Zavedení kvót bude mít vážnou dohru, varuje sociolog Keller

Praha - Zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků se tak snadno může stát prvým krokem k rozbití Evropské unie. varuje před tím europoslanec za ČSSD a sociolog Jan Keller.

Schengenské dohody umožňují volný pohyb osob v rámci většiny členských zemí Evropské unie včetně několika nečlenských. Díky těmto dohodám mohou lidé cestovat z jedné země do druhé bez pohraničních a celních kontrol. Chráněny jsou pouze vnější hranice Evropské unie. Keller ale varuje, že Evropská komise, která pracuje na návrhu kvót uprchlíků, kteří by měli být přidělováni jednotlivým zemím, na Schengen tak trochu pozapomněla.

"Představme si, co se stane, až jednotlivé státy přijmou na své území stanovený počet běženců. Pokud by byli tito lidé uvězněni, odporovalo by to zcela zřetelně našim evropským hodnotám. Pokud budou mít volnost pohybu, těžko je někdo přemluví, aby zůstali žít v zemi, kterou si k pobytu nevybrali," zamýšlí se na svém blogu s tím, že se všeobecně ví, že preferovanými zeměmi běženců jsou země typu Německa, Francie, Švédska. 

"Pokud bychom měli zajistit, že zůstanou pobývat v zemích pro ně méně atraktivních, mezi které patří i Česko, museli bychom začít hranice zase strážit jako v dobách železné opony. Jestliže to neuděláme, budou bezpečnostní složky v zemích s nejvyšší životní úrovní permanentně zaměstnány hledáním lidí, kteří byli Komisí určeni k naplnění kvóty zemí jiných, a budou je vracet tam, odkud budou přinejmenším někteří z nich stále znova utíkat," dodal Keller.

Policejní a další bezpečnostní opatření budou podle něj znepříjemňovat život lidem, kteří si již zvykli překračovat vnitřní hranice Unie bez jakýchkoliv formalit. Bude prý také dotčena svoboda pohybu, která dnes tvoří jeden z hlavních symbolů jednoty Evropské unie.

"Nemalá část lidí, kterých se to bude týkat, bude ze svého omezování obviňovat právě imigranty. Vzrostou protiunijní nálady, posílí se euroskepticismus, xenofobní hnutí budou mít další argumenty pro své již nyní tak nebezpečné kampaně. Zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků se tak snadno může stát prvým krokem k rozbití Evropské unie. Nebude to zdaleka poprvé, co se ta nejlepší předsevzetí promění ve svůj pravý opak," dodal.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy