Strach v Horním Jiřetíně: Prolomení by se rovnalo likvidaci, Mládek rozhodnutí odkládá

Horní Jiřetín - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes v závodu Triola v Horním Jiřetíně obhajoval návrh odložit rozhodnutí o prolomení limitů v dole ČSA o pět let. Proti odkladu protestují obyvatelé i horníci. Mládek řekl, že na prolomení limitů těžby uhlí v dole ČSA, které by znamenalo bourání Jiřetína, to v tuto chvíli nevypadá. Slíbil, že kdyby se s těžbou začalo, vláda by prosazovala, aby se s Triolou zacházelo, jako by stála v dobývacím prostoru. Odklad navrhuje ministerstvo z důvodu nejistoty vývoje energetiky.

Triola, která vyrábí spodní prádlo a zaměstnává 130 lidí, by v případě prolomení limitů zůstala 200 metrů nad hranicí, což její vedení považuje za likvidační. Pro udržení zaměstnankyň nepovažuje ale za příznivý ani odklad rozhodnutí.

Nejistá budoucnost vedla ředitele Trioly Petra Kalu k tomu, že napsal ministrovi dopis. "Prolomení by se rovnalo likvidaci, máme třetinu zaměstnankyň z Jiřetína, třetinu z Mostu, rok trvá, než je vyškolíme a na stěhování nemáme peníze," uvedl Kala, jehož podnik ročně vyrobí čtvrt milionu kusů spodního prádla a utrží okolo 85 milionů korun.

Triola už se kontaktovala se zástupci Severní energetické, která těží na ČSA. "Na odškodnění bychom neměli ze zákona nárok," uvedl Kala. "Máme obrovský strach, hrozilo by, že firma zanikne," zdůraznil ředitel.

Těžaři rozeslali obyvatelům Horního Jiřetína a Černic informativní nabídky na odkoupení jejich domů. "Jasně jsme deklarovali, že naše nabídka platí pro všechny v katastru Horního Jiřetína," řekla ČTK mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. "Další jednání by už individuální," doplnila. Firma požaduje, aby vláda rozhodla o limitech letos. "Je pro nás nezbytné, aby se rozhodlo," zdůraznila. "Pokud se rozhodne za pět let, k prvnímu uhlí bychom se dostali v roce 2030," řekla. Pokud vláda odloží rozhodnutí, bude v dole ČSA pokračovat útlum těžby a firma bude postupně propouštět.

Triola by při posunu těžby zřejmě přišla o pracovní sílu. "Slíbil jsem proto vedení podniku, že pokud na tu variantu (prolomení limitů) dojde, což vůbec není jisté, tak podpoříme, aby s tímto podnikem bylo zacházeno, jako by byl v dobývacím prostoru," řekl po prohlídce společnosti Mládek.

Odklad rozhodnutí o prolomení limitů navrhuje ministerstvo průmyslu z důvodu nejistoty vývoje jaderné energetiky a toho, že není jasné, zda po roce 2024 bude fungovat tepelná elektrárna Počerady. "V tuto chvíli na základě současných předpokladů to uhlí není zapotřebí, akorát to jediné, čím si nejsme jisti, jestli můžeme říct nikdy," uvedl Mládek.

V Litvínově je názor zastupitelů nejednotný, zatímco vedení v čele se starostkou Kamilou Bláhovou (ANO) se staví za zachování limitů, opozice je proti. "Jediné, na čem se shodneme všichni, je, že chceme, aby se rozhodnutí neodkládalo. Takový krok je krutý k obyvatelům i všem ostatním," uvedla Bláhová. Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta odklad nahrává spekulantům a zpomalí rozvoj území.

"Odložení je důležité pro občany této země a pro energetickou nezávislost, alespoň částečnou," řekl Mládek, podle něhož se po pondělním zasedání tripartity varianty budoucnosti těžby na severu Čech zúžily na tři. "Za prvé je to prolomení na dole Bílina a zachování limitů na dole ČSA, plné prolomení na obou lomech a třetí variantou je prolomení na dole Bílina a odložení rozhodnutí na dole ČSA o pět let," uvedl ministr.

Ministerstva průmyslu, financí a práce musejí teď dopracovat program pro uplatnění horníků v případě, že se neprolomí limity tak, aby se zmírnily sociální dopady. Termín je do konce srpna. "Kdy o tom bude jednat vláda potom, to už není na mě," uvedl Mládek. "Těch materiálů máme spoustu a teď je třeba udělat politické rozhodnutí," zdůraznil.

Související

Jan Mládek /ČSSD/, exministr průmyslu a obchodu

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se Hašek a Mládek

Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s výsledkem pondělního jednání předsednictva strany, které trvá na jmenování Michala Šmardy ministrem kultury a předsedu Jana Hamáčka vybavilo mandátem k případnému stažení ministrů ČSSD z vlády. Rozhodnutí označili za předvídatelné a logické. Nicméně někteří považují za absurdní, že situace vznikla kvůli jednomu ministrovi, a doufají, že se její řešení nebude protahovat. Ne všichni jsou účasti ČSSD v menšinovém kabinetu s ANO nakloněni.

Více souvisejících

Jan Mládek Limity těžby hnědého uhlí

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy