Politici, nemaťte veřejnost a nezastírejte stav věci, vyzývá Keller

Praha - Mnoho politiků přirovnává okupací Československa roku 1968 k tomu, co se dnes děje východní Ukrajině. Podle sociologa a europoslance Jana Kellera je to jeden z mnoha způsobů, jak popřít smysl roku 1968, a s tím by měli politici přestat.

Nad 23. výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti, které se událo jen několik dní poté, co jsme zavzpomínali na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, se na svém blogu zamyslel například primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček. 

"V oněch srpnových dnech, kdy sovětská komunistická moc poslala tanky do Prahy, se zdálo nemožným, že by se o necelé čtvrtstoletí později sovětské impérium rozpadlo. Kreml ale svůj mocenský vzorec, založený na nerespektování mezinárodních smluv a neúctě k lidské svobodě, znovu oživil. Nyní opět Putinovské Rusko podniká vojenskou intervenci, aby zabránilo svobodné zemi, Ukrajině, vydat se vlastní cestou zpod područí Moskvy," píše Hudeček na blogu na aktualne.cz.

Podle Kellera tomu bylo v roce 1968 naposledy, kdy bylo dění u nás synchronní se špičkou světového vývoje. "V Paříži se protestovalo proti bezduchému konzumnímu kapitalismu, v Praze proti byrokratickému socialismu. Na západě i u nás se požadovalo zvýšit účast zaměstnanců na řízení firem a demokratizovat rozhodování na všech úrovních. Na západě na úkor vlastníků velkých peněz, u nás na úkor všemocné byrokracie," tvrdí Keller.

Pokud by se vzpoura povedla, bylo by to podle něj nebezpečné pro mocenské elity na východě i na západě. "Když přijely sovětské tanky, byla hrozba alternativy k systému zažehnána nejen u nás, ale i u nich. Na východě i na západě si mocní zhluboka oddechli," dodává ve svém komentáři v deníku Právo.

Keller však poukazuje na to, že na Ukrajině se prosazují úplně jiné síly a jiné zájmy a žádnou tendenci k humánnější a inovativnější společnosti zde nelze rozeznat. "Rozdíl vidíme už v tom, že tisíce běženců z Československa v roce 68 byly důsledkem vojenské okupace ze strany cizí velmoci, zatímco tisíce běženců na Ukrajině jsou výsledkem způsobu intervence vlastní vlády," tvrdí s tím, že v roce 68 nehrozilo, že události v Československu vyvolají velký světový konflikt.

Tehdy jsme navíc podle europoslance měli šanci stanout na špičce skutečně modernizačního vývoje a vymyslet něco nového, co se budou snažit ostatní po nás napodobit. "Na Ukrajině nelze takové ambice ani v náznaku vysledovat. Hraje se tam o to, do čí sféry vlivu bude tato země náležet. Naši politici by to měli poctivě přiznat, nemást veřejnost a nezastírat skutečný stav věcí analogiemi s děním v roce 68," vyzývá Keller.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) Ukrajinská krize 1968

Aktuálně se děje

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

včera

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

včera

včera

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

včera

Aktualizováno včera

včera

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

včera

včera

včera

Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda

Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy