Za Babiše jako za komunistů? Langer mluví o vážném nebezpečí

Praha - Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer svůj návrat do politiky neplánuje, přesto ale upozorňuje na nebezpečí v osobě ministra financí Andreje Babiše. Podobná situace, kdy došlo k propojení politiky a médií, podle něj naposledy nastala za komunistů.

Ivan Langer, který strávil v různých zastupitelských a ministerských křeslech více než 20 let, se do politiky vrátit neplánuje. V rozhovoru pro magazín Euro ale více prostoru věnoval ministru financí Andreji Babišovi, kterého by podle svých slov mohl nazvat přítelem. Upozornil ale, že v oblasti politiky a obchodu nepřekročil jejich vztah profesionální rámec.

Jejich blízký vztah, v rámci kterého byl Babiš jedním z hostů na Langerově svatbě, je ale pryč. Podle exministra je to Babišova vina. Upozornil také na nebezpečí, které skýtá koncentrace ekonomické, mediální a politické moci. Ta je podle něj "největším ohrožením svobody u nás od roku 1989. Takovou moc měli naposledy komunisté," varuje.

Politicko-mediálnímu "agrokomplexu" říká Langer "ANOfert-Press". Podle něj "propojuje politiku, byznys a média a je v největším střetu zájmů od roku 1989." Podotkl, že v takovém případě by se jejich cesty dříve či později stejně musely rozejít.

Langer se domnívá, že tito "samozvaní očišťovatelé společnosti, protikorupční bojovníci, delší dobu vytvářeli atmosféru negace, podezíravosti, nenávisti." Kvůli tomu prý přestávaly platit základní mechanismy fungování právního státu, což má za následek nestandardní policejní postupy.

Připomněl také svá slova, kdy na začátku kauzy Nagyová řekl: "Žalovaní budou žalobci a žalobci budou žalovaní." Tehdy mu mnozí nevěřili, teď se prý ale potvrdila jeho slova.

Langer také tvrdí, že dochází k úbytku svobody. V jednotlivých složkách to sice není tak petrné, "jako celek to již všem svobodomyslným lidem musí nahánět hrůzu," podotkl. Jako příklad uvádí rostoucí počet odposlechů, registry bankovních účtů nebo posilování moci tajných služeb.

"Svoboda bez odpovědnosti je anarchie. Moc bez odpovědnosti je totalita. Každý ať si řekne, kterým směrem se naše společnost ubírá," varuje Langer.

Související

Je symbolické, že v době, kdy ÚSTR strádá a chátrá, tak se do čela kabinetu dostal agent komunistické tajné policie a bývalý člen KSČ, řekl bývalý ministr Ivan Langer (vpravo) na křtu knihy Vetřelci na vnitru, kterou napsal poslanec Pavel Žáček o projektu Otevřená minulost, za nímž právě expolitik stojí. Rozhovor

Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Bojím se, že jsme si ani za jeho vládnutí nesáhli na dno, říká Langer

Bývalého ministra vnitra a informatiky Ivana Langera vůbec nepřekvapuje, že se premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO těší tak obrovské podpoře některých lidí, i když ministerský předseda čelí řadě problémů a skandálů. „Andrej Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Jasně řekl, že za jejich životní a osobní neúspěch nemohou oni sami, ale jsou za něj odpovědní členové minulých vlád, kteří zde kradli a zničili tuto zemi. A slíbil jim jakousi odplatu, která spočívá v tom, že on tady vše napraví. Jeho voliči na takovou rétoriku slyší,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ivan Langer, který je stále členem ODS.

Více souvisejících

Ivan Langer Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy