Politici, nemaťte veřejnost a nezastírejte stav věci, vyzývá Keller

Praha - Mnoho politiků přirovnává okupací Československa roku 1968 k tomu, co se dnes děje východní Ukrajině. Podle sociologa a europoslance Jana Kellera je to jeden z mnoha způsobů, jak popřít smysl roku 1968, a s tím by měli politici přestat.

Nad 23. výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti, které se událo jen několik dní poté, co jsme zavzpomínali na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, se na svém blogu zamyslel například primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček. 

"V oněch srpnových dnech, kdy sovětská komunistická moc poslala tanky do Prahy, se zdálo nemožným, že by se o necelé čtvrtstoletí později sovětské impérium rozpadlo. Kreml ale svůj mocenský vzorec, založený na nerespektování mezinárodních smluv a neúctě k lidské svobodě, znovu oživil. Nyní opět Putinovské Rusko podniká vojenskou intervenci, aby zabránilo svobodné zemi, Ukrajině, vydat se vlastní cestou zpod područí Moskvy," píše Hudeček na blogu na aktualne.cz.

Podle Kellera tomu bylo v roce 1968 naposledy, kdy bylo dění u nás synchronní se špičkou světového vývoje. "V Paříži se protestovalo proti bezduchému konzumnímu kapitalismu, v Praze proti byrokratickému socialismu. Na západě i u nás se požadovalo zvýšit účast zaměstnanců na řízení firem a demokratizovat rozhodování na všech úrovních. Na západě na úkor vlastníků velkých peněz, u nás na úkor všemocné byrokracie," tvrdí Keller.

Pokud by se vzpoura povedla, bylo by to podle něj nebezpečné pro mocenské elity na východě i na západě. "Když přijely sovětské tanky, byla hrozba alternativy k systému zažehnána nejen u nás, ale i u nich. Na východě i na západě si mocní zhluboka oddechli," dodává ve svém komentáři v deníku Právo.

Keller však poukazuje na to, že na Ukrajině se prosazují úplně jiné síly a jiné zájmy a žádnou tendenci k humánnější a inovativnější společnosti zde nelze rozeznat. "Rozdíl vidíme už v tom, že tisíce běženců z Československa v roce 68 byly důsledkem vojenské okupace ze strany cizí velmoci, zatímco tisíce běženců na Ukrajině jsou výsledkem způsobu intervence vlastní vlády," tvrdí s tím, že v roce 68 nehrozilo, že události v Československu vyvolají velký světový konflikt.

Tehdy jsme navíc podle europoslance měli šanci stanout na špičce skutečně modernizačního vývoje a vymyslet něco nového, co se budou snažit ostatní po nás napodobit. "Na Ukrajině nelze takové ambice ani v náznaku vysledovat. Hraje se tam o to, do čí sféry vlivu bude tato země náležet. Naši politici by to měli poctivě přiznat, nemást veřejnost a nezastírat skutečný stav věcí analogiemi s děním v roce 68," vyzývá Keller.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) Ukrajinská krize 1968

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy