ROZHOVOR - Předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie Radim Fiala považuje politiky obou stran spektra za hráče stejného týmu. Levopravý systém se podle něj zhroutil a je třeba vyšší politická odpovědnost. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Došlo i na českou zahraniční politiku, Čínu a Rusko.
Ve svém nedávném projevu v Poslanecké sněmovně jste při debatě o státním rozpočtu řekl, že premiéři přicházejí a odcházejí, zatímco dluhy zůstávají. U každého premiéra jste uvedl, s jakým dluhem odcházel z funkce. Který z nich se podle vás o rozpočet postaral nejlépe?
Odpovím opačně. Premiér Špidla je pro mě symbol nástupu opravdu neodpovědné fiskální politiky. Jeho věta ,,zdroje jsou" je startem procesu nárůstu dluhu i v době hospodářského růstu. Je třeba si uvědomit, že veřejné rozpočty a přerozdělování přes tyto rozpočty se stalo ekonomickou podstatou moci politických stran. To definuje jasný tlak na zajištění stále větších prostředků pro toto přerozdělování. Politické strany mají dva zdroje. Jedním je deficitní rozpočet a druhým je zvyšování daní. Oba využívají.
Ve svém projevu jste se rovněž ptal, kdy se politici poučí ze svých chyb. Jak by tedy podle Vás měl rozpočet vypadat?
Pokud mám odpovědět na svou řečnickou otázku tak odpověď je prostá. Politici se sami nepoučí. Je nezbytný tlak voličů. Bohužel část občanů rezignuje a určitá část má pocit, že veřejný dluh je něco, co nebudeme nikdy platit. Je to fatální omyl. Naše hnutí má jasnou představu. Chceme stejný přístup, který má Švýcarsko. Jeho ústava jasně požaduje, aby se dlouhodobě příjmy a výdaje státu rovnaly.
Jaké změny byste v tom stávajícím návrhu provedl, aby odpovídal představám Úsvitu?
Rozpočet bohužel nepřináší nic nového. Mírný hospodářský růst projíme do některých dílčích sociálních opatření, na které si půjčíme. Vláda bohužel nerealizuje žádné zásadní prorůstové opatření. Jsme přesvědčeni, že bylo možné sestavit rozpočet s nižším deficitem. Nutná jsou k tomu prorůstová opatření na podporu malého a středního podnikání a razantní kroky proti zneužívání veřejných prostředků politiky.
Souhlasíte s kritikou Miroslava Kalouska, který se ve Sněmovně proti návrhu dosti ostře ohradil?
Politici hrají s občany hru. Levice i pravice vládne stejně a stejně křičí v opozici. Je to pouze hra. Hra, kterou platí daňový poplatník. Pan Kalousek i pan Sobotka jsou hráči stejného týmu.
Myslíte si, že tuto situaci by vyřešila výměna politiků, nebo jde o chybu levopravého systému?
Je skutečnosti, že levopravý systém se v současné době zhroutil a pravicové názory jsou v dnešní Evropě označovány jako extrémní. Podle názoru našeho hnutí je nutné zvýšit politickou odpovědnost v systému, proto prosazujeme přímou volbu politiků a jejích zásadní odpovědnost před občany.
Na hlavu prezidenta Miloše Zemana se snáší kritika za projev v Číně. Stejně jako Lubomír Zaorálek či Karel Schwarzenberg uznává její celistvost a neuznává tibetskou exilovou vládu ani samostatný Tchaj-wan. Souhlasíte s tímto přístupem?
Územní celistvost Číny uznává Organizace spojených národů a bylo by šílenstvím, kdyby česká diplomacie postupovala jinak. Kroky pana prezidenta jsou logické a vychází ze zásadního faktu důležitosti Číny jako strategického obchodního partnera a země, která bude stát v nejbližších desetiletích na špici ekonomického potenciálu.
V této souvislosti je zmiňováno porušování práv v Číně. Lidé jako bývalý vicepremiér Bursík si myslí, že jde o princip, a že by ČR měla lidská práva považovat za prioritu. Bývalý premiér Rusnok považuje koncept univerzálních lidských práv za přežitek a na první místo dává obchodní vztahy. Stojí podle vás princip lidských práv za případné obětování kvality obchodních vztahů, nebo tomu je naopak?
Česká politika by měla především řešit otázku práv občanů České republiky. Velká část naších občanů má pocit, že jim chybí právo a spravedlnost. Čína je obrovským trhem a do budoucna zřejmě světovou ekonomikou číslo 1. Nejsem znalec detailních poměrů v Číně, ale mám pocit, že Čína dělá pokroky nejenom v ekonomice, ale i ve všech oblastech společenského života.
Je zajímavé, že se politici typu pana Bursíka soustředí tolik na porušování lidských práv v Číně nebo v Rusku. Proč se nesoustředí na země jako je Saudská Arábie, kde je stav ve věci dodržování lidských prav v našem pojetí neporovnatelně horší.
Právě končí ukrajinské volby a Arsenij Jaceňuk s jeho Lidovou frontou nejspíše zvítězí. [rozhovor proběhl během parlamentních voleb na Ukrajině – pozn. redakce] Myslíte si, že se proevropskému, protiruskému Jaceňukovi může podařit posunout Ukrajinu blíže k Evropě?
Být proevropský a zároveň protiruský znamená dělat na Ukrajině nereálnou politiku. Ukrajina nemůže vstoupit do evropských struktur s nálepkou nepřítele Ruska. Taková politika pana Jaceňuka povede k další eskalaci konfliktu.
Řada evropských zemí má evidentní protiruský přístup, ať už jde o Polsko, pobaltské země, Finsko či další. Lech Walesa zkritizoval český přístup k ukrajinské krizi a Putin nemůže najít společnou řeč s evropskými lídry, jak dokazuje například výsledek setkání, které proběhlo před dvěma týdny. Proč se nemůže Ukrajina zapojit do Evropy s protiruským přístupem, když je atmosféra v Unii podobná?
Protiruská politika je zásadní chybou v koncepci evropské zahraniční politiky. Odporuje to realitě obchodních vztahů a taková Evropa je v rozporu s životními zájmy České republiky. Pokus sjednotit Evropu na protiruském postoji je nesmírně nebezpečný projekt. Už dvakrát skončil stejně: ruskými vojáky v Paříži v roce 1814 a ruskými vojáky v Berlíně v roce 1945.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Úsporný balíček budeme schvalovat týdny, uvědomuje si Pekarová Adamová
Sněmovna ukončila jednání o důchodech. Změny v penzích jsou těsně před schválením
Radim Fiala /SPD/ , Hnutí Úsvit přímé demokracie
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák