Další významný den v kalendáři? Vláda má o návrhu pochyby

Praha - V kalendáři bychom možná už brzy mohli mít další významný den. Skupina poslanců žádá, aby se jím stal sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k návrhu staví neutrálně.

Významné dny jsou na rozdíl od státních a ostatních svátků pracovními dny. Mají symbolický charakter. "Spojení přemyslovské a lucemburské dynastie" by měla vláda na pondělním zasedání vyjádřit podle předběžného stanoviska pochyby.

Nynějších 11 významných dnů se podle dokumentu váže k poměrně nedávné historii nebo mají mezinárodní souvislosti. Sňatek Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny se jeví spíš už jen historickou událostí bez hlubšího soudobého významu, stojí v něm.

Významný den by podle návrhu 33 poslanců ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a Úsvitu připadal na 31. srpna. "Z hlediska historického a politického se 31. srpen roku 1310 stal významným mezníkem v dějinách českého státu. Zásadním způsobem ovlivnil minulost i současnost českého národa," píšou poslanci v důvodové zprávě návrhu novely zákona o státních svátcích.

Eliščino manželství s Janem Lucemburským nebylo šťastné

Příčinou byla odlišnost povah manželů i samotný charakter Eliščin. Uspokojovat královnu nemohla ani situace v českém státě. Právě způsob vlády v zemi a vůbec vztah k Čechám byly nejcitelnějším místem jejích konfliktů s Janem. Eliška snila o obnovení velikosti královské vlády v podobě, v jaké ji poznala na dvoře svého otce. Jan většinou neprojevoval o české náležitosti zájem nebo narážel na odpor šlechty. Pokud se pokusila zasáhnout do politiky sama, nebyla úspěšná ani Eliška. Při hrdé, vášnivé a panovačné povaze jí chyběly schopnosti, především houževnatá trpělivost, které byly k tak zdlouhavému a složitému procesu, jakým by bylo posilování královské moci, zapotřebí.

Po počátečních letech, kdy bylo Eliščino manželství relativně klidné, třebaže Jan pobýval často v cizině, začal se v podstatě zároveň s tím, jak se přiostřoval zápas mezi panovníkem a jednotlivými panskými skupinami, přibližovat osudný konflikt. Roku 1317 se Eliška dopustila nešťastné politické chyby. V době, kdy spravovala království, nechala najímat žoldnéře proti Jindřichovi z Lipé, kterého bytostně nenáviděla stejně jako jeho životní družku, svoji nevlastní matku Elišku Rejčku. Jindřich z Lipé se brzy sblížil s králem a upozornil ho, že ho Eliška chce připravit o trůn ve prospěch svého prvorozeného syna Václava (potomního Karla IV.). Jan přepadl Elišku na hradě Lokti a odebral jí děti. Královna se musela odstěhovat na Mělník, kde se od té doby zdržovala nejčastěji. V létě 1322 uprchla před Janem do Bavor, kde nejprve pobývala u svého zetě. Poté, co jí král zabavil důchody v Čechách, žila zčásti z podpory příbuzných a zčásti na dluh. Počátkem roku 1325 se vrátila do Čech, píše libri.cz.

Výjimečně vystupovala oficiálně po Janově boku jako česká královna. Zemřela na tuberkulózu v necelých čtyřiceti letech na Vyšehradě u svého nevlastního bratra probošta Jana Volka. Pochována byla na Zbraslavi 1. října 1330. V té době žilo ze sedmi dětí, které Janovi porodila, pět: synové Václav (Karel), který léta matku neviděl, Jan Jindřich a dcery Markéta, Jitka a Anna.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Kalendář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy