Ostrava - Ostrava bývala baštou ČSSD, po letošních komunálních volbách se ale situace změnila a slezskou metropoli ovládlo Babišovo ANO, které pětapadesátičlenné zastupitelstvu získalo ANO 15 mandátů. ČSSD 12 a Ostravak jich mají deset, stejně jako komunisté. Po čtyřech křeslech mají lidovci a ODS. Jak bude vypadat koalice, je zatím nejisté. ANO už dokonce avizuje, že se s ČSSD na radnici nespojí.
V Ostravě končí šance na možnou koaliční spolupráci mezi vítězným hnutím ANO a ČSSD. Pracuje se na vzniku čtyřkoalice ANO, hnutí Ostravak, lidovců a ODS. ČTK to dnes řekl lídr ANO Tomáš Macura.
"ČSSD nás nepřesvědčila, že svou avizovanou sebereflexi myslí vážně. Zejména neprovedla žádné personální změny, které by přinesly očištění strany od osob spojených s korupčními kauzami v Ostravě. Tím pro nás přestává být ČSSD důvěryhodným partnerem pro naplnění našich hlavních programových priorit, mezi které především patří boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky," uvedl Macura.
ČSSD totiž na své kandidátce měla dva městské radní Palyzu a Simonu Piperkovou, kteří byli před volbami spojováni s kauzou lobbisty Martina Dědice obviněného z manipulace se zakázkami dopravního podniku a městské nemocnice v Ostravě. Jeho firma prý na úplatcích získala 30 milionů korun. Na veřejnost se dostaly informace o četném telefonickém kontaktu Palyzy i Piperkové s Dědicem. Oba od počátku pochybení odmítají.
Lídr ČSSD Lubomír Palyza řekl, že o ukončení možné spolupráce ho Macura informoval prostřednictvím SMS zprávy. "Beru tuto informaci na vědomí a budu s tím seznamovat členy klubu zastupitelů. Samozřejmě požadavky na sebereflexi v představách hnutí ANO musíme jednoznačně odmítnout. My jsme suverénní strana. Strana, která má 1100 členů, si od strany, která má 35 členů, těžko bude nechávat říkat, jak má vypadat sebereflexe a kdo na kandidátce má být," podotkl Palyza.
Pro ČSSD tím vyjednávání o koalici nekončí, minimálně početně jsou totiž možné i varianty, které by obcházely vítězné hnutí ANO - například koalice ČSSD, Ostravaka, ODS a lidovců.
Související
Požár haly v Ostravě zaměstnal hasiče. Lidé dostali doporučení nevětrat
Ostrava truchlí. Náhle zemřela ředitelka konzervatoře Javůrková
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková