Tvrdá kritika Úsvitu, tentokrát z řad sociální demokracie

Praha - Puč nebo zrada? Poslanecký klub hnutí Úsvit přímé demokracie se postavil lídrovi Tomiu Okamurovi a poslanec za ČSSD Antonín Seďa při této příležitosti neví, jestli se smát, nebo plakat.

"Po pravdě řečeno nevím, zda se mám smát či plakat při pohledu na vlastní kremaci tohoto politického hnutí, které ve volbách v říjnu roku 2013 získalo 6,88% hlasů, což představovalo 342 339 voličů. Dnes se obě strany sporu, rozdělené v poměru svých devíti členů na pět proti Okamurovi a čtyři pro Okamuru, navzájem obviňují z puče a ze zrady. Problémem však je, že jejich počínání je především zradou občanů, kteří jim dali svůj hlas," hodnotí na webu strany poslanec.

Připomíná prvotní cíle hnutí, které šlo do voleb s cílem zastavit politický marasmus v naší zemi. Obecné referendum a demokracie po vzoru švýcarské konfederace podle poslance jistě oslovilo řadu občanů, kteří viní současnou politickou reprezentaci, že se nemají tak jako v tom Švýcarsku. "A Tomio to přece dokáže, a to bez ohledu na skutečnost, že sociální demokraté dlouhodobě o institut obecného referenda usilovali a usilují. Problém je v tom, že obecné referendum musí mít i svá omezení," podotýká Seďa.

Větším problémem je ale podle něj „zkostnatělost" hnutí z pohledu jejich stanov. "To, že nemají vůbec řešen možný vstup u dalších členů je vůbec věc zajímavá a ukazuje na to, že toto hnutí vzniklo spíše jako „podnikatelský" projekt. Nicméně dalším cílem hnutí byla odvolatelnost všech politiků. Při pohledu na pětiletý funkční mandát předsedy Okamury a praktická nemožnost jeho odvolání, je nutné se ptát, zda proklamace tohoto hnutí nejsou od počátku falešné. Konference je sice nejvyšším orgánem hnutí, ale rozhoduje toliko devět jejich členů. A ze stanov hnutí nezřizuje žádné organizační jednotky. Je nutno se ptát, proč tomu tak ve schválených stanovách tohoto hnutí je. A komu to vyhovuje," udeřil poslanec.

Dalším cílem Hnutí je osobní a trestní odpovědnost politiků. Podle poslance je ale záhadou, že se ze stranické pokladny ztratily desítky milionů korun, které hnutí dostalo za volební výsledek. "Jsem zvědavý, jak dopadne šetření „nezávislé" kontroly. Ono vlastně je zajímavé i složení poslaneckého klubu Úsvitu, kdy ze 14 členů jsou tři členové z Hnutí, tři členové Věcí veřejných, jeden z občanské iniciativy a zbytek jsou bezpartijní. Takže veřejné dělení pomyslného „koláče" bude jistě zajímavé a jsem zvědavý na kopy špinavého prádla, které se zajisté bude prát pod dohledem kamer a médií," vysmívá se.

Povšiml si i dalšího detaily: Obě skupiny nyní tvoří devět členů a podle stanov Hnutí článku IV. odstavci 3, může být z Hnutí člen vyloučen, například proto, jestliže poškodil nebo ohrozil pověst Hnutí. Z tohoto pohledu by potom podle něj museli odejít všichni současní členové.

"Nicméně k tomu nemůže dojít, protože je za prvé nemá kdo vylučovat a za druhé s touto členskou základnou celé hnutí stojí a padá. Napadá mě pouze otázka, jak je možné, že 342 339 občanů volilo toto politické uskupení, protože již v průběhu voleb muselo být každému zřejmé, kam to směřuje. A musím se přitom usmívat, když si vzpomenu na kritiku, se kterou mě častovali tu moji spolustraníci, tu sympatizanti sociální demokracie, proč že ČSSD nešla do vlády s tímto Hnutím, ale s Lidovci. Vždyť Hnutí Úsvit chce zavést také pořádek, na který všichni čekají," dodal Seďa.

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie ČSSD Antonín Seďa

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 34 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy