ČSSD "skřípe zuby": Předčasné a zavádějící, zlobí se strana na své hodnocení

Praha - Socialisté tvrdí, že vysvědčení nevypovídá o skutečné snaze parlamentních stran zrekonstruovat stát. V oficiálním vyjádření se ohradili proti závěrům projektu Rekonstrukce státu. Sami získali většinou průměrné známky.

Platforma Rekonstrukce státu je zaměřená na prosazování transparence v politice, omezení korupce, klientelismu, či střetu zájmů. K podpoře zákonů, které tento projekt vypracoval, se zavázalo 165 poslanců napříč vládními stranami. Vysvědčení v několika bodech známkami jako ve škole hodnotí, nakolik svým slibům za osm měsíců od vzniku současné vlády dostáli.

"ČSSD s koaličními partnery vložila návrhy Rekonstrukce státu jak do koaliční smlouvy, tak do programového prohlášení," píše mimo jiné ve vysvědčení ředitel Transparency International David Ondráčka. "Přes deklaraci podpory ale poslanci ČSSD předkládají v mnoha případech pozměňovací návrhy, které jdou proti zásadním principům původních návrhů (registr smluv, NKÚ)," dodává.

"ČSSD považuje vysvědčení, kterým Rekonstrukce státu ohodnotila aktivitu parlamentních stran v prvních osmi měsících vládnutí koalice, za předčasné a zavádějící," říká strana hned v úvodu svého vyjádření.

Trojky za sponzory i střet zájmů

V prvním bodě, politice bez tajných sponzorů, získali socialisté trojku. Částečně kvůli absenci nezávislé kontroly financí politických stran v návrhu zákona, také ale protože Ministerstvo vnitra navrhuje řešení problému dvěma zákony. Vše, co se vztahuje k volbám, by se pak vyřešilo až novelou volební legislativy. To prý znamená odložení části problémů na neurčito. "Novelu zákona připravuje Milan Chovanec (ČSSD). Zákon bude předložen vládě nejpozději na začátku roku 2015," vyjádřila se strana stručně k tomuto bodu.

Další trojku si ČSSD vysloužila i v následujícím bodě. Podle Rekonstrukce státu měl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier již v září předložit návrh novely zákona o střetu zájmů, místo toho se jeho Úřad chystá předložit pouze informace o přípravě a návrh věcných tezí. "Novelu zákona připravuje Jiří Dienstbier (ČSSD). Proběhla diskuse mimo jiné se zástupci Rekonstrukce státu. Byla dosažena věcná shoda nad obsahem návrhu, která bude promítnuta do paragrafového znění," říká ČSSD v prohlášení. O věcné debatě se zástupci Rekonstrukce státu se již zmiňuje i samotné vysvědčení.

Služební zákon nedostatečný, transparentnost na výbornou

V sekci o změně služebního zákona získala strana čtyřku. Osmatřicet budoucích socialistických poslanců před volbami podpořilo prohlášení Rekonstrukce státu k odpolitizování veřejné správy. ČSSD hrála velkou roli i v předložení původní novely služebního zákona, průvodního změnového zákona, a vzniku koaličního návrhu, předloženého Sněmovně. Tento návrh byl ale v rozporu s parametry, které ČSSD avizovala v únoru 2014. Zahrnoval kromě jiného i ústupky jako zrušení nezávislého Generálního ředitelství a přesunutí jeho kompetencí na některé z ministerstev. Dne 10. září pak pro tuto, podle vysvědčení oslabenou, verzi novely hlasovalo 42 z 44 přítomných poslanců ČSSD.

"Zákon o státní službě prosadila ČSSD v roce 2002. Jako jedna z mála bránila jeho opakovanému odkládání ze strany jiných parlamentních stran v čele ODS a TOP09 v minulých volebních obdobích. V roce 2013 se jako jediná opakovaně pokusila o uvedení zákona v účinnost. Iniciativa ČSSD byla motorem vedoucím k jeho finálnímu schválení Parlamentem ČR," reagovala strana.

Socialisté dále dostali trojku za přístup ke zveřejňování smluv státu a obcí, stejně jako za nezávislou kontrolu hospodaření státu. Jejich jediná jednička přišla za zlepšení transparentnosti legislativního procesu. Podvýbor pro Ústavu a parlamentní procedury totiž pod vedením Jeronýma Tejce připravil pozměňovací návrh, který zpřístupňuje zápisy z výborů Sněmovny a prodlužuje lhůtu mezi druhým a třetím čtením zákonů. Poslanci ČSSD pak hlasovali pro přijetí novely.

„Dlouhodobou destrukci nenapravíme přes noc. Je úsměvné, že dřívější vládní strany, které jsou za ni odpovědné, mají na vysvědčení pěknou jedničku", vyjádřil se k hodnocení premiér Bohuslav Sobotka.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Rekonstrukce státu Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy