Praha – Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro ocenil, jak hrdí jsou Češi v podpoře Západu a NATO. Proto ho nepřekvapilo, že přišlo tolik lidí uvítat americký konvoj. I přesto, že se ozývaly nesouhlasné hlasy. V pořadu Události, komentáře také ohodnotil cestu Miloše Zemana do Ruska.
„Máte zde malé skupiny, které jsou financované z jiných zemí a ty jsou hodně hlasité," připustil americký velvyslanec, přesto byl ale potěšen, jak se Češi k celé dragounské jízdě postavili. „Viděl jsem, jak lidé dávali vojákům jídlo a mávali jim," uvedl Schapiro.
Nemůžeme říkat prezidentovi, jak se má chovat
Podle velvyslance v současné době neexistují plány na trvalou přítomnost spojeneckých vojsk v České republice. „Je třeba si uvědomit, že Česká republika je v NATO. Útok na jednu zemi aliance je útokem na celou alianci. Česko má podle smluv svoje povinnosti," řekl Schapiro s tím, že Česká republika není jen konzumentem bezpečnosti, ale je zároveň také jeho poskytovatelem.
Kvůli dění na Ukrajině se podle Schapira západní svět více sjednotil, což je fakt, se kterým prý Putin nepočítal. „Rozhodně nebudu špatně spát z toho, že se Kreml cítí nepohodlně," zdůraznil velvyslanec, zároveň ale dodal, že Západ chce, aby se s Ruska stal opět srozumitelný partner.
„Není na mě nebo na nějaké zemi, aby prezidentovi řekl, co má dělat," komentoval velvyslanec Zemanovu cestu do Ruska. Schapiro podle svých slov chápe, že prezident chce uctít památku padlých, přesto celou situaci označil za prekérní, když bude česká hlava státu v Moskvě mávat tankům.
Vojáci by tu měli zůstat nastálo
V další části pořadu se pak v diskusi utkali Martin Stropnický, bývalý ministr obrany Alexandr Vondra a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Stropnický i Vondra ocenili, jak se Češi k celému americkému konvoji postavili. Oba očekávali o něco silnější protestní hlasy. Podle současného ministra si Češi až moc zvykli na to, že je mír a chápou ho jako samozřejmost. Konvoj mimo má podle něj ještě jeden efekt – lidé by si vojáky a techniku měli prohlédnout, aby si na podobné věci zvykli, pokud by bylo do budoucna třeba přivítat vojáky další.
To bývalý ministr Vondra šel ještě dál – podle svých slov by uvítal, kdyby na českém území vznikla nějaká struktura NATO. Infrastruktura by se podle něj měla přesunout více do střední a východní Evropy. „Jediná chyba je, že tu ti vojáci budou jen čtyři dny," posteskl si Vondra a poukázal na to, že v celé Evropě působí asi 65 tisíc, z toho ve střední a východní Evropě, která je nejvíc na ráně, je 136 vojáků nastálo," počítal bývalý ministr. Riziko z východu podle je podle něj neustále přítomné.
Foldyna podle svých slov odmítá celou hysterii kolem toho, že by zemi hrozil nějaký vojenský konflikt. „Budu sice označován za agenta, ale odmítám tu hysterii kolem toho, jakým nepřítelem lidstva je Rusko. Je mi jasné, že mě označí za pátou kolonu nebo tak něco," uvedl poslanec, který by se rád vrátil k diplomatickým cestám řešení sporu. „Odmítám to slovo hysterie, o hysterii nejde. O tu by šlo, kdybychom seděli na zadku, nic nedělali a pak se divili. Naše kroky jsou vynucené," oponoval Foldynovi Stropnický s tím, že tohle všechno jsou jen kroky kvůli situaci na Krymu.
Nebudu poslouchat tyhle lži
Prostor k vyjádření ke konvoji dostali také komunisté prostřednictvím Jiřího Dolejše, který v diskusi s režisérem Václavem Marhoulem mluvil o tom, jestli v případě konvoje jde o průjezd nebo pobyt a jestli by o tom měli hlasovat poslanci. Dolejš nebyl překvapen, že veřejně přišlo deklarovat svůj nesouhlas s americkým konvojem jen několik málo odpůrců. Myslím, že většina jich zůstala doma," vysvětloval Dolejš. Podle něj si lidé myslí, že kolona projede a bude konec. „A v tom se mýlí. Konec nebude. Slyšeli jste ministra Stropnického, musíme si zvykat na to, že tady vojáci a základny budou. A bude se více platit na armádu a zbrojení. A Rusko bude dělat to samé," říká rázně komunista.
Režisér Marhoul účast či spíše neúčast odpůrců konvoje považuje za jakési referendum o členství v NATO. „Je to ubohost a upocenost. Lidem jako je pan Dolejš pak nezbývá než lhát," komentoval situaci režisér.
Dolejš měl odpověď i na to. Podle výzkumů STEMu je 82% Čechů pro průjezd konvoje. „Jenže vy se ptáte, jestli jim to vadí. Ne jestli jsou pro," interpretuje výzkumy Dolejš s odkazem na jiné statistiky. „Promítněme si výsledky voleb, KSČM, které je protiamerická a pro vystoupení z NATO, mělo 17%. Ostatní strany jsou pro členství a získaly dohromady velkou většinu hlasů," pustil se do komunisty Marhoul.
„Rusové nasazují vojáky v roce 2009, 160 tisíc vojáků nacvičovalo útok na Polsko i na nás. Umístili také do Kaliningradské oblasti rakety, které jsou schopné dostřelit až k nám. Tyhle lži už nelze dál poslouchat," rozohnil se režisér. „Možná, kdyby strany veřejně před volbami deklarovali, že jsou pro radar nebo cizí vojenskou základnu, To by volby možná dopadly jinak," uzavřel debatu Dolejš.
Související
KSČM bude muset po konci ve Sněmovně šetřit, myslí si Dolejš
Komunistický poslanec Dolejš se léčí s nálezem na plicích v nemocnici
Jiří Dolejš , Andrew Schapiro , Martin Stropnický
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák