Zavedení kvót bude mít vážnou dohru, varuje sociolog Keller

Praha - Zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků se tak snadno může stát prvým krokem k rozbití Evropské unie. varuje před tím europoslanec za ČSSD a sociolog Jan Keller.

Schengenské dohody umožňují volný pohyb osob v rámci většiny členských zemí Evropské unie včetně několika nečlenských. Díky těmto dohodám mohou lidé cestovat z jedné země do druhé bez pohraničních a celních kontrol. Chráněny jsou pouze vnější hranice Evropské unie. Keller ale varuje, že Evropská komise, která pracuje na návrhu kvót uprchlíků, kteří by měli být přidělováni jednotlivým zemím, na Schengen tak trochu pozapomněla.

"Představme si, co se stane, až jednotlivé státy přijmou na své území stanovený počet běženců. Pokud by byli tito lidé uvězněni, odporovalo by to zcela zřetelně našim evropským hodnotám. Pokud budou mít volnost pohybu, těžko je někdo přemluví, aby zůstali žít v zemi, kterou si k pobytu nevybrali," zamýšlí se na svém blogu s tím, že se všeobecně ví, že preferovanými zeměmi běženců jsou země typu Německa, Francie, Švédska. 

"Pokud bychom měli zajistit, že zůstanou pobývat v zemích pro ně méně atraktivních, mezi které patří i Česko, museli bychom začít hranice zase strážit jako v dobách železné opony. Jestliže to neuděláme, budou bezpečnostní složky v zemích s nejvyšší životní úrovní permanentně zaměstnány hledáním lidí, kteří byli Komisí určeni k naplnění kvóty zemí jiných, a budou je vracet tam, odkud budou přinejmenším někteří z nich stále znova utíkat," dodal Keller.

Policejní a další bezpečnostní opatření budou podle něj znepříjemňovat život lidem, kteří si již zvykli překračovat vnitřní hranice Unie bez jakýchkoliv formalit. Bude prý také dotčena svoboda pohybu, která dnes tvoří jeden z hlavních symbolů jednoty Evropské unie.

"Nemalá část lidí, kterých se to bude týkat, bude ze svého omezování obviňovat právě imigranty. Vzrostou protiunijní nálady, posílí se euroskepticismus, xenofobní hnutí budou mít další argumenty pro své již nyní tak nebezpečné kampaně. Zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků se tak snadno může stát prvým krokem k rozbití Evropské unie. Nebude to zdaleka poprvé, co se ta nejlepší předsevzetí promění ve svůj pravý opak," dodal.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

včera

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

včera

včera

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

včera

Aktualizováno včera

včera

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

včera

včera

včera

Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda

Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy