Je to vyznamenání. Schwarzenberg a další si sankčního seznamu cení

Praha/České Budějovice - Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Na sankčním seznamu Ruska je 89 evropských politiků a diplomatů.

Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek řekl, že jde o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně. Štětina ČTK řekl, že zveřejnění seznamu je dalším krokem začínající studené války.

"Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat," řekl novinářům Sobotka při dnešní návštěvě Jihočeského kraje. Domnívá se, že nařízení je odpověď na to, že EU v nedávné době omezila přístup do jednotlivých zemí některým ruským politikům.

"Je to jednostranné vyhlášení ruskou stranou. Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou a budeme ruskou stranu žádat o vysvětlení," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí.

Na ruském seznamu je bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg, který je předsedou zahraničního výboru Sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě kritizuje. Spolu s ním je na seznamu místopředseda TOP 09 Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Pokud Rusko nebude svoje území rozšiřovat donekonečna, třeba až do Rigy či Kyjeva, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím. Pro mě je to důkaz toho, že děláme svoji práci dobře," reagoval Ženíšek v tiskové zprávě.

Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle a europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva.

Štětina řekl, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba - pozn. red.) už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. "Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu," uvedl Štětina.

Také Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. "Když jsem se podíval na ta ostatní jména, tak jsem zjistil, že jsem ve velmi slušném klubu. Považuji to za vyznamenání," řekl Schwarzenberg. "Být na tomto seznamu považuji za čest. Je to, myslím, velmi slušný výběr lidí v celé Evropě a jsem tam v dobré společnosti. Nemohu se za to stydět," dodal na Facebooku.

Související

Více souvisejících

Rusko Karel Schwarzenberg Jaromír Štětina

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy