Alexandr Vondra: Zemana v Moskvě budeme sledovat

ROZHOVOR - Alexandr Vondra působil jako ministr zahraničních věcí i ministr obrany. Dnes už se ve vysoké politice nepohybuje, je jen řadovým členem ODS. Přesto dění nejen na české politické scéně bedlivě sleduje a přednáší na vysoké škole CEVRO Institut. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz se rozpovídal o Zemanově cestě do Moskvy i o dění na východě Ukrajiny. Rusko má taktickou výhodu, to Ukrajincům bychom měli pomáhat, domnívá se Vondra.

Českou republikou před nedávnem projel americký vojenský konvoj, který mezi politiky i občany budil velké vášně. Podle některých se jednalo o demonstraci síly a ruskou provokaci. Co dragounská jízda znamenala pro vás?

Normální přesun vojenské techniky z jednoho cvičení. Některé členské státy NATO – konkrétně baltské země, Polsko a Rumunsko – se cítí ukrajinskou krizí a ruskou asertivní politikou právem ohroženy a naší povinností jako jejich spojence je na takovém cvičení spolupracovat. Všichni za jednoho, jeden za všechny. Nebo: jak my k nim, tak oni k nám. Mám radost, že to český národ většinou pochopil.

Čím si vysvětlujete, že se kolem konvoje strhl takový humbuk?

Je tu velice aktivní ruská propaganda, která se snaží mobilizovat své příznivce. Těch bolševiků mezi námi není zas tolik, ale začali zvedat hlavy, když viděli původní nerozhodnost vládní koalice. Například nemístné přirovnání základen NATO k ruské okupaci v roce 1968, které předvedl ministr Stropnický. Nebo ustupování premiéra prezidentovi.

Američané nakonec projeli republikou v poklidu, Češi se ale pomalu začali připravovat na další průjezd – tentokrát ruských motorkářů. Ministr zahraničí Zaorálek akci označil za provokaci, za což ho komunisté tvrdě zkritizovali. Jak se na jízdu plánovanou k výročí 70. let od konce druhé světové války díváte vy?

Tentokrát má ministr Zaorálek pravdu. Je to Putinova provokace, i když chytře naplánovaná. Na první pohled to vypadá, že odpor k „freeriderům" na motorkách je útok na svobodu a zpochybňování ruských obětí z 2. světové války, Ale stačí několik kliků na internetu, abychom zjistili, že šéf „Nočních vlků" Zaldostanov je normální nácek a sentimentální obdivovatel Stalina. Mám rád fotbal, ale to neznamená, že si musím domu pustit anglické rowdies. Mám rád filosofii, ale to neznamená, že souhlasím s poklonkováním Martina Heideggera Adolfu Hitlerovi. A mám rád motorkáře, ale to neznamená, že budu umetat silnici stalinistovi Zaldostanovovi, i když má dlouhé vlasy, modrý kukuč a americkou motorku.

Když jsme u toho výročí, nelze se nezeptat na jednu aktuální událost, a tou je cesta prezidenta Miloše Zemana do Moskvy. Souhlasíte s tím, aby tam jel, nebo by měl uctít památku vojáků tady v Česku?

Jede-li prezident do Moskvy uctít památku padlých vojáků Rudé armády, která se podílela na osvobození Evropy, je to v pořádku. Prezident Zeman řekl, že jede uctít mrtvé, nikoli živé. Proto budeme jeho cestu pozorně sledovat, zda se nedá do služeb živé Putinovy agresivní propagandy.

Vaše stranická kolegyně Miroslava Němcová hlasitě vystupovala proti účasti Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Moskvě 9. května. Prezident nakonec oznámil, že místo přehlídky se setká se slovenským premiérem Ficem. Troufnete si odhadnout, co ho k tomuto rozhodnutí přimělo?

Účast českého prezidenta na vojenské přehlídce, kde budou defilovat vojska a tanky, které se podíleli na útoku na Ukrajině, by byla skandální. V tom má Mirka Němcová naprostou pravdu. Je to dobře, že prezident tuto účast nakonec odmítl. Myslím, že právě proto, že čelil silné kritice.

Co by se změnilo, kdyby se Miloš Zeman přehlídky zúčastnil? Jaký by to mohlo vyslat vzkaz spojencům České republiky?

Vzkaz by byl jasný. Česko se přesunulo na druhou stranu konfliktu – do společnosti Putina a severokorejského vůdce. Že je na Východě, nikoli na Západě.

Někteří poslanci mluvili o tom, že by vláda v případě, že se Zeman přehlídky zúčastní, neměla prezidentovi proplácet cestu. Situace se od té doby změnila, ale pokud by k tomu doopravdy došlo co by to vypovídalo o stav u české zahraniční politiky?

Vypadalo by to, jako že levá noha neví, co dělá ta pravá.

Kvůli cestě do Moskvy vypukla také rozmíška mezi Milošem Zemanem a americkým velvyslancem v ČR Andrewem Schapirem. Opravdu šlo ze strany amerického velvyslance o drzost, jak říká Hrad?

Byl jsem v televizi ve stejný večer jako americký velvyslanec a jeho slova jsem slyšel. Své argumenty řekl velmi diplomaticky.

Může mít tento spor dopad na dlouhodobé vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy?

Tahle přestřelka je spíš obrazem širšího problému. Česko-americké vztahy jsou dnes jiné, než byly před sedmi či dvaceti lety. Obamova administrativa udělala ve vztahu k Rusku některé chyby, které Kremlu zbytečně otevřely prostor k akci. Teď se to snaží v rámci NATO správně korigovat, ale česká vláda – na rozdíl od Poláků, Rumunů nebo Baltů – to neumí využít. V Kongresu leží miliarda dolarů na posílení obranné infrastruktury, ale my se o to neumíme bohužel přihlásit. Místo toho se utápíme v diskusích, jako je ta, na níž se ptáte.

Spor kolem cesty do Moskvy vypukl především kvůli dění na Ukrajině a na Krymu. Rusové odmítají, že by na Ukrajině byli přítomni ruští vojáci. Především v zahraničních médiích se ale objevují výpovědi ruských vojáků, kteří tvrdí, že na Ukrajině bojují nebo bojovali. Putin dokonce předal některým jednotkám vyznamenání za zásluhy v boji, přestože oficiálně se do žádného boje v poslední době nezapojili. Jak je podle vás tyto informace možné interpretovat?

Je to hybridní válka a k ní patří šíření lží i dezinformací během akce. Rok po ní se pak klidně přizná barva. Nejdřív na Krym vpochodovali neurčení „zelení mužici", po roce byli v Kremlu dekorováni jako ruští hrdinové.

Americký prezident Barack Obama prozatím odmítá vyzbrojování Ukrajiny. Jeho političtí oponenti z řad republikánů mu to vytýkají. Doopravdy by dodávka zbraní Kyjevu mohla zvrátit vývoj na východě Ukrajiny?

Vyzbrojení Ukrajiny nemůže zvrátit poměr sil. Rusko je velmoc a vždycky bude silnější než Ukrajina, Ale Ukrajina má právo mít schopnost bránit své území a tlak na dodávky zbraní je také účinným nástrojem, jak tlačit Rusko k diplomatickému stolu.

Už od února jsou v platnosti nové minské dohody. Přesto neustále přicházejí zprávy, že jedna nebo druhá strana útočí, objevují se i informace o zraněných a mrtvých. Co je podle vás třeba udělat, aby doopravdy nastalo příměří?

Moskva i Kyjev musí do konce roku splnit, k čemu se zavázaly. Vojenské závazky jdou většinou za Rusy a civilní většinou za Ukrajinci. Důvodů ke skepsi je víc. Rusko má taktickou výhodu. Když ono nesplní své závazky, nic moc se mu nestane, zato Ukrajinu čeká politická krize. Když Ukrajina nesplní své závazky, spadne Rusku do klína celý Donbas. Měli bychom Ukrajincům v jejich reformách pomáhat.

Dění na Ukrajině svým způsobem ovlivňuje i dění v České republice. Ministr obrany Martin Stropnický chce obnovit odvody, které by se týkaly mužů i žen. Stát by tak měl k dispozici seznam lidí, kteří jsou schopni v případě ohrožení posílit českou armádu. Má takový krok doopravdy smysl? Nestačí nám jen profesionální armáda?

Hrozby jsou dnes větší než před deseti lety, profesionální armáda není dostatečně početná. Dával bych ale přednost aktivním zálohám a náboru dalších zájemců a specialistů. Plošné odvody budou stát jen peníze, ale armádě trn z paty nevytrhnou.

Když už jsme mluvili o výročí konce války, jaké ponaučení si z můžeme ze „druhé světové" odnést?

Je to krach politiku „appeasementu" v Mnichově. Lekce, že ustupovat zlu a agresi se nevyplácí.

Chystáte se vy osobně na nějakou vzpomínkovou akci?

Jsem teď soukromý občan, ale půjdu jako každý rok na Terezínskou tryznu.

Díky za rozhovor

Související

Alexandr Vondra

Vondra odmítl nabídku kandidovat na prezidenta republiky

Europoslanec a místopředseda občanských demokratů Alexandr Vondra patřil do okruhu osobností, které oslovil předseda poslanců ODS Marek Benda v souvislosti s možnou prezidentskou kandidaturou. Vondra dnes v pořadu Partie televize CNN Prima News uvedl, že nabídku odmítl. Zopakoval slova premiéra Petra Fialy (ODS), že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) oznámí svůj postoj k prezidentské volbě koncem měsíce.
Alexandr Vondra

Vondra: Zemřela žena, která držela pevně maják svobody

Jako na dámu, která dovedla sestoupit k lidem a která navzdory dodržování tradic a pravidel dovedla být lidská a neformální, vzpomínají na královnu Alžbětu II. bývalý velvyslanec v Británii Libor Sečka a někdejší poradce prezidenta Václava Havla Alexandr Vondra. Sečka byl velvyslancem v Británii od roku 2016 do loňského srpna, s královnou se setkal několikrát. Vondra vzpomínal hlavně na první setkání s Alžbětou v Buckinghamském paláci v březnu 1990. Dodal, že odchází kus velké tradice.

Více souvisejících

Alexandr Vondra Miloš Zeman Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy