Ivan Langer řekl něco, co se pravici nebude líbit

Praha - Bývalý ministr a někdejší místopředseda ODS Ivan Langer navštívil víkendu 26. kongres ODS. Nyní jej zhodnotil na sociální síti, a byť se nejedná o nikterak zásadní prohlášení, řadu pravicově smýšlejících voličů zřejmě nepotěší.

Langer své ohlédnutí za kongresem rozepsal do několika bodů. V tom prvním s názvem "Nuda bez chuti a bez zápachu:" tvrdí, že kdyby 26.kongres ODS skončil po hezkém úvodu, projevu předsedy, představení loga a schválení připraveného usnesení, bylo by to sice krátké, ale výsledek by prý byl stejný, ne-li působivější. Třetí kongresový projev Petr Fialy sice Langer ocenil s tím, že byl nelepším ze všech, dodal ale, že politika projevy na pódiích začíná, nesmí jimi končit. Po třetím projevu předsedy je ODS podle něj v preferencích tam, kde byla při tom prvním.

Druhý bod, pojemnovaný "pták letí vzhůru", se věnuje změně loga ODS. "Brand firmy, stejně jako strany je důležitý. Změna? Proč ne?! Vyhnali jsme ptáčka, který sám o sobě symbolizoval ODS. Toho nového samotného raději nepoužívat, neboť by to byla reklama na sázkovou kancelář Tipsport. Brandem strany není jen logo, ale zejména její tváře a myšlenky. Až na výjimky, černobílé Pohádky ovčí babičky by dokázaly vzbudit větší emoce, napětí a vzrušení, než šedivost, monotónnost, nenápaditost vybraných vystupujících stranických "brandistů"..." píše Langer.

Ve třetím bodu s názvem "sejdeme se pod pódiem" podotkl, že jiskřící politická diskuse není kořením, nýbrž moukou, mlékem a kvasnicemi, tedy těstem, z něhož se peče program, tryskají nápady a objevují se noví lídři. "Především však je diskusí členů s členy, rovných s rovnými! "Diskuse" členů (stojících pod pódiem) s členy grémia (sedících na pódiu) byla v lepším případě karikaturou politické diskuse, v horším případě upřímnou sondou do myslí členů vedení ODS..." dodal.

Čtvrtý bod pojmenoval "nehodící se škrtněte (vylučte)." Píše v něm: "Stanovy jsou ústavou politických stran. Ty pravicové navíc věří ještě v nepsaná -přirozenoprávní - pravidla. Ta první je možné měnit s obezřetností, ta druhá vlastně nikdy! Chaotičnost, kombinovaná s nepracovitostí a neschopností a (do očí stříkající) utilitárností některých změn, vedla k tomu, co jsem za uplynulé čtvrtstoletí (fakt už nejsem nejmladší a hodně si pamatuji) v ODS nezažil: schválená pravidla změníme a jedním hlasováním uprostřed hlasování zabráníme dalšímu hlasování. Výsledkem jsou členové ODS 1. a 2. kategorie a zklamání, rozčarování, frustrace velké části delegátů..."

V pátém bodě svého hodnocení, který pojmenoval "malá, ale naše", uvedl, že již druhým rokem znovu slýcháváme, že ODS je konzervativní stranou. Výjimkou tak nebyl Karlín. "Došlo nebo nedošlo ke změně základní politické orientace ODS? A pokud došlo, tak kdy a na základě čeho? ODS vznikla a její program téměř čtvrtstoletí vycházel z liberálně-konzervativních hodnot. Chtěli jsme být a byli jsme "catchall party", a to i v době Sarajevského atentátu a 7% preferencích. Jsme odteď "pouze" konzervativní? A to proto, že to chceme? Anebo proto, že se to hodí jako omluvenka! Anebo nejsme "jen" konzervativní a máme ambici na víc; protože nám nestačí to, co některým z nás stačí..." dodal Langer.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.
Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

Více souvisejících

ODS Ivan Langer

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy