Okresní správy sociálního zabezpečení mají zaniknout. Vláda a MPSV přišly s plánem územních správ

Vláda a Ministerstvo práce a sociálních věcí plánují změnit strukturu soustavy České správy sociálního zabezpečení. Dnes je podle návrhu změny zákona již nevyhovující počet Okresních správ sociálního zabezpečení, které spadají právě pod ČSSZ. Vzniknou tak Územní správy sociálního zabezpečení, zahrnující 2-4 kraje. 

OSSZ je na území České republiky 77, což přináší vysokou administrativní náročnost, omezení možnosti synergických efektů v provozu jednotlivých pracovišť a omezenou možnost optimalizace služeb – to předznamenává zvýšené náklady a neefektivní využití personálních zdrojů. 

Jednotlivá pracoviště OSSZ mají do značné míry provozní autonomii. Pak je obtížnější dosahovat poskytování služeb v rámci větších organizačních celků. V praxi to znamená problematičtější hledání požadovaných úspor, což vede k dalšímu neefektivnímu využití personálních zdrojů. „Lze tak očekávat, že s každým takovým budoucím požadavkem budou tyto problémy nadále růst,“ píše vláda v textu návrhu změny zákona 

OSSZ tak nedokážou efektivně pomáhat klientům. Situace se ještě zhoršuje ve chvíli, kdy narůstá počet agendy k vyřízení. „Cílem návrhu zákona je proto nové uspořádání organizační struktury správ sociálního zabezpečení tak, aby bylo možno efektivně vykonávat stanovené působnosti v oblasti sociálního zabezpečení,“ pokračuje text.   

Od změny si státní správa slibuje efektivnější vyřizování důchodového a nemocenského pojištění, fungování lékařské posudkové služby, výběr pojistného na sociální zabezpečení a v neposlední řadě i provádění exekučních srážek. To vše „s optimálním využitím moderních informačních a komunikačních technologií a lidského potenciálu zaměstnanců k zajištění maximální spokojenosti a komfortu klientů,“ jak doplnila vláda v návrhu.  

Jak to tedy bude vypadat? 

Na území České republiky již nebude 77 okresních správ. Sjednotí se Praha se Středočeským krajem; dále Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj; jednotnou správu bude mít Ústecký, Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj. 

Na Moravě vzniknou dvě: jedna pro Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj; druhá pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.  

„Dosavadní okresní správy sociálního zabezpečení ve vymezených správních obvodech dnem nabytí účinnosti zákona splynou a tímto splynutím vznikne nová územní správa sociálního zabezpečení; tímto splynutím dosavadní okresní správy sociálního zabezpečení zaniknou,“ zaznívá z návrhu. Pracovní místa by se ve velkém rušit neměla. 

Tyto Územní správy sociálního zabezpečení budou zastoupeny správními úřady. Jednotlivé správy v každém okrese zřídí kontaktní pracoviště. Každý se bude moci obrátit na jakékoliv kontaktní pracoviště v rámci působnosti celého územního útvaru.  

To znamená, že pokud občan původem z Hradce Králové dlouhodobě přebývá v Ústí nad Labem, ale nemá zde trvalé bydliště, bude se moci obrátit na tamní kontaktní pracoviště. „Je však zaručeno, že určité věci, které se týkají posuzování zdravotního stavu a úkonů, u nichž je potřebná osobní přítomnost, musí kontaktní pracoviště zajistit vždy pro ty občany, kteří mají v daném okrese své bydliště; to znamená, že každý má právo tyto věci vyřídit, tak jako dosud, v místě svého okresu,“ doplňuje vláda v návrhu. 

Mocná ČSSZ 

Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu uvádí, že spravuje agendu více než 8,9 milionu klientů, včetně 2,9 milionu důchodců. Vyplácí přes 3,5 milionu důchodců a průměrně více než 300 tisíc dávek nemocenského pojištění za měsíc. Přínos do státního rozpočtu činí až třetinu všech jeho příjmů. Jsou to peníze vybrané na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvcích na státní politiku zaměstnanosti.  

Související

důchody

Úřady stále nestíhají. Na předčasný i řádný důchod čekají tisíce lidí

V období do 15. května bylo v kategorii žádostí o starobní důchod evidováno 22 400 žádostí o důchod s dobou řízení přesahující 90 dnů, z toho z toho 18 000 žádostí bylo o předčasný starobní důchod. Do 16. června se tento počet snížil na 12 500 žádostí o starobní důchod, z čehož je 6 325 žádostí o předčasný starobní důchod, uvedl na svém webu ČSSZ.

Více souvisejících

čssz Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy