Praha - Miroslav Kalousek nerozumí rozpočtovým věcem a Miloš Zeman se snaží lidem věšet bulíky na nos. I to si myslí bývalý premiér Jiří Paroubek. V poslední části rozhovoru pro EuroZprávy.cz se rozhovořil také o služebním zákonu a nové ministryni.
Pravice hlasitě kritizuje návrh rozpočtu. Miroslav Kalousek měl rozsáhlou prezentaci o tom, co vše je v něm špatně a Petr Fiala dokonce označil rozpočet za typicky socialistický.
Miroslav Kalousek je chemik a rozpočtovým věcem nerozumí. Ten rozpočet není žádné světlo, to je potřeba říct. Ale pokud jde o výdaje na vědu a výzkum, tam je nárůst. Pokud jde o investice, tam skutečně nárůst není, ale řekněme si otevřeně, že i díky působením té předchozí vlády, kde byl i pan Kalousek, se povedlo dojít do situace, kdy je třeba činnost ministerstva dopravy a hlavně ŘSD jako hlavního investora státu natolik oslabena, že ty peníze utratit skoro nebude možné.
Do značné míry to, co říkal pan Kalousek, mělo povahu instrumentální, on sledoval nějaký účel, ale v zásadě bych to vzal s velkou rezervou, a velká část důvodů pro tyto problémy tkví v nedávné minulosti.
Další ostře sledovaný proces je schvalování služebního zákona. Prezident Zeman už oznámil podání ústavní stížnosti v reakci na to, že poslanci přehlasovali jeho veto. Vadí mu hlavně funkce politických náměstků.
Já myslím, že prezident sám ví, že nemá pravdu. Možná, že už se o tom přesvědčil. Jeho vláda neměla jiné, než politické náměstky. To byli lidé, kteří byli členy ČSSD. V té diskusi ve sněmovně prezident říkal „tak jako třeba Honza Mládek, který byl odborníkem a ne politickým náměstkem..." - Honza Mládek byl samozřejmě odborníkem, ale kdyby nebyl členem sociální demokracie, tak by tím prvním náměstkem ministra financí nebyl. Takže komu tady Miloš Zeman věší bulíky na nos?
Miloši Zemanovi jde o něco jiného. Podle mého názoru si tohle vybral jako test, aby ukázal, že on je ten, kdo má v rukou tu třetí komoru Parlamentu, a tou je Ústavní soud, který alespoň část toho zákona eliminuje. Doufejme že nepozastaví celý zákon, protože by to narušilo proces čerpání evropských peněz. Miloš si upřímně řečeno mohl najít trošku jiný zákon než tento, kterým může tomu státu uškodit, ale doufejme, že to bude jenom část, takže té vládě zkomplikuje život jenom mírně.
Zmínil jste, že dokud řádně neplatí služební zákon, omezí nám to přísun evropských dotací. Na to si stěžuje i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Viděl jste její první projev ve Sněmovně?
Četl jsem to. Paní ministryni by slušela jistá skromnost a nějaké předchozí pracovní výsledky. Uvidíme, třeba bude pracovně tak dobrá, jak se snažila naznačit tím svým projevem.
Karla Šlechtová je jedním z lidí, u kterých komentátoři mluví o tom, že Andrej Babiš tak si "nakupuje" lidi. U ní se to říká, protože Věra Jourová jako svou nástupkyni navrhla svou náměstkyni Kláru Dostálovou, ale Šlechtová byla dosazena na pozici na Babišův povel. Také se objevuje názor, že jakmile Adriana Krnáčová na pražském magistrátu udělá jakoukoliv chybu, Babiš nebude mít problém ji odstranit a nahradit.
Já nevím, jestli je to kupování lidí. On prostě nemá čas na personální politiku, je to síla i slabost té strany. Adriana Krnáčová je naprosto nepřipravená pro funkci primátorky, to říkám s ohledem na to, že jsem přes 14 let byl členem pražského zastupitelstva, z toho 6 let jsem byl náměstkem primátora pro finance. To město si zaslouží, aby ho řídil někdo, kdo tu problematiku zná.
Myslíte si, že osobnost Andreje Babiše je tak silná, že lidem u komunálních voleb je vlastně jedno, kdo bude sedět na radnici? I nedávná televizní reportáž se zabývala tím, že lidé někde neví, koho přesně volí, ale nevadí jim to, dokud volí hnutí Andreje Babiše.
Je to tak, tohle v těch zavedenějších demokraciích typu Německa nebo Rakouska není možné, u nás to možné je, a asi si lidé musí zažít i takovouto zkušenost, aby zjistili, že ne vždy to musí dopadnout dobře.
Po volbách a bouřlivém utváření koalic to vypadá, jako kdyby ANO bylo pro levici a pravici společným nepřítelem, proti kterému se jsou obě strany politického spektra ochotny spojit.
Kdybych věděl, že v tom hnutí ANO je ten lídr kvalitní, já bych ho klidně podpořil. Tak jako bych podpořil Vodrážku, ale ne jeho stranu. Jako bych podpořil Kuberu, ale ne jeho stranu. Stejně tak bych asi podpořil některé starosty za sociální demokracii, třeba i toho Onderku bych volil v Brně.
Hodně jsme hodnotili minulost a věštili budoucnost, většinou faktickými predikcemi. Jaké máte vnitřní pocity z budoucnosti? Myslíte si, že minulost byla lepší, nebo vás něco takříkajíc „žere"?
Nežere, to jsou věci, které se prostě staly a tak se staly. Co jsem mohl ovlivnit, jsem ovlivnil a víc pro to udělat nemůžu.
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák