Obchody výrazně zdražily cukr. Nekula požaduje vysvětlení

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v dopise vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru a vajec. Upozornil na to, že loni na podzim ceny prudce stouply. Obchody by podle něj neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému zvyšování zisku. Cena jednoho kilogramu cukru krystal na pultech obchodů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla od září do prosince o 77 procent. 

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) v reakci uvedl, že ceny cukru se na základě tendrů stanovují na celý rok a řetězce ceny upravily až poté, co loni na podzim výrazně zdražili dodavatelé. Svaz postup ministra považuje za nelegální snahu o určování cen a obrátí se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Agrární komora ČR odmítla, že by za růst cen nesli vinu čeští zemědělci.

Nekula v dopise obchodní řetězce žádá, aby mu sdělily, kdy spotřebitelskou cenu sníží na odpovídající a rozumnou výši. "Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku," uvedl ministr.

Nekula v dopise, který má ČTK k dispozici, píše, že kvůli vysokým cenám vajec a cukru se na něj obracejí občané. Uvádí, že podle Eurostatu je velkoobchodní cena 100 kilogramů vajec v ČR 229,68 eur (5483,61 Kč), zatímco v Polsku je to 259,84 eur (6203,68 Kč). "V polských obchodech jsou přitom vejce levnější než v Česku," uvedl. Polsko loni v reakci na energetickou krizi dočasně zavedlo nulovou sazbu DPH na potraviny. Nekula žádá řetězce, aby ceny vajec a cukru v obchodech vysvětlily i s ohledem na rozdílné sazby daně.

Podle prezidenta SOCR Tomáše Prouzy se cena cukru odvíjí od každoročních tendrů, které stanoví dodavatelské ceny na jeden rok. Loni na podzim podle něj bylo na nabídkách dodavatelů patrné, že se snaží výrazně zvýšit ceny a většina z nich požadovala růst až o 100 procent ve snaze zneužít stávající inflační prostředí a navýšit svůj zisk. "Toto extrémní navýšení dodavatelských cen obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí. V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent," uvedl.

Ministrovo prohlášení podle Prouzy vypovídá o zásadní neznalosti fungování trhu, spatřuje v něm nelegální snahu o určování cen. "Záměr ministra Nekuly určovat ceny potravin je podle právníků v rozporu se zákonem," řekl. Ministr by podle něj měl o růstu cen jednat s velkými zemědělskými podniky. Prouza na twitteru také uvedl, že by se místo marží měla porovnávat ziskovost v jednotlivých sektorech. Uvedl, že v zemědělství je to 13,8 procenta, ve výrobě potravin pět procent a v maloobchodě 3,89 procenta.

Ministerstvo upozornilo na rozdílný růst cen výrobců a cen v obchodech. Podle ČSÚ byla průměrná cena průmyslových výrobců za jeden kilogram cukru loni v září 13,17 Kč. V prosinci stál kilogram 19,90 Kč, což je nárůst o 51 procent.

Prezident Agrární komory Jan Doležal ČTK řekl, že pěstitelé neurčují ceny na pultech obchodů a mají omezený vliv na ceny, za jaké prodávají svou produkci. Poznamenal, že od září do prosince výkupní ceny cukrové řepy klesly o 14 procent a byly nižší i v meziročním srovnání. "Český statistický úřad již ve svém loňském odhadu souhrnného zemědělského účtu upozornil na vysoké náklady v tuzemské zemědělské prvovýrobě a její snižující se rentabilitu a varoval před pokračováním tohoto trendu," doplnil.

V obchodech byla průměrná cena za kilogram cukru krystal v září loňského roku 18,21 Kč. V prosinci stál již 32,23 Kč, což je o 77 procent více. Ministerstvo uvedlo, že ceny cukru výrazně ovlivnil růst nákladů na energie pro výrobce, kteří na podzim začali vyrábět z loňské sklizně.

Podle ministerstva současná průměrná spotřebitelská cena cukru překonala historická maxima, více než 30 Kč za kilogram cukr zatím v obchodech nestál. Dosavadní rekord bylo 26,1 Kč v září 2004, uvedlo ministerstvo.

Související

Více souvisejících

Obchody Zdeněk Nekula cukrová řepa, cukr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy