Úsvit nemá peníze a nikdo neví, kam jim zmizelo 122 milionů korun

Praha - Devítičlenné hnutí Úsvit už stihlo utratit 122 milionů korun, které má od státu během čtyřletého období teprve dostat. Nikdo neví, kam zmizely.

122 milionu korun! To je částka, které stihlo utratit hnutí Úsvit přímé demokracie. Nikdo však příliš neví, kam peníze zmizely a to ani například revizor strany Radim Fiala.

Příspěvky dostává hnutí od státu postupně, dodnes obdrželo zhruba 50 milionů, které padly na provoz hnutí a zaplacení předvolební kampaně. Pryč jsou i peníze, které měly od státu ve zbývajících letech teprve přijít, hnutí má totiž už teď řadu závazků a do budoucna uzavřené smlouvy. Na základě účetní zprávy probírané na celostátní konferenci Úsvitu to zjistilo Aktuálně.cz.

Kam peníze zmizely? Na to neumí odpovědět ani samotní členové, kteří se dokola odkazují na to, že nerozumí účetnictví, tudíž nemají o financování hnutí přehled. Zarážející jsou například slova poslance za Úsvit Radima Fialy, do ledna revizora strany, který donedávna vůbec netušil, že jsou peníze utraceny a existují závazky za několik desítek milionů. V rozhovoru pro DVTV se tak přiznal z toho, že o toku peněz neví nic. Podle stanov má přitom revizor kontrolovat hospodaření Hnutí a dodržování schváleného rozpočtu.

K finanční situaci uvnitř politického hnutí byl schopen vyjádření pouze místopředseda Jan Zilvar. "Jsou tam ještě nějaké závazky. A také rámcové smlouvy za dvacet milionů, třeba na PR a marketingové služby. Zjednodušeně řečeno – už teď víme, že do konce volebního období utratíme všechny peníze, které od státu dostaneme," vysvětlil Zilvar pro Aktuálně.cz.Peníze od státu jsou jediným zdrojem, který hnutí má, do budoucna proto nebude mít z čeho zaplatit například volební kampaň nebo možné investice do nových organizací.

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy