Babiš dostává na frak. Pro Chládka poslední útěcha

Praha - Jak ukázal aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se zabývá pravidelným hodnocením důvěryhodnosti ministrů koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky, stejně jako v březnu se i v květnu těší největší důvěře se ziskem 42,5% kladných hlasů premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který již v březnu sesadil z prvního místa do té doby nejlépe hodnoceného ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Ten se tak stává se ziskem 39,8% kladných hlasů druhým nejlépe hodnoceným členem vládního kabinetu.

Ve srovnání s březnovými hodnotami je pak zřejmý nárůst kladných hlasů u premiéra Bohuslava Sobotky a naopak pokračující pokles kladných hlasů u ministra financí Andreje Babiše.

Pokles důvěry Andreje Babiše může souviset jednak s kauzami a činností ministrů hnutí ANO, ale také i s mnohými kontroverzními výroky a reakcemi samotného Andreje Babiše, s nimiž se část jeho dosavadních příznivců již nemusí zcela ztotožňovat. Aktuální pokles důvěry u Andreje Babiše rovněž může souviset s jeho kritizovanými podnikatelskými aktivitami, které narážejí na střet zájmů, což se týká jak podpory biopaliv, tak i např. prodeje jeho pozemků státu.

Vedle poklesu důvěry v případě Andreje Babiše je možné pozorovat i pokles volebních preferencích hnutí ANO, což může souviset s rostoucí skepsí či zklamáním z povolebního vývoje, který tak zcela nemusí odpovídat původní představě části dosavadních příznivců a voličů hnutí ANO a Andreje Babiše. 

Oproti tomu předsedovi ČSSD a premiéru Bohuslavu Sobotkovi se v povolebních událostech daří sbírat stále více kladných bodů, a to i v podobě konsolidace samotné ČSSD. V rámci sociální demokracie a celé vlády se však kromě Bohuslava Sobotky daří působit dobře na veřejnost i dalším sociálně demokratickým členům vlády.

Mezi výrazné osobnosti vlády Bohuslava Sobotky patří ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, který si nadále s aktuálním ziskem 39,3% kladných hlasů udržuje pozici třetího nejlépe hodnoceného člena vlády. Ministr školství Marcel Chládek je sice na jedné straně kritizován řadou odborníků v oblasti školství, ale na druhé straně jsou jeho kroky pozitivně vnímány laickou veřejností.

Druhý muž ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec je pak s aktuálním ziskem 36,2% kladných hlasů čtvrtým nejdůvěryhodnějším členem vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

Největší vzestup důvěry aktuálně zaznamenal ministr dopravy Dan Ťok, který se v květnu těší v souhrnu důvěře 22,9% dotázaných, což je o 2,8 procentního bodu více, než v březnu letošního roku. Daniel Ťok se tak posouvá z březnového 16. místa na aktuální 14. pozici. Ministr dopravy Daniel Ťok tak zastavil pokles z minulých měsíců a patrně příslibem finančních prostředků na plánované a dlouho očekávané investice v oblasti dopravní infrastruktury si zajistil nárůst důvěry.

Naopak k největšímu poklesu důvěry došlo od března letošního roku v případě místopředsedy vlády pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka, který si aktuálním ziskem 32,3% kladných hlasů oproti letošnímu březnu pohoršil o 1,3 procentního bodu. Nicméně v případě Pavla Bělobrádka nadále zůstává 8 nejlépe hodnoceným ministrem vlády Bohuslava Sobotky.

Další pokles, tentokrát o jednu příčku, tedy z březnové šesté na aktuální sedmou pozici, pak zaznamenal s aktuálním ziskem 32,9% kladných hlasů ministr obrany Martin Stropnický.

Nejmenší důvěře se pak ze všech členů vládního kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky těší i nadále s aktuálním ziskem 18,6% kladných hlasů ministr pro lidská práva a rovné příležitosti a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

průzkumy Andrej Babiš Marcel Chládek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy