Praha - Uctění památky obětí odsunu Němců lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem budí i nadále vášně a emoce. Podle europoslance a sociologa Jana Kellera (ČSSD) by se měli čeští ministři zamyslet.
"Podle učení církve katolické a některých dalších křesťanských církví dochází v průběhu mše k proměně chleba a vína v tělo a krev Kristovu. Chléb a víno přitom neztrácejí své kvality identifikovatelné smysly, tedy vypadají a chutnají stále stejně. Jak na tuto část církevní věrouky nevzpomenout u příležitosti návštěvy vicepremiéra české vlády v Mnichově. Pavel Bělobrádek je přesvědčen, že též jeho osoba prošla v Sudetoněmeckém domě oním tajemným procesem," začal svůj komentář na webu strany Keller.
Podle jeho vlastních slov proměna trvala přesně pět minut. "Během této doby nebyl členem české vlády a nezastupoval Českou republiku ani premiéra. Proměnil se v občana Pavla, přestal být předním českým politikem a stal se soukromou osobou, aniž by přitom jakkoliv změnil vzhled a další své smysly identifikovatelné kvality," dodal sociolog.
Podle něj není jediný důvod vicepremiérovi nevěřit. Zmíněný proces je prý totiž jedním z nejběžnějších úkazů v české kotlině. "Mnozí z našich lidí, kteří za druhé světové války udávali své spoluobčany gestapu, se vydali hned po osvobození Němce lynčovat. Prostě se transsubstancionalizovali v protifašistické bojovníky. Skuteční bojovníci proti fašismu, Češi i Němci, se za ně styděli," podotkl.
Další zázraky proměny se hojně objevovaly po roce 1989. Keller zavzpomínal například na předlistopadového proděkana pro politickou činnost, kterému se v polovině devadesátých let zdála politika ODS málo pravicová a příliš sociálně citlivá.
Podstatnou transsubstancializací mezitím prošla i samotná otázka vztahu k jiným kulturám. "Naše soužití s německou menšinou skončilo zjevným neúspěchem a hromadným vystěhováním. Dnes to začíná vypadat, že jsme Sudety vylidnili proto, aby se do nich vešlo o to více kulturně nám ne zrovna blízkých lidí ze severní i subsaharské Afriky, ze zemí Předního východu a Afghánistánu," zamyslel se.
Ministři naší vlády by se ale podle sociologa místo převtělování měli vážně zamyslet nad tím, k čemu všemu to může vést. "Nakolik je vlastně pravděpodobný scénář, podle něhož u nás dojde k zázraku neproblémového začlenění? S jakou pravděpodobností začne u nás fungovat multikulturalismus, který jinde zkrachoval? Proč se jiné státy snaží zbavit migrantů, jestliže údajně představují tak cenný ekonomický přínos a impuls pro revitalizaci stárnoucí populace?" ptá se.
Závěrem se zamýšlí nad tím, jestli má Evropská unie právo ohrožovat bezpečnostní situaci svých členských zemí, anebo je její povinností je naopak chránit. "Palčivých otázek je prostě tolik, že je mnohem lepší udělat téma dne z našeho vztahu k sudetským Němcům, na němž už nic pokazit nelze," dodal.
Související
Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě
Zajímá ho pouze, kdo mu vlezl hlouběji do p****e, tvrdí Kalousek o Zemanovi
Jan Keller (sociolog) , Pavel Bělobrádek
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 1 hodinou
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 1 hodinou
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 2 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 2 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 3 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 3 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 3 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 4 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 4 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 5 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká.
Zdroj: Tereza Marešová