedůvěryhodnost čínských dat o koronaviru i vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) na místě.

Šlo podle něj zřejmě o typ výzkumu, kdy vědci pracovali na virech přírodního původu z netopýrů, u kterých se zkoumala jejich schopnost získání dalších funkcí včetně šíření u člověka. "Je to legitimní vědecký projekt: co ten virus potřebuje, aby se mohl stát lidským patogenem?," uvedl.

Nejpravděpodobnější je podle něj nahodilý únik viru. "Důležitá věc, která oslabuje tu 'přírodní' hypotézu je, že se za ty tři roky nenašel žádný mezihostitel," dodal. Podle Prymuly se ukázalo, že z amerických databází zmizely sekvence viru z doby před začátkem epidemie, které byly velmi podobné jako u nového koronaviru. To je podle něj silný signál, že virus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu, kde se na výzkumu podílely i Spojené státy.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy