Praha - Puč nebo zrada? Poslanecký klub hnutí Úsvit přímé demokracie se postavil lídrovi Tomiu Okamurovi a poslanec za ČSSD Antonín Seďa při této příležitosti neví, jestli se smát, nebo plakat.
"Po pravdě řečeno nevím, zda se mám smát či plakat při pohledu na vlastní kremaci tohoto politického hnutí, které ve volbách v říjnu roku 2013 získalo 6,88% hlasů, což představovalo 342 339 voličů. Dnes se obě strany sporu, rozdělené v poměru svých devíti členů na pět proti Okamurovi a čtyři pro Okamuru, navzájem obviňují z puče a ze zrady. Problémem však je, že jejich počínání je především zradou občanů, kteří jim dali svůj hlas," hodnotí na webu strany poslanec.
Připomíná prvotní cíle hnutí, které šlo do voleb s cílem zastavit politický marasmus v naší zemi. Obecné referendum a demokracie po vzoru švýcarské konfederace podle poslance jistě oslovilo řadu občanů, kteří viní současnou politickou reprezentaci, že se nemají tak jako v tom Švýcarsku. "A Tomio to přece dokáže, a to bez ohledu na skutečnost, že sociální demokraté dlouhodobě o institut obecného referenda usilovali a usilují. Problém je v tom, že obecné referendum musí mít i svá omezení," podotýká Seďa.
Větším problémem je ale podle něj „zkostnatělost" hnutí z pohledu jejich stanov. "To, že nemají vůbec řešen možný vstup u dalších členů je vůbec věc zajímavá a ukazuje na to, že toto hnutí vzniklo spíše jako „podnikatelský" projekt. Nicméně dalším cílem hnutí byla odvolatelnost všech politiků. Při pohledu na pětiletý funkční mandát předsedy Okamury a praktická nemožnost jeho odvolání, je nutné se ptát, zda proklamace tohoto hnutí nejsou od počátku falešné. Konference je sice nejvyšším orgánem hnutí, ale rozhoduje toliko devět jejich členů. A ze stanov hnutí nezřizuje žádné organizační jednotky. Je nutno se ptát, proč tomu tak ve schválených stanovách tohoto hnutí je. A komu to vyhovuje," udeřil poslanec.
Dalším cílem Hnutí je osobní a trestní odpovědnost politiků. Podle poslance je ale záhadou, že se ze stranické pokladny ztratily desítky milionů korun, které hnutí dostalo za volební výsledek. "Jsem zvědavý, jak dopadne šetření „nezávislé" kontroly. Ono vlastně je zajímavé i složení poslaneckého klubu Úsvitu, kdy ze 14 členů jsou tři členové z Hnutí, tři členové Věcí veřejných, jeden z občanské iniciativy a zbytek jsou bezpartijní. Takže veřejné dělení pomyslného „koláče" bude jistě zajímavé a jsem zvědavý na kopy špinavého prádla, které se zajisté bude prát pod dohledem kamer a médií," vysmívá se.
Povšiml si i dalšího detaily: Obě skupiny nyní tvoří devět členů a podle stanov Hnutí článku IV. odstavci 3, může být z Hnutí člen vyloučen, například proto, jestliže poškodil nebo ohrozil pověst Hnutí. Z tohoto pohledu by potom podle něj museli odejít všichni současní členové.
"Nicméně k tomu nemůže dojít, protože je za prvé nemá kdo vylučovat a za druhé s touto členskou základnou celé hnutí stojí a padá. Napadá mě pouze otázka, jak je možné, že 342 339 občanů volilo toto politické uskupení, protože již v průběhu voleb muselo být každému zřejmé, kam to směřuje. A musím se přitom usmívat, když si vzpomenu na kritiku, se kterou mě častovali tu moji spolustraníci, tu sympatizanti sociální demokracie, proč že ČSSD nešla do vlády s tímto Hnutím, ale s Lidovci. Vždyť Hnutí Úsvit chce zavést také pořádek, na který všichni čekají," dodal Seďa.
Související

Úsvit přímé demokracie čeká sjezd. Vybere se nový předseda i název

Kdo povede Úsvit? Černoch navrhuje válečného veterána Lidinského
Hnutí Úsvit přímé demokracie , ČSSD , Antonín Seďa
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše
před 34 minutami

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka
před 1 hodinou

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda
před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW
před 2 hodinami

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy
před 2 hodinami

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů
před 3 hodinami

Nehody na D6 zaměstnaly policii. Příčinou byl jev, před nímž varovali meteorologové
před 5 hodinami

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu
včera

Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
včera

Strach o Navalného: Věznice k němu odmítá pustit advokáty, nikdo neví, v jakém je stavu
včera

Hamás stále drží 130 rukojmích. Jeho surovost ale nemůže být důvodem ke kolektivnímu trestu, řekl Guterres
včera

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu
včera

MOV: Ruští a Běloruští sportovci mohou příští rok na olympiádu, ale pod neutrální vlajkou
včera

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru
včera

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly
včera

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16
včera

Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění
včera

Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem
včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
včera
Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům
Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun.
Zdroj: Jan Hrabě