Praha – Každý politik bude muset před nástupem do funkce povinně předložit své majetkové přiznání. Počítá s tím novela o střetu zájmů, kterou dnes přijala vláda a kterou předložil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Majetková přiznání budou politici odevzdávat do sjednoceného registru, který má vést ministerstvo spravedlnosti. Úřad kvůli tomu zřídí nový odbor o 20 zaměstnancích, který bude kromě toho vykonávat i kontrolní a dohledovou činnost. Stát by mě na novou sekci ministerstva vyčlenit asi 12 milionů korun.
Ministr o schválení svého návrhu informoval prostřednictvím Twitteru.
Právě teď vláda schválila návrh zákona o střetu zájmů. Hlavní cíl: sjednocení a evidence majetkových přiznání dostupných na internetu.
— Jiří Dienstbier (@pressDienstbier) 29. Červenec 2015
„Jeho hlavním cílem je sjednocení a evidence majetkových přiznání, která budou dostupná na internetu. Posiluje veřejnou kontrolu. Nebrání nikomu majetek nabýt, ale musí oznámit, že se tak stalo. Nejde jen o politiky, ale i o úředníky, kteří rozhodují o veřejných zakázkách nebo výdajích z veřejných rozpočtů. Tento zákon považuje za zásadní také Rekonstrukce státu. Většina poslanců se zavázala podpořit jej," komentoval schválení návrhu na sociálních sítích Dienstbier.
Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) ale považuje novelu za nedostatečnou. „Neobsahuje totiž vymezení střetu zájmů u těch členů vlády, kteří podnikají," upozornil v tiskovém prohlášení ve zjevné narážce na vicepremiéra, šéfa ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše. Hodlá proto při projednávání ve Sněmovně prosazovat změny. „Ministři by měli na dobu výkonu vládní funkce povinnost převést svoji firmu do svěřenského fondu a ustanovit jeho správce, který by se o firmu v této době staral," uvedl.
Zákonu by měli nově výslovně podléhat ministerští náměstci, kancléři obou parlamentních komor a také vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Současný hradní kancléř Vratislav Mynář teprve letos poskytl pouze své oznámení za předminulý rok. Poslankyně TOP 09 Věra Kovářová kvůli tomu tento týden představila vlastní novelu, podle níž by měl kancléř oznámení předkládat legislativnímu odboru prezidentské kanceláře. Podobně jsou nyní oznámení politiků a funkcionářů předkládána výborům či odborům institucí, v nichž působí.
Za porušení zákona nyní hrozí maximálně pokuta 50.000 korun, nově by podle druhu provinění mohla být až půlmilionová. Dostat by ji mohli například ti, kdo by po skončení veřejné funkce začali pracovat pro firmu, které by pomohli k velké zakázce. Novela naopak snižuje limitní částky pro získaný movitý majetek z půl milionu ročně na 250.000 korun. Nově by měl veřejný funkcionář podle předlohy zveřejňovat také příjmy své manželky či manžela nebo registrovaného partnera.
Mezi veřejné funkcionáře mají podle předlohy nově patřit také vojáci z povolání s hodností od podplukovníka výše (s výjimkou příslušníků zpravodajských služeb) a ředitelé veřejných výzkumných institucí. Ze seznamu veřejných funkcionářů návrh naopak vyškrtl výslovné uvedení předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů a předsedy Energetického regulačního úřadu. Podle důvodové zprávy by to bylo duplicitní vzhledem k tomu, že oba mají nově spadat do upravené kategorie vedoucích ústředních správních úřadů.
Nevládní organizace požadovaly, aby měl kontrolu na starosti nezávislý úřad po vzoru Polska. Novela, kterou nyní posoudí zákonodárci, by měla platit od ledna 2017.
Související

Mezi Proudy: ČSSD vypadla ze sněmovny v důsledku svých vlastních chyb. Snažíme se to napravit, říká Jiří Dienstbier

Zaznívají výzvy k odchodu ČSSD z vlády. Daňový balíček rozvrací veřejné finance, tvrdí Hamáček
Jiří Dienstbier ml. , majetková přiznání
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 1 hodinou

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 2 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 3 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 4 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 5 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 6 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 7 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
včera

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
včera

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
včera

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
včera

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
včera
Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají.
Zdroj: Jakub Jurek