Kalousek by se měl stáhnout z politiky, zaútočil poslanec

Praha - V pořadu Události, komentáře se sešli politici ČSSD, KSČM a ODS. Hlavním tématem jejich diskuse byla česká zahraniční politika a vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Číně. Došlo znovu i na Zemanovu cestu na Rhodos.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně řekl, že Zemanova návštěva Číny byla ostudná a naznačil, že Česká republika rezignovala na obhajobu lidských práv. "Po tom, co předvedl Miroslav Kalousek v posledních osmi letech by neměl kritizovat kohokoli jiného a měl by se spíše stáhnout z naší politiky," kontroval poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

"Miroslav Kalousek jako opoziční politik rád využije čehokoliv, aby se opřel do vlády a do prezidenta, kterého nechtěl," řekl. "Všichni ostatní se s Čínou baví, obchodují, snaží se udržovat maximálně dobré vztahy - německá kancléřka navštěvuje Čínu pravidelně, v tomto Česká republika dlouhodobě nemohla být výjimkou," dodal.

Marek Benda (ODS) si nemyslí, že by se stav lidských práv měl ignorovat. "Pan náměstek Drulák jednoznačně zformuloval, že se nebudeme bavit o lidských právech v Číně, že nám záleží na obchodu, a já to pokládám ze strany levice za absurdní, protože stále chodí a vykládá, že lidská práva jsou pro všechny, ale zřejmě jenom pro všechny v téhle zemi nebo v Evropě," řekl.

Prezident je málokdy soukromou osobou

Prezidentův výrok o Tchaj-wanu jako součásti Číny byl podle Bendy absolutní přešlap. "Bylo to za hranou, úplně zbytečná urážka národa, se kterým spolupracujeme," vysvětlil. Tchaj-wan je prý jeden z největších asijských investorů v České republice a Zeman ho podle Bendy do svého projevu zapletl zbytečně, mylně a chybně.

"To je neodpustitelné a dá se to přiřknout jenom jeho prostořekosti, s jakou rád komentuje všechno na světě," dodal Benda.

"Já upřednostňují, abychom se bavili o lidských právech občanů v České republice," řekl Zdeněk Ondráček (KSČM).

Podle Bendy Zeman do jisté míry dodržoval společný evropský diplomatický kurz v souvislosti s Ruskem, tedy že je třeba zastavit jeho agresivní politiku. "Ne z nějakých vznešených důvodů či humanitárních ideálů, ale z důvodu našeho státního zájmu - v našem státním zájmu je, aby se mezinárodní dohody dodržovaly a aby si větší nemohl jít sebrat toho menšího," dodal.

Zemanova účast na konferenci Dialog civilizací, kterou organizuje šéf ruských železnic a Putinův blízký spolupracovník Vladimir Jakunin, byla podle Bendy vybočením z tohoto přístupu. "I když se tvářil, že tam jezdí skoro jako soukromá osoba, ale prezident republiky málokdy je soukromou osobou," vysvětlil.

Podle Tejce dlouho nebyla v zahraniční politice taková shoda mezi vládou a prezidentem, jako teď. Na to má podle něj vliv politická orientace obou stran - současný prezident je levicový, vláda středolevicová, proto je podle Tejce shoda logická.

Související

Marek Benda

Sněmovní výbor odložil projednání změn ve vysílání vojáků do zahraničí

Sněmovní ústavně-právní výbor odložil projednání navrhované širší pravomoci vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení. Koalice potřebuje ke schválení změny ústavy podporu aspoň části opozice, kterou zatím nemá. Výbor proto vládní předlohu z programu dnešní schůze na návrh Marka Bendy (ODS) vyřadil, vyčká na závěry debaty ve sněmovní ústavní komisi.

Více souvisejících

Marek Benda Jeroným Tejc Zdeněk Ondráček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy