ROZHOVOR | Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Bojím se, že jsme si ani za jeho vládnutí nesáhli na dno, říká Langer

Bývalého ministra vnitra a informatiky Ivana Langera vůbec nepřekvapuje, že se premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO těší tak obrovské podpoře některých lidí, i když ministerský předseda čelí řadě problémů a skandálů. „Andrej Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Jasně řekl, že za jejich životní a osobní neúspěch nemohou oni sami, ale jsou za něj odpovědní členové minulých vlád, kteří zde kradli a zničili tuto zemi. A slíbil jim jakousi odplatu, která spočívá v tom, že on tady vše napraví. Jeho voliči na takovou rétoriku slyší,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ivan Langer, který je stále členem ODS.

Před nadcházejícími sněmovními volbami je pesimistou. I když je bývalý ministr vnitra a informatiky z Topolánkova kabinetu Ivan Langer životním optimistou, predikuje, že u moci zůstane i nadále premiér Andrej Babiš. „Bojím se, že jsme si ještě po čtyřech letech Anofertpressismu nesáhli na úplné dno. Bude ještě hůř,“ predikuje. Exmístopředseda ODS z let 1998 až 2002 a 2004 a 2010 se nediví nárůstu populistů. „Dokud nebudou schopné nepopulistické politické subjekty komunikovat srozumitelně, jednoduše, atraktivně a říkat složité věci, tak, jak lidem narostly uši, potom se tady bude stále otvírat prostor pro ty, kteří takovou schopností oplývají,“ tvrdí Langer, který se také vymezuje proti Přísaze Roberta Šlachty, jenž v červnu roku 2013 jako někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stál za zásahem na Úřadu vlády, po němž padla Nečasova vláda. „Buď tedy pan Šlachta ukáže, že je tady kromě něj množství lidí, jimž nevadí, že se zde odehrál státní převrat, který provedl, anebo svůj záměr nedokáže a pak věřím, že se nad ním zavřou nejenom politické vody.“

Někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny se netají tím, že mu spojení ODS s koalicí Spolu, v níž jsou ještě lidovci a TOP 09, není sympatické. „Nedávno jsem říkal, že tyto volby pro mě nejsou o srdci, ale o hlavě, a proto i přes výhrady budu volit koalici Spolu.“ Bývalý zákonodárce, který v Dolní komoře strávil čtrnáct let, nechce hodnotit a soudit současného lídra ODS Petra Fialu, který předloni zasáhl, aby se nestal členem regionální rady strany v Olomouckém kraji a pokusil se o návrat do vrcholné politiky. „ S Petrem Fialou jsme si mezi sebou vše vyříkali. A tím je pro mě celá kauza uzavřená. ODS pochopitelně držím palce a budu jedině rád, když ve věcech, u nichž jsem zatím dal Petru Fialovi záporné znaménko mínus, mě po volbách přesvědčí, jak moc jsem se mýlil.“ Předsedu Správní rady vysoké školy Cevro Institut nyní trápí, v jakém stavu se nachází paměťové instituce, které v rámci projektu Otevřená minulost pomáhal zakládat. Na nedávném křtu knihy Vetřelci na vnitru, kterou napsal poslanec Pavel Žáček, přiznává, že jej zneklidňuje především současný stav Ústavu pro studium totalitních režimů, který čelil pokusu o likvidaci. „Je symbolické, že v době, kdy ÚSTR strádá a chátrá, tak se do čela kabinetu dostal agent komunistické tajné policie a bývalý člen KSČ,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ivan Langer, jemuž nevadí pověst kontroverzního politika.

KOUZLO SROZUMITELNÉ POLITIKY NAHRÁVÁ POPULISTŮM

Pane doktore, nestýská se vám po vrcholné politice, z níž jste se stáhl po sněmovních volbách v roce 2010?

Někdy mně chybí, jindy ne. Být ve vrcholné politice znamená mít moc, ale důležité je vědět, jak s ní chcete nakládat a čeho chcete dosáhnout. Abych byl upřímný, stýská se mně po možnosti prosazovat takové věci, jako byl projekt Otevřená minulost, (jejím cílem má být „co nejúplnější otevření a přiblížení archivních fondů StB všem občanům České republiky - pozn. red.) dále Czech Point, datové schránky či základní registr veřejné správy. Rád vzpomínám i na reformu Policie České republiky, na níž jsem se jako ministr vnitra podílel. Po těchto revolučních programech či průlomech se mně stýská. Jinak si plně užívám občanské svobody.

V rámci už zmíněného projektu Otevřená minulost jste téměř před patnácti lety z pozice ministra vnitra podporoval vznik Ústavu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archivu bezpečnostních služeb (ABS). Co říkáte skutečnosti, že byly politické snahy ÚSTR zlikvidovat a není vám líto, v jakém stavu se v současnosti tato instituce nachází, a to jak z pohledu vedení, tak i vzhledu budovy, z níž se stalo neobyvatelné torzo, díky nevydařené rekonstrukci?

Současnou situací jsem zklamán a rozhořčen. Jsme smutnými svědky toho, jak instituce, která vznikla relativně nedávno, a to právě kvůli tomu, aby umožnila co nejširšímu okruhu lidí pochopit nacistickou i komunistickou minulost, je cíleně a dlouhodobě likvidována. A technický stav budovy ÚSTRu na pražském Žižkově je smutným důkazem, jak nynější garnituře na instituci nezáleží.

Není smutným paradoxem, že se za vašeho působení vytvořily paměťové instituce upozorňující i na bolševickou diktaturu, ale do čela státu se dostal premiér Andrej Babiš, který podle historiků spolupracoval s StB? I šéf vlády se podle poslance a autora knihy Vetřelci na vnitru Pavla Žáčka zprostředkovaně snažil, aby zejména ÚSTR nereferoval o jeho minulosti. Kterak takové jednání vnímáte, ať už jako bývalý ministr vnitra, anebo teď jako občan?

Je symbolické, že v době, kdy ÚSTR strádá a chátrá, tak se do čela kabinetu dostal agent komunistické tajné policie a bývalý člen KSČ. Právě proto jsme téměř před patnácti lety realizovali projekt Otevřená minulost a věřili jsme, že čím více lidí pozná praktiky totalitní moci, tím se národ ve větší míře stane odolnější k jejímu opakování. Ale asi opisujeme kruh a jsme odsouzení k tomu, abychom si znovu prošli martýriem nesvobody a vládnutím bývalých kádrů. Nicméně jsme optimista a doufám, že se jedná o dočasné temné období České republiky.

Proč podle vás jde část elektorátu neustále za Babišem a v nadcházejících volbách jej znovu podpoří? Vždyť ve všech průzkumech neustále vedl, byť je pravděpodobně ve střetu zájmů, jeho jméno se objevuje v údajné kauze dotačního podvodu Čapí hnízdo. A nyní rezonuje poslední skandál ministerského předsedy. Přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které o víkendu zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Opozice mu navíc vyčítá, že nezvládl koronavirovou pandemii, při níž přišlo o život třicet tisíc spoluobčanů.

Andrej Babiš se stal vůdcem poražených z Listopadu 1989. Jasně řekl, že za jejich životní a osobní neúspěch nemohou oni sami, ale jsou za něj odpovědní členové minulých vlád, kteří zde kradli a zničili tuto zemi. A slíbil jim jakousi odplatu, která spočívá v tom, že on tady vše napraví. Jeho příznivci mu tedy uvěřili, a proto za ním jdou. Dostáváme se k vysvětlení, proč stále má tak obrovskou podporu. Navíc s takovými lidmi umí Babiš skvěle komunikovat a dovedně manipulovat. Proto takoví voliči na Babiše slyší, líbí se jim, jak je utvrzuje v tom, že oni za své nezdary absolutně nemohou, zkrátka, že neselhali. Dává jim rozhřešení a ti lidé mají pocit, že kdyby zde nebyly v uvozovkách ty zlé vlády, tak jsou někde úplně jinde. Taková rétorika se jim zamlouvá.

Je možně nějak stručně vysvětlit úspěšnost současných populistů? Nebavme se jen o Babišovi, ale k poměrně dobrému volebnímu výsledku má například namířeno i SPD Tomia Okamury?

S oblibou říkám jednu tezi, kterou jsem nazval zákonem o zachování politické energie. Síla jednoho je dána slabostí druhého. A dokud nebudou schopné nepopulistické politické subjekty komunikovat srozumitelně, jednoduše, atraktivně a říkat složité věci tak, jak lidem narostly uši, potom bude politika prostorem právě pro ty, kteří takovou schopností oplývají. Jedná se o jednoduché kouzlo. A může se nám to líbit, anebo nemusí, ale ono v politice tak nelze oddělit obsah od jeho formy. Obsah je nepochybně důležitý, ale forma je přinejmenším stejně tak klíčová. Protože k tomu, abyste mohl dosáhnout nějakého vytyčeného cíle, musíte docílit faktu, že vás někdo vnímá, zároveň vám naslouchá i rozumí, bude vás podporovat a hlavně vám musí důvěřovat. A to se bohužel oněm nepopulistům či seriózním uskupením nedaří a přitom lze dělat jednoduchou i srozumitelnou komunikační politiku, která bude pravicová.

Mezi populistické hnutí patří i Přísaha Roberta Šlachty, který v červnu roku 2013 stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jenž provedl zásah na Úřadu vlády ČR. Bývalý premiér Petr Nečas označuje tehdejší razii za puč a za útok na politický systém. Shodného názoru je i senátorka za ODS Miroslava Němcová, s níž EuroZprávy.cz nedávno hovořily.  Existuje nějaké relevantní vysvětlení, kterak je možné, že člověk, jenž žádné protiprávní jednání neprokázal, kandiduje do vrcholné politiky?

Musíme se smířit s tím, že tady žije spousta lidí, kteří v životě nic nedokázali, anebo jen uměli poškodit či zničit řadu funkčních věcí. Na druhou stranu máme všeobecné rovné volební právo a nemůžeme nikomu bránit kandidovat. Buď tedy pan Šlachta  ukáže, že je tady kromě něj množství lidí, jimž nevadí, že se zde odehrál státní převrat, který provedl, anebo svůj záměr nedokáže a pak věřím, že se nad ním zavřou nejenom politické vody.

ZE SPOJENÍ ODS S KOALICÍ SPOLU NENÍ NADŠEN, FIALOVI FANDÍ

Zítra a v sobotu proběhnou sněmovní volby. Troufnete si predikovat, jak dopadnou a co říkáte skutečnosti, že ODS, jejímž jste stále členem, jde do nich jako součást koalice Spolu, kterou ještě tvoří TOP 09 a KDU-ČSL?

Budu naprosto upřímný. Ze zmíněné koalice nejsem nadšený, byl jsem zastáncem vize či názoru, aby ODS kandidovala jako samostatný subjekt. Její spojení s dalšími partnery beru jako realitu. Nedávno jsem říkal, že tyto volby pro mě nejsou o srdci, ale o hlavě, a proto i přes výhrady budu volit koalici Spolu. Co se týká jejich výsledku, tak se bojím, že jsme si ještě po čtyřech letech Anofertpressismu nesáhli na úplné dno. I když jsem životním optimistou, tak v tomto kontextu jsem politickým pesimistou. Bude ještě hůř.

Jak moc se liší ODS od té, kterou pamatujete jako vrcholný politik?

Hodně, nepopsatelně. Více bych můj názor nerozebíral.

S ODS, která letos v dubnu oslavila 30 let od vzniku, už bude navždy spojen její zakladatel a pozdější prezident Václav Klaus. Máte nějaké vysvětlení, proč se tak v poslední době změnil? Bývalé hlavě státu nevadí orientace na Rusko, bagatelizuje covid-19 a vymezuje se proti Evropské unii, o níž například říká, že byla a je spornou institucí. Mnozí jej otevřeně označují za dezinformátora.

Letos v červnu jsem byl pozván na jeho osmdesáté narozeniny, za což jsem byl nesmírně vděčný. Na oslavě jsem mu řekl, pane prezidente, děkuji vám za vše dobré i špatné, co jsme spolu prožili, stejně jako za všechny prohry i vítězství, kterých jsme dosáhli. Zejména jsem mu ale vysekl obdiv a poklonu za jeho pochopení, že svět není černobílý. Ve spoustě věcí se ukázalo, jakým skutečným evropským vizionářem Václav Klaus byl a je. On byl jedním z prvních v české kotlině, který varoval a upozorňoval na demokratický deficit Evropské unie. Na jeho slova došlo, respektive dochází. Samozřejmě, že existuje řada věcí, na nichž se s bývalým prezidentem neshodnu a s jeho postoji se neztotožňuji a nesouhlasím s nimi. Ale to je právě to kouzlo života, že není černobílý.

Václav Klaus velmi často kritizuje nynějšího předsedu ODS Petra Fialu. V rozhovoru, který v Mladé frontě Dnes vyšel 10. dubna, na jeho adresu uvedl, že je úspěšným akademikem, ale nikoli politikem. Doslova řekl, cituji: „Pro mě, který ctí princip stranické politiky, je myšlenka udělat předsedou někoho, kdo ani nebyl členem té politické strany, konec světa. Myslím, že se to ODS strašlivě vymstilo. Člověk si zkrátka musí stranickou politikou projít. Neříkám, že od pěšáka po admirála, ale Petr Fiala se stranické politiky vůbec nedotkl. Důsledkem je tragický výsledek současnosti. On tu politiku prostě dělat neumí.“ Co si myslíte o Petru Fialovi vy?

Nezlobte se, ale nebudu Petra hodnotit, ani soudit. Politika je krutá, ale spravedlivá v tom, že ve volbách měří všem stejně a v nich se ukáže, kdo má šanci v politice být a kdo ne. Voliči určí, kdo bude vládnout a jaký subjekt skončí v opozici, kdo má zůstat a jací představitelé musejí odejít. A v tomto smyslu jsou letošní volby i o Petru Fialovi. Jsem členem ODS od jejího vzniku, a tak ode mne nemůžete čekat nic jiného, než že straně držím pěsti. A budu jedině rád, když ve věcech, u nichž jsem zatím dal Petru Fialovi záporné znaménko mínus, mě po volbách přesvědčí, jak moc jsem se mýlil. Pak ochotně za ním jako úplně první přijdu a řeknu mu: Petře, gratuluji, spletl jsem se.

Na vaše hodnocení Petra Fialy jsem se ptal kvůli předloňské kauze, v níž šéf ODS se osobně vymezil a zasáhl, abyste se nestal členem regionální rady strany v Olomouckém kraji. Delegáti regionálního sněmu ODS vás na začátku března 2019 zvolili do krajského vedení, avšak výkonná rada strany kvůli procedurálnímu pochybení toto rozhodnutí anulovala. Po rozhovoru s předsedou jste se rozhodl už v další volbě nekandidovat. Fiala na otázku pro Český rozhlas, jakou budoucnost pro stranu představujete, tehdy doslova odpověděl: „Pro mě žádnou. Považuji tuto volbu za chybu olomouckých kolegů, nevidím v tom žádný přínos a jsem přesvědčen, že lidé, kteří tak dramaticky ztratili důvěru voličů, by měli nechat své místo nové politické generaci.“ Při osobní diskusi s Fialou podle vás tehdy panovala shoda v tom, že existuje reálný a virtuální svět, které ale v politice nelze od sebe oddělit. Máte tedy Fialovi za zlé, že zasáhl do vašeho pozvolného návratu?

Jak už jste v dotazu zmínil, tak jsme si s Petrem Fialou mezi sebou vše vyříkali. A tím je pro mě celá kauza uzavřená. Osobně mě ale těší, že stejně mám stále velkou podporu ve svém rodném kraji, neboť bezprostředně poté se konaly tajné volby a v nich jsem dostal téměř osmdesát procent hlasů přítomných. A takové přízně si vážím ze všeho nejvíce.

Trápí vás, že máte pověst kontroverzního politika?

Možná se budete divit, ale já jsem za takový pohled rád. Když někdo o někom tvrdí, že je kontroverzní, pak říká, že dotyčný nenudí. A v politice není nic horšího než nudit a nikoho nezajímat. Je přirozené, že jste milován, anebo nenáviděn, ale nesmíte být nevýrazný. Pokud jste nudný, tak v tu chvíli jste vlastně mrtvý.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Ivan Langer ODS Petr Fiala (ODS) Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Pavel Žáček (novinář) Robert Šlachta Andrej Babiš Václav Klaus

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

včera

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti

Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy