Praha – Celý svět si letos připomíná 70. výročí konce druhé světové války. Česká republika si také na několika akcích upozorňuje na neblahé události, které konec války doprovázel – odsun sudetských Němců. Tyto snahy ale neoceňuje komunistka Marta Semelová.
Dění poslední doby ji podle jejího vyjádření nenechává klidnou. „V poslední době znepokojují nejen mě, ale především mnohé občany, intenzivní aktivity sudetských Němců na území ČR. Zároveň s rozhořčením sledují kontakty a jednání, respektive spíš podbízení se jim, ze strany oficiálních představitelů našeho státu či krajů," uvedla Semelová.
Připomíná, že nedávno se v okolí Brna konala „Pouť smíření", kterého se zúčastnila i delegace Sudetoněmeckého krajanského sdružení v čele s Berndem Posseltem. Byla také přijata Deklarace smíření, ve kterém současné vedení Brna vyjádřilo lítost nad odsunem Němců z roku 1945.
„Všechny tyto aktivity považuji za nehoráznost a plivnutí do tváře účastníkům protifašistického odboje, obětem 2. světové války a českým rodinám vyhnaným ze svých domovů v pohraničí. Výrazně přispívají k falšování historie a překrucování pravdy o příčinách, průběhu a výsledcích 2. světové války, jehož jsme byli, především v souvislosti s letošním 70. výročím osvobození, svědky v nebývalé míře," zlobí se komunistka.
Navíc podle ní tyto akce nerespektují Postupimskou dohodu, které odsun uznala. O tomto tématu by Semelová ráda jednala i v Poslanecké sněmovně, při interpelacích má v plánu tázat se na názor premiéra Bohuslava Sobotky.
Celé vyjádření Marty Semelové:
Podbízení se sudetským Němcům je plivnutí na oběti válkyV poslední době znepokojují nejen mě, ale především mnohé občany, intenzivní aktivity sudetských Němců na území ČR. Zároveň s rozhořčením sledují kontakty a jednání, respektive spíš podbízení se jim, ze strany oficiálních představitelů našeho státu či krajů. Stačí pár konkrétních příkladů, aby člověku začal běhat mráz po zádech.
Před pár lety byla otevřena kancelář Sudetolandsmanšaftu v Praze. Aby toho nebylo málo, tak letos bylo - na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu - registrováno Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jehož valné hromady se zúčastnil i předseda Witikobundu - nejradikálnější organizace Sudetolandsmanšaftu, která je i v Německu považována za extremistickou.
Tím aktivity zdaleka neskončily. Nedávno se, s podporou brněnského magistrátu, uskutečnila »pouť smíření« na Brněnsku. Pouti se zúčastnila i delegace Sudetoněmeckého krajanského sdružení v čele s Berndem Posseltem. Ještě předtím byl vyhlášen Rok smíření a přijata Deklarace smíření, v níž brněnské zastupitelstvo vyjádřilo lítost nad odsunem Němců, a padl dokonce návrh, aby se některý z příštích sjezdů Sudetolandsmanšaftu konal v Brně. Nelze opomenout ani pozdravná poselství vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) sudetoněmeckým srazům a účast představitelů české vlády na těchto srazech.
Všechny tyto aktivity považuji za nehoráznost a plivnutí do tváře účastníkům protifašistického odboje, obětem 2. světové války a českým rodinám vyhnaným ze svých domovů v pohraničí. Výrazně přispívají k falšování historie a překrucování pravdy o příčinách, průběhu a výsledcích 2. světové války, jehož jsme byli, především v souvislosti s letošním 70. výročím osvobození, svědky v nebývalé míře. Tyto aktivity zároveň nerespektují Postupimskou dohodu, tedy dohodu vítězných mocností, která odsun uznala. V interpelaci jsem se tento týden chtěla zeptat premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), co tomu říká česká vláda a on osobně, jaké kroky hodlá podniknout. Jelikož se na můj dotaz nedostala řada, zeptám se na následující schůzi sněmovny. Mlčet k tomu nemohu a nebudu!
Související
Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky
Praha 6 nechala odstranit sochu Koněva, z Hradu zní ostrá kritika
Marta Semelová , sudetští němci , Brno
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek