Česká politika? Vondra se chytá za hlavu a varuje před všemi těmi Zemany a Babiši

Praha - S blížícícm se výročím sametové revoluce stále více politiků a dalších osobností hodnotí vývoj Česka za posledních 25 let. "Suverenita České republiky dostává 25 let od pádu komunismu na frak," uvedl pro ČTK bývalý disident, spoluzakladatel Občanského fóra, diplomat a polistopadový ministr Alexandr Vondra.

"Přes všechny chyby a omyly to byl svým způsobem zlatý věk. Obnovili jsme svobodné a demokratické poměry, změnili hospodářský systém, v němž se nezpochybnitelně zlepšila životní úroveň a možnosti všech aktivních lidí, a občané žili v míru a na Západě ukotveném bezpečí," soudí Vondra.

Mnohem kritičtější je k aktuálnímu politickému dění, z něhož odešel na konci roku 2012, když rezignoval na post ministra obrany ve vládě Petra Nečase (ODS). Smutný je zejména z přístupu nynější vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta Miloše Zeman k politice obhajoby lidských práv ve světě, na jejíž úkor prosazují ekonomické zájmy.

"Obhajoba základních lidských práv a svobod a solidarita s utlačovanými ve světě českou zahraniční politiku zdobila téměř celé čtvrtstoletí. Nikterak to státu nebránilo prosazovat i jeho ekonomické zájmy," říká bývalý velvyslanec v USA a pozdější šéf české diplomacie a ministr pro evropské záležitosti.

"Nyní zahájili všichni ti Zemanové, Babišové, Mládkové, Drulákové a Filipové výprodej této politiky. Navíc to dělají v předklonu a velmi nedůstojným způsobem. Suverenita naší republiky dostává na frak," tvrdí Vondra, který dnes vede Centrum transatlantických vztahů při soukromé vysoké škole Cevro Institut.

"Nyní se do politiky napřímo tlačí oligarchové, kteří ovládají média, vládu i byznys. Mám docela obavy, kde to jednou skončí," dodal Vondra ve zjevné narážce na Andreje Babiše.

"Ve srovnání s Poláky, Maďary a dalšími národy střední a východní Evropy jsme se s minulostí vyrovnávali rychleji a docela do hloubky - například restitucemi a lustracemi. Mohli jsme samozřejmě udělat víc, ale mnozí tomu kladli do cesty překážky. Komunistický režim byl totalitní, po revoluci jsme neměli minulostí nezatížené právníky, soudce ani vyšetřovatele. A řešit minulost nějak radikálně je s časovým odstupem stále těžší," míní.

Související

Více souvisejících

Alexandr Vondra Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy