Nečas oslaví jubileum: "Pan čistý" zakončil politickou kariéru strmým pádem

Praha - Petr Nečas, který 19. listopadu oslaví padesátiny, dlouho patřil k politikům, jimž se vyhýbaly skandály. A to se ve vrcholné politice pohyboval již od roku 1992 a vystřídal řadu vysokých funkcí. Dotáhl to až na předsedu vlády, do funkce nastupoval s pověstí "pana čistého". Zásadní změnu přinesl skandál kolem jeho spolupracovnice a nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové), který ho stál nejen postavení v čele vlády, ale přinesl mu i policejní stíhání.

Nečas již v roce 1991 vstoupil do Občanské demokratické strany (ODS) a záhy byl zvolen předsedou oblastní rady strany ve Vsetíně. V roce 1992 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny, místo ve Sněmovně si udržel v dalších volbách a poslancem byl až do roku 2013. Mezitím se dostal do vedení ODS i do vlády.

V ODS si záhy vybudoval slušnou pozici, již v roce 1995 jej strana pod vedením Václava Klause nominovala do funkce prvního náměstka ministra obrany, kterým byl zhruba rok, a v květnu 1995 dokonce na uvolněné místo ministra vnitra. Nečas návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl z rodinných důvodů, čímž si nadlouho "vysloužil" nálepku nerozhodného politika. Poté získal řadu funkcí ve Sněmovně - mimo jiné byl předsedou výboru pro obranu a bezpečnost a místopředsedou poslaneckého klubu ODS.

V roce 1999 byl poprvé zvolen místopředsedou ODS, když na kongresu tvrdě zkritizoval tehdejší "nepolitickou politiku", tedy občanská hnutí nespokojená s politickou situací. Slova z tehdejší výzvy "Děkujeme, odejděte!" o aroganci, cynismu a velikášství politiků přirovnal k prohlášení prvorepublikového vůdce českých fašistů Radoly Gajdy. Nečas tehdy před volbou vedení řekl, že bude reprezentovat konzervativní proud ODS.

Ve vedení ODS se Nečas udržel i po odchodu její stěžejní postavy Václava Klause v roce 2002 a nástupu nového předsedy Mirka Topolánka, v letech 2004 až 2006 byl prvním místopředsedou strany. V obou vládách Mirka Topolánka (2006-09) získal místo vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí.

Nečasova politická kariéra nabrala obrátky před volbami v roce 2010. Tehdy narychlo nahradil na pozici volebního lídra ODS odstoupivšího předsedu strany Mirka Topolánka. Toho sice měl podle stanov zastoupit první místopředseda David Vodrážka, v situaci, kdy krátce před volbami ODS výrazně ztrácela na ČSSD, však výkonná rada jmenovala dočasným lídrem zkušenějšího Nečase. Aférami nezatížený Nečas se měl stát tím, kdo napraví pošramocenou pověst strany. Té předtím uškodil zejména problém takzvaných regionálních kmotrů, tedy podnikatelů, kteří údajně měli velký vliv na rozhodování politiků strany.

Ve volbách sice Nečasem vedená ODS nezvítězila, druhé místo a nízký koaliční potenciál vítězné ČSSD vedené Jiřím Paroubkem však umožnily vznik pravicové vládní koalice s Nečasem v čele.

Nečasovi, který byl zvolen předsedou ODS, se podařilo sestavit zdánlivě nejsilnější kabinet novodobých českých dějin. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měla ve Sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců. Kabinet ale prakticky od počátku provázely různé konflikty, například kolem schvalování daňového balíčku, který nechtěla část ODS. Nečas byl někdy kritizován za určitou nerozhodnost a nedostatek přirozeného "vůdcovství".

Tříleté Nečasovo působení v čele kabinetu ukončila loni kauza kolem šéfky jeho kabinetu, a v té době také již partnerky, Jany Nagyové. Nečas kvůli vyšetřování Nagyové v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství a údajného podplacení exposlanců ODS, kteří se vzdali mandátu a za to přijali místa ve firmách se státní účastí, 17. června podal demisi. Ve stejný den rezignoval i na funkci předsedy ODS. Letos ho policie obvinila v kauze "trafik" pro exposlance z uplácení.

Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně. V roce 1988 složil na stejné škole rigorózní zkoušku a získal doktorát. V letech 1988 až 1992 pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov.

Během studií se oženil, s dnes již bývalou manželkou Radkou má syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii. Rozvedl se v roce 2013 a krátce poté se znovu oženil s Janou Nagyovou. Po odchodu z politiky je expremiér společníkem ve firmě NESTAC Consulting, přednáší na akademii CEVRO a podle některých informací pracuje pro majitele finanční skupiny SPGroup Pavla Sehnala.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas ODS

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy