Praha - Ve Sněmovně se dnes debatovalo i o politice lidovců. Jejich bývalí spolustraníci z TOP 09 při projednávání školské novely vyčítali poslancům KDU-ČSL, že ačkoli slovně podporují domácí vzdělávání i pro starší žáky, nehlasovali pro ně. Předseda lidoveckého klubu Jiří Mihola označil jejich kritiku za farizejství, neboť mohli domácí vzdělávání prosadit, když byli ve vládě.
Diskusi vyvolala Miholova slova o tom, že KDU-ČSL individuální vzdělávání podporuje, ve vládní koalici ale nepanuje jednotný názor. Lidovci proto podle něho přistoupili na kompromis, že záležitost bude řešit další novela.
"Musím říct, že míru pokrytectví, které tady v posledních týdnech předvádí klub KDU-ČSL, na to opravdu nemám slov a nemám na to asi ty správné pojmy," komentovala Miholova vyjádření místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Lidovci podle ní jdou cestou do pekel.
Další z místopředsedů TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že pozice "já jsem sice pro, ale budu hlasovat proti" je lidovecký přístup od začátku volebního období. "Uvědomuji si, jak obtížné je koaliční vládnutí, ale to už není Luxův politický pragmatismus, to je čistokrevná plojharovština," podotkl Kalousek, který byl v minulosti předsedou KDU-ČSL.
Někdejší šéf lidovců Josef Lux dokázal po listopadu 1989 vytvořit z KDU-ČSL respektovanou politickou sílu, naopak další z lidoveckých lídrů Josef Plojhar je nejen pro lidovce symbolem kolaborace této strany s komunisty po únoru 1947.
Do debaty si přisadil i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Pro vás je větší prioritou sedět ve vládě než si stát za svým," vyčetl lidovcům.
Mihola v obhajobě pravicovým poslancům připomněl, že mnozí z nich seděli ve sněmovních lavicích v době, kdy TOP 09 a ODS vládly. "Jak jste tu věc (s domácím vzděláváním) posunuli dál? Ona se netestuje první rok. Kdo se toho chytil? Kdo byl iniciativní? Kdo předkládal novelu? Pan kolega Stanjura? Nebo někdo z TOP 09?," tázal se. "Nezlobte se, je to farizejství z vaší strany," odrážel Mihola výtky.
Možnost domácího vzdělávání i na druhém stupni základních škol se do školské novely při hlasování nakonec nedostala.
Související
Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Poslanecká sněmovna , KDU - ČSL , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno před 1 hodinou
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
před 2 hodinami
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
před 3 hodinami
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
před 4 hodinami
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
před 5 hodinami
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
před 5 hodinami
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
před 6 hodinami
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
před 7 hodinami
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
před 8 hodinami
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
včera
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
včera
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
včera
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
včera
Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil
včera
Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata
včera
Hlavní nádraží čeká důležitá oprava. Omezí provoz na magistrále
včera
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
včera
V Česku je přes 300 tisíc řidičáků s končící platností, upozornil úřad
včera
Ajatolláha pomstíme, přislíbil mladší Chameneí spoluobčanům
včera
Teplé počasí úřaduje. Nebezpečí požárů se rozšířilo na další oblasti
Počasí se v Česku nese ve znamení oteplování a minima srážek, což v některých oblastech přidělává starosti. Meteorologové rozšířili již několik dní platnou výstrahu před požáry na další regiony, zejména na Moravě.
Zdroj: Jan Hrabě