Vlaky na tuzemské železnici začnou ode dneška jezdit podle nového jízdního řádu. Vedle změny času odjezdů většiny spojů bude nejvýraznější novinkou zrychlení vlaků na některých trasách, například z Prahy do Českých Budějovic nebo do Ostravy. Dopravci chystají i spuštění některých nových spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. S novým jízdním řádem zároveň někteří zdraží jízdenky, u ČD se ceny zvýší o 15 procent.
Státní dopravce zvyšuje ceny jízdného každoročně, a to v reakci na inflaci. Zatímco v předchozích letech se zvýšení cen pohybovalo v nižších jednotkách procent, letos jízdenky u ČD zdraží o 15 procent. Důvodem je podle dopravce velký růst nákladů na energie a materiál, což spolu s vysokou inflací zvýšilo výdaje společnosti o miliardy korun.
V dálkové dopravě dopravci slibují zejména urychlení některých jízd, což souvisí s dokončením některých staveb na koridorech, které v uplynulých měsících velmi komplikovaly dopravu. Nejvíce se zkrátí jízdní doba mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Expresy i rychlíky zde zrychlí zhruba o 20 minut, cestu do Tábora nově zvládnou za 59 minut, do Českých Budějovic pak za 100 minut. Zároveň by se mělo urychlit cestování i do dalších míst v celém Jihočeském kraji. O deset až 20 minut by měly zrychlit také některé spoje na trase mezi Prahou a Ostravou. Konec výluky mezi Blanskem a Brnem pak postupně obnoví provoz vlaků, které jsou na trase nyní nahrazovány autobusy.
Změny v regionální dopravě budou ve většině krajů zejména časové, kdy jednotlivé spoje budou jezdit podle upravených časů odjezdů. Novinkou budou přímé spoje až do Kadaně předměstí, kde byla dokončena elektrifikace tratě.
Změny dopravci chystají i v mezistátní dopravě. České dráhy pustí nový noční spoj Canpus, který jako denní vlak zajistí přímé spojení Prahy a Lipska a přes noc na trase Praha-Curych. Dráhy dále obnovují přímé vlakové spojení z Prahy přes Tábor a České Velenice do Vídně a rozšíří počet spojů z Prahy do Krakova nebo do Žiliny. Posílí také provoz vlaků mezi Ostravou a Žilinou. Novinku připravuje také RegioJet, který bude nově zajíždět až k vídeňskému letišti Schwechat. Na trase Praha-Brno-Vídeň bude vypravovat celkem šest vlaků denně.
Související
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 1 hodinou
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
včera
Trump pozval Putina do Rady míru, která má dohlížet na Pásmo Gazy
včera
Větrné počasí trvá. Meteorologové prodloužili výstrahu
včera
16 tisíc mrtvých, 300 tisíc zraněných, tisíce lidí přišly o zrak. Írán podle lékařů skutečná čísla obětí demonstrací tají
včera
Letouny Ukrajině neprodáme, oznámil po jednání koalice Okamura
Aktualizováno včera
Střelba na úřadě na Děčínsku. Na místě jsou mrtví a zranění
Policie zasahuje v pondělí dopoledne na městském úřadě ve Chřibské na Děčínsku. Došlo tam ke střelbě. Na místě už momentálně nehrozí další nebezpečí, pachatel byl zneškodněn. Kromě útočníka zemřela nejméně jedna další osoba. Šest lidí pak utrpělo zranění.
Zdroj: Jan Hrabě