Praha - Měli na to několik měsíců, ale všechno se snaží udělat na poslední chvíli. Možná to je ale taktika, jak dosáhnout toho, aby se jim zvedly platy ještě víc. Původní plán zvýšení o 14 procent (8100 korun) odmítá ČSSD.
Podle nich je zvýšení příliš vysoké, pokud se ale s ostatními nedohodnou. Platy mohou poslancům od ledna zvýšit o 26 procent, tedy asi o 15 tisíc korun!Ještě minulý týden poslanci hlásali - domluvili jsme se! Jen o pár dní později je ale najednou všechno jinak...
Psali jsme: Důchody proti zvýšení poslaneckých platů? Ptali jsme se a poslanci odpovídali"Osobně pro cokoliv nad 3,5 procenta ruku prostě nezvednu a předpokládám, že ten názor převládne i v klubu sociální demokracie. Je tady návrh 14,4 procenta, který odhlasoval rozpočtový výbor na základě dohody poslaneckých klubů, názor sociální demokracie je takový, že tuto dohodu respektovat nebudeme," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec.
"Byly nějaké dohody v rámci koalice a ČSSD nedodržela, dělá gesta, které neodpovídají těm dohodám. To je typický případ toho, jak fungují naši koaliční partneři, že za stolem říkají něco jiného a občanům sdělují něco úplně jiného," oponuje ministr financí Andrej Babiš.
"Dohoda zůstává dohodou jen tehdy, když se k ní hlásí všichni. Já se najednou z médií dozvím prostě nové stanovisko ČSSD. Myslím si, že to není korektní a takto se jednat nedá," dodává Jiří Mihola z KDU-ČSL.
Jak se tedy zdá, veškeré jednání o platech poslanců, ministrů a dalších politiků je znovu na začátku. Koalice se totiž shoduje na jediném, chce najít nové řešení. Na debaty o nižším procentu ale není moc času, jinak totiž ti, kdo chtějí šetřit naopak způsobí skokový nárůst platů až o 26 procent, což by státní kasu příští rok vyšlo na víc než 100 milionů korun.
Související
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Poslanecká sněmovna , ČSSD , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 1 hodinou
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 2 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
Českou hereckou obec zasáhla před víkendem velmi smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel herec Jan Potměšil, který byl od svých 23 let na invalidním vozíku.
Zdroj: Jan Hrabě