Ministerstvo školství opět zjišťuje, kolik uprchlíků z Ukrajiny se vzdělává na českých školách

Ministerstvo školství (MŠMT) začalo v těchto dnech opětovně zjišťovat, kolik uprchlíků z Ukrajiny pracuje a vzdělává se v mateřských, základních a středních školách a na konzervatořích v Česku. Údaje musí školy úřadu předat do 18. dubna, vyplývá z informací na webu metodického portálu MŠMT edu.cz. Dosud poslední přesné údaje o počtu azylantů v regionálním školství pocházejí ze sběru dat k 30. září loňského roku. Podle nich se tehdy v Česku učilo 50.285 dětí ukrajinských uprchlíků, což představovalo 2,7 procenta všech školáků.

Podle úřadu je cílem mimořádného sběru dat zjistit aktuální stav žáků a pracovníků z Ukrajiny ve školách a zjistit aktuálně volné kapacity ve školách spolu s možnostmi jejich navýšení od září. "Toto šetření považujeme za zásadní pro strategické plánování dalšího postupu v oblasti poskytování vzdělávání pro děti a žáky z Ukrajiny a pro koordinaci dalšího postupu," píše se na webu edu.cz.

Mluvčí MŠMT Aneta Lednová ČTK nedávno řekla, že podle předběžných odhadů se počet dětských azylantů z Ukrajiny, kteří jsou ve věku předškoláků, školáků a středoškoláků, oproti posledním dostupným údajům výrazně nezměnil. "Konkrétní informace, že by v některém z měst hrozila krize z nedostatku volných kapacit pro ukrajinské děti a žáky, na MŠMT nemáme. Skrze klíčové asociace i neziskový sektor působící v českém školském systému pravidelně avizujeme, aby s námi byly podobné informace komunikovány a MŠMT na ně mohlo z pozice ústředního orgánu státní správy systémově reagovat," uvedla.

Loni na podzim chodilo do základních škol 39.478 školáků s ukrajinským občanstvím, kteří do země přicestovali v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Celkem na začátku aktuálního školního roku navštěvovalo ZŠ podle dat ministerstva 1,007.778 dětí, podle úřadu nejvíce v historii České republiky.

Zaměstnanci školek se podle údajů ministerstva z konce září starali o 6904 ukrajinských uprchlíků, kteří tvořili 1,9 procenta všech předškoláků. Nejméně utečenců z válkou zasažené země navštěvovalo v ČR střední školy. Ministerstvo v nich ve svém sběru dat v září 2022 registrovalo 3457 ukrajinských azylantů z celkem zhruba 463.000 středoškoláků.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února minulého roku. V Česku je podle statistik ministerstva zhruba 10.900 mateřských, základních a středních škol.

Související

Školství

Jarní prázdniny v roce 2024: Ministerstvo upravilo termín pro některá území

Děti si ještě užívají poslední dny hlavních prázdnin, přičemž ve školství finišují přípravy na nový školní rok. Některá území v jeho průběhu budou mít jarní prázdniny v jiném než původně stanoveném termínu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o tom rozhodlo již před několika měsíci.

Více souvisejících

ministerstvo školství Ukrajina studenti

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání obrněnců dnes informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V tuto chvíli není jasné, kolik obrněnců má Kyjev k dispozici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy