Nový jízdní řád 2022/23: Na železnici ode dneška začíná platit, změní časy i ceny

Vlaky na tuzemské železnici začnou ode dneška jezdit podle nového jízdního řádu. Vedle změny času odjezdů většiny spojů bude nejvýraznější novinkou zrychlení vlaků na některých trasách, například z Prahy do Českých Budějovic nebo do Ostravy. Dopravci chystají i spuštění některých nových spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. S novým jízdním řádem zároveň někteří zdraží jízdenky, u ČD se ceny zvýší o 15 procent.

Státní dopravce zvyšuje ceny jízdného každoročně, a to v reakci na inflaci. Zatímco v předchozích letech se zvýšení cen pohybovalo v nižších jednotkách procent, letos jízdenky u ČD zdraží o 15 procent. Důvodem je podle dopravce velký růst nákladů na energie a materiál, což spolu s vysokou inflací zvýšilo výdaje společnosti o miliardy korun.

V dálkové dopravě dopravci slibují zejména urychlení některých jízd, což souvisí s dokončením některých staveb na koridorech, které v uplynulých měsících velmi komplikovaly dopravu. Nejvíce se zkrátí jízdní doba mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Expresy i rychlíky zde zrychlí zhruba o 20 minut, cestu do Tábora nově zvládnou za 59 minut, do Českých Budějovic pak za 100 minut. Zároveň by se mělo urychlit cestování i do dalších míst v celém Jihočeském kraji. O deset až 20 minut by měly zrychlit také některé spoje na trase mezi Prahou a Ostravou. Konec výluky mezi Blanskem a Brnem pak postupně obnoví provoz vlaků, které jsou na trase nyní nahrazovány autobusy.

Změny v regionální dopravě budou ve většině krajů zejména časové, kdy jednotlivé spoje budou jezdit podle upravených časů odjezdů. Novinkou budou přímé spoje až do Kadaně předměstí, kde byla dokončena elektrifikace tratě.

Změny dopravci chystají i v mezistátní dopravě. České dráhy pustí nový noční spoj Canpus, který jako denní vlak zajistí přímé spojení Prahy a Lipska a přes noc na trase Praha-Curych. Dráhy dále obnovují přímé vlakové spojení z Prahy přes Tábor a České Velenice do Vídně a rozšíří počet spojů z Prahy do Krakova nebo do Žiliny. Posílí také provoz vlaků mezi Ostravou a Žilinou. Novinku připravuje také RegioJet, který bude nově zajíždět až k vídeňskému letišti Schwechat. Na trase Praha-Brno-Vídeň bude vypravovat celkem šest vlaků denně.

Související

Ilustrační foto

V Německu skončila stávka na železnici. Strojvůdci už vyhrožují další

V Německu v pátek skončila železniční stávka, kterou strojvedoucí zahájili v noci z úterý na středu. Zřejmě ale nebyla poslední, protože odborový svaz strojvedoucích GDL už pohrozil dalším pozastavením práce, pokud dopravce Deutsche Bahn nepřipraví dostatečně dobrou nabídku vyšších mezd a lepších pracovních podmínek. 

Více souvisejících

České Dráhy cena jízdného

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy