Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) začátkem příštího týdne navštíví Slovinsko. Sejde se s premiérem Mirem Cerarem, přiveze s sebou i podnikatelskou delegaci. Na podzim plánuje návštěvu Turecka, poletí také do Číny. Chystá se i na cestu do Saska a Bavorska.
Se slovinskými představiteli chce mluvit například o elektronické evidenci tržeb, kterou chce Slovinsko stejně jako Česko zavést. Tamní vládu plánuje seznámit s tím, že Česká republika zvažuje prodej papírny v Kršku. Sobotka to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.
Poslední návštěva předsedy české vlády se podle Sobotky ve Slovinsku uskutečnila asi před sedmi lety. "Slovinsko není součástí visegrádské čtyřky, ale je stejně jako my členskou zemí Evropské unie a já si myslím, že může být přirozeným partnerem a možná přirozeným spojencem při vyjednávání celé řady otázek na evropské úrovni," řekl Sobotka. Poznamenal, že by Česko mělo usilovat o to, aby bylo aktivní v rámci širšího regionu střední Evropy.
Se Sobotkou pocestuje i delegace Svazu průmyslu a dopravy, která se zúčastní společného podnikatelského fóra. "Nebude to čistě jenom politická návštěva, ale mým cílem bude také podpořit vzájemný obchod, potenciálně vzájemné investice," podotkl premiér. Součástí delegace tak podle něj budou firmy ze stavebnictví, dopravní infrastruktury, dodávek vybavení interiéru a firemního poradenství.
Podle premiéra budou jeho zahraniční cesty spojeny s českými ekonomickými prioritami. Ve druhé polovině letošního roku proto například uvažuje o cestě do Turecka. "Turecký trh v posledních letech velmi dynamicky roste, otevírá se tam celá řada možností pro český export," poznamenal.
Do země s sebou plánuje vzít podnikatelskou delegaci, stejně jako na odloženou cestu do Číny, do které by měl zavítat pravděpodobně v říjnu nebo v listopadu. "Má návštěva v Číně bude spojena se setkáním předsedů vlád zemí střední a východní Evropy ve formátu 16 plus jeden," řekl premiér. Podobné poslední setkání se uskutečnilo loni v Srbsku a letos ho bude poprvé hostit Čína.
Sobotka summit spojí se svou vlastní návštěvou Číny, během které se setká s čínským premiérem. "Beru s sebou početnou podnikatelskou delegaci, tak abychom dále pokračovali v tlaku na posílení vzájemného obchodu a zlepšení podmínek pro český export v Číně," řekl premiér.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
25. června 2026 21:03
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
25. června 2026 19:55
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
Záchranné týmy naléhavě směřují k poničenému severnímu pobřeží Venezuely, kde téměř současná zemětřesení proměnila desítky budov v trosky. Panují obavy, že si katastrofa vyžádala tisíce lidských životů. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že ministerstvo obrany pomůže s nasazením vyhledávacích a záchranných složek v zasaženém regionu.
Zdroj: Libor Novák