Skončí soudružka Semelová u soudu? Znalec potřebuje ještě dva měsíce

Brno - Marta Seemelová (KSČM) si svými výroky o justiční vraždě Milady Horákové a sovětské okupaci v roce 1968 vysloužila trestní oznámení. O dalším postupu zatím žalobce nerozhodl, čeká se na znalecký posudek. A ten hned nebude, musíme ještě dva měsíce počkat.

"Původně jsem měl dostat vyjádření znalce do konce srpna. Nakonec jsme se domluvili na tom, že lhůtu prodloužíme. Zkoumání výroků je složitější, než se předpokládalo," uvedl státní zástupce Jan Petrásek.

Na základě znaleckého posudku rozhodne státní zástupce o tom, zda je možné Semelovou stíhat. Pokud dospěje k závěru že ano, musí ještě před tím požádat Poslaneckou sněmovnu o vydání Semelové ke stíhání.

Na posudku pracuje odborník na extremismus ze Západočeské univerzity v Plzni. Druhým pracovištěm, které se tímto tématem zabývá, je Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity Brno.

Městské státní zastupitelství v Brně přijalo před několika měsíci na poslankyni Semelovou dvě trestní oznámení, a to od starosty městské části Brno-Starý Lískovec Vladana Krásného (ODS) a od Dušana Makovského z iniciativy ProtiAlt. Nelíbily se jim výroky poslankyně v pořadu ČT24 Hyde Park k procesu s političkou Miladou Horákovou či k okupaci Československa v roce 1968.

"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost," tvrdí Semelová o prokázané justiční vraždě Horákové. "Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy," zhodnotila soudružka okupace v roce 1968.

Semelová v průběhu pořadu několikrát prohlásila, že údaje o socialismu jsou značně přehnané. "Pořád se mluví o tisících lidí," reagovala na skutečnost, že lidé nemohli za komunismu kvůli politickým či náboženským důvodům studovat. "Je možné, že takový případ byl, já nikoho takového ale neznám," prohlásila.

"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená," myslí si komunistka.

Za komunismu bylo v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 8000 osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Na hranicích umírali při výkonu služby také členové Pohraniční stráže – celkem jich v letech 1948–1989 bylo 654, z toho většina nehodou, sebevraždou či zastřelením kolegou. Pouze deset jich zemřelo při přestřelkách s uprchlíky.

Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 lidí a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948–1987 170 938 občanů.

Na otázku jednoho z diváků, v které zemi se žije lépe, zda v Severní nebo Jižní Koreji, nebyla Seemelová schopna jednoznačně odpovědět: "Nikdy jsem tam nebyla. Myslím, že v obou státech jsou nějaké problémy."

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Marta Semelová KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy