Okresní správy sociálního zabezpečení mají zaniknout. Vláda a MPSV přišly s plánem územních správ

Vláda a Ministerstvo práce a sociálních věcí plánují změnit strukturu soustavy České správy sociálního zabezpečení. Dnes je podle návrhu změny zákona již nevyhovující počet Okresních správ sociálního zabezpečení, které spadají právě pod ČSSZ. Vzniknou tak Územní správy sociálního zabezpečení, zahrnující 2-4 kraje. 

OSSZ je na území České republiky 77, což přináší vysokou administrativní náročnost, omezení možnosti synergických efektů v provozu jednotlivých pracovišť a omezenou možnost optimalizace služeb – to předznamenává zvýšené náklady a neefektivní využití personálních zdrojů. 

Jednotlivá pracoviště OSSZ mají do značné míry provozní autonomii. Pak je obtížnější dosahovat poskytování služeb v rámci větších organizačních celků. V praxi to znamená problematičtější hledání požadovaných úspor, což vede k dalšímu neefektivnímu využití personálních zdrojů. „Lze tak očekávat, že s každým takovým budoucím požadavkem budou tyto problémy nadále růst,“ píše vláda v textu návrhu změny zákona 

OSSZ tak nedokážou efektivně pomáhat klientům. Situace se ještě zhoršuje ve chvíli, kdy narůstá počet agendy k vyřízení. „Cílem návrhu zákona je proto nové uspořádání organizační struktury správ sociálního zabezpečení tak, aby bylo možno efektivně vykonávat stanovené působnosti v oblasti sociálního zabezpečení,“ pokračuje text.   

Od změny si státní správa slibuje efektivnější vyřizování důchodového a nemocenského pojištění, fungování lékařské posudkové služby, výběr pojistného na sociální zabezpečení a v neposlední řadě i provádění exekučních srážek. To vše „s optimálním využitím moderních informačních a komunikačních technologií a lidského potenciálu zaměstnanců k zajištění maximální spokojenosti a komfortu klientů,“ jak doplnila vláda v návrhu.  

Jak to tedy bude vypadat? 

Na území České republiky již nebude 77 okresních správ. Sjednotí se Praha se Středočeským krajem; dále Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj; jednotnou správu bude mít Ústecký, Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj. 

Na Moravě vzniknou dvě: jedna pro Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj; druhá pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.  

„Dosavadní okresní správy sociálního zabezpečení ve vymezených správních obvodech dnem nabytí účinnosti zákona splynou a tímto splynutím vznikne nová územní správa sociálního zabezpečení; tímto splynutím dosavadní okresní správy sociálního zabezpečení zaniknou,“ zaznívá z návrhu. Pracovní místa by se ve velkém rušit neměla. 

Tyto Územní správy sociálního zabezpečení budou zastoupeny správními úřady. Jednotlivé správy v každém okrese zřídí kontaktní pracoviště. Každý se bude moci obrátit na jakékoliv kontaktní pracoviště v rámci působnosti celého územního útvaru.  

To znamená, že pokud občan původem z Hradce Králové dlouhodobě přebývá v Ústí nad Labem, ale nemá zde trvalé bydliště, bude se moci obrátit na tamní kontaktní pracoviště. „Je však zaručeno, že určité věci, které se týkají posuzování zdravotního stavu a úkonů, u nichž je potřebná osobní přítomnost, musí kontaktní pracoviště zajistit vždy pro ty občany, kteří mají v daném okrese své bydliště; to znamená, že každý má právo tyto věci vyřídit, tak jako dosud, v místě svého okresu,“ doplňuje vláda v návrhu. 

Mocná ČSSZ 

Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu uvádí, že spravuje agendu více než 8,9 milionu klientů, včetně 2,9 milionu důchodců. Vyplácí přes 3,5 milionu důchodců a průměrně více než 300 tisíc dávek nemocenského pojištění za měsíc. Přínos do státního rozpočtu činí až třetinu všech jeho příjmů. Jsou to peníze vybrané na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvcích na státní politiku zaměstnanosti.  

Související

Více souvisejících

čssz Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 17 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy