Ministry čekají muka. Slovo má Jandák

Praha - Prvním silným okamžikem přicházejícího ministra je prý jeho jmenování na Hradě. Pak následuje skrytá válka o čas s úřednickými matadory. Dvojice bývalých ministrů Parlamentním Listům své první dojmy po nástupu do úřadu.

Britský seriál Jistě, pane ministře, je považován za dokonalou parodii fungování státní správy. Mnohé scény v něm se ale údajně podobají realitě tak, až z toho běhá mráz po zádech. Obzvláště realisticky prý pojali filmaři scény, ve kterých nový ministr nastupuje do úřadu za asistence sira Humphreyho. Co všechno tedy může čekat nastupující ministr, který s fungováním ve státní správě nemá žádné zkušenosti? Jmenování není jen formalita

„První zajímavý moment nastává na Hradě, když vás jmenuje do úřadu prezident. Ono to v televizi vypadá, jako naprosto formální akt, nutnost. Má to ale svůj účel, až tam, tváří v tvář prezidentovi, si člověk uvědomí, jak obrovskou zodpovědnost vlastně přebírá," popisuje první dny ministrování bývalá šéfka resortu lidských práv Džamila Stehlíková, která před nástupem do úřadu vykonávala soukromou psychologickou praxi.

Rakousko-uherský skanzen

První dny se pak nový šéf pouze seznamuje s fungováním svého úřadu. „Pro člověka z venku je to naprostý šok. Zvlášť, když přijdete ze soukromé sféry. Máte pocit, že jste v muzeu rakousko-uherské byrokracie. Pak začnete zjišťovat, že je to místy trafika pro vybrané, než fungující státní úřad," popisuje první okamžiky nového ministra po vstupu do budovy exministr kultury Vítězslav Jandák.

Podobně jako Stehlíková přišel z privátní sféry. "Manažerské zkušenosti jsem měl, byl jsem ředitelem festivalu, ale tady mi byly k ničemu," vzpomíná Jandák. Popisuje, kterak potřeboval vyřídit první ministerskou záležitost.

Vertikály a horizontály úřednického života

„Chtěl jsem, aby jeden odbor, který sídlil naproti mé kanceláři, předal nějakou listinu odboru jinému. Ten sídlil o jedny dveře vedle. Tehdejší první náměstek mi ale sdělil, že to musí poslat po vertikále odpovědnému náměstkovi, ten to pošle po horizontále dalšímu náměstkovi, a ten následně vše pošle po vertikále příslušnému odboru. To si nevymýšlím, takhle přesně to říkal," popisuje Jandák fungování úřadu s tím, že přenést příslušný dokument mezi dveřmi by zabralo i s předáním asi půl hodiny. „Oni z toho ale dokážou udělat čtrnáct dní, a teď je na ministrovi, jestli s tím zkusí něco dělat,"dodal.

Pozor na ty, kdo vás tlačí do rozhodnutí

Úplně prvním ministerským krokem je jmenovat svého vedoucího sekretariátu. To je prý základ, plně loajální člověk je tomto místě základem úspěšného startu. „Při tom se ministr vždy skvěle pobaví. Defiluje před vámi řada zdánlivě loajálních lidí, u kterých ale můžete vyčíst vše od arogance po naprostou podlézavost. Ti podlézaví pak za vámi chodí s tím, co je na úřadu špatně a jak by to oni změnili," říká Jandák.

Podle Stehlíkové je právě na takové lidi třeba dávat největší pozor. Mnohdy totiž první hodiny a dny nejsou jen o seznamování se s lidmi a s agendou. „Občas musíte hned pom nástupu přijímat rozhodnutí. Mluví se tu o nějakých sto dnech hájení, ale to je úplný nesmysl. Já jsem musela v řádu hodin řešit vsetínskou kauzu s vystěhováním Romů z centra města," vzpomíná na své začátky Stehlíková.

Budoucí ministry varuje právě před rychlými kroky. „Ten moment výměny ministrů je naprosto ideální pro různé vysoké úředníky, kteří jsou ve státní správě celý život. To se týká speciálně šéfů různých odborů. Pro ně může být nezkušený ministr dokonalou příležitostí prosadit mnohé jindy neprosaditelné změny," říká Stehlíková.

Odkaz sira Humphreyho

Takový úředník se podle vystudované psycholožky snaží vyvolat v člověku dojem, že je dotyčný pod tlakem. „Dobře jim zabírá popisování celé procedury, kdy na vás vybalí všechny možné cesty, kudy to rozhodnutí musí projít. Přitom vám hodí na stůl tunu lejster, která musíte podepsat s tím, že to v žádném případě nesnese odkladu," líčí barvitě ministryně, která na rozdíl od svých kolegů neměla vlastní ministerstvo. Dodává, že úvodní scény seriálu Jistě, pane ministře musel psát člověk, který při podobné události byl osobně přítomen, přesněji prý situace zachytit snad ani nelze.

 „Můj první náměstek byl naštěstí schopný a k podobným trikům se neuchyloval," dodává Stehlíková spolu s radou pro nové tváře na ministerstvech: „Hlavně se proboha nenechte do ničeho tlačit. Oni, úředníci, o tom ví mnohem víc než vy, jsou tam mnohdy 30 let. Doporučuji hledat všechny možné cesty, jak podobná urgentní rozhodnutí odložit tak daleko, jak je to jen možné."

Související

Vítězslav Jandák

Do Senátu chtějí Štěch i Jandák, ODS a lidovci jsou bez kandidátů

Občanští demokraté ani lidovci nenavrhnou na Pelhřimovsku vlastního kandidáta do Senátu. Proti Milanu Štěchovi za ČSSD se tam postaví Vítězslav Jandák jako kandidát za hnutí ANO. Jandákovu kandidaturu, o které informoval server Novinky.cz, dnes ČTK potvrdila krajská předsedkyně a poslankyně hnutí Monika Oborná. Senátor se bude na podzim na Vysočině měnit také na Žďársku. Lidovecký kandidát Josef Klement získal podporu dalších stran.

Více souvisejících

Vítězslav Jandák

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy