Olomoucký hejtman, u něhož byla policie, dnes nepřišel do práce

Olomouc - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý několik hodin zasahovali policisté kvůli údajné korupční kauze, dnes nenastoupil do práce a zrušil svůj program. ČTK to řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová. Mluvčí zatím nemá informace o tom, kde hejtman je. Policie v úterý zadržela několik lidí v Praze a Olomouci. Detektivové zasahovali například na krajském ředitelství olomoucké policie a v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langra, kterého předvedli k výslechu. Obviněn dosud nikdo nebyl, uvedl dnes olomoucký vrchní státní Ivo Ištvan.

"Pan hejtman dnes v práci není a byl zrušen jeho program. O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Uvidíme zítra," řekla Navrátillová, podle níž policisté v úterý zasahovali na hejtmanství dlouho do večera. "Nevím o tom, že by něco vynášeli," dodala. Dnes policisté na hejtmanství už nejsou. "Policie zakázala probíhající události komentovat," dodala.

Hejtman podle Navrátilové zrušil svůj program do konce týdne. "Neznamená to ale, že nebude pracovat. Zrušeny byly pouze například plánované schůzky," podotkla. Rozbořil zatím s mluvčí nekomunikuje a jeho mobilní telefon je stále vypnutý. Hejtmana zastupuje jeho první náměstek Michael Fischer (ČSSD). O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová ČTK řekla, že v sídle dotačního programu policisté nezasahovali.

Psali jsme:
Psychopat Ištván, hoďte na něj síť. Reakce na zadržení Langera jsou hodně ostré Langer žádné kabelky darem nedostával! posmívá se publicista  

Policie v úterý večer z Langrova domu v Olomouci odnášela pytle a papírové krabice. Langra už policie nezadržuje. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v úterý také v Praze.

Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.

Policie se zaměřila i na Langrova známého, podnikatele Ivana Kyselého, který investoval desítky milionů Kč do nákupu několika domů v centru Olomouce. Kyselý má podíl v golfovém klubu v nedaleké Vésce, který z ROP Střední Morava získal dotaci 60 milionů Kč. V představenstvu golfového klubu byl v letech 1999 až 2001 Langer.

Kyselého společnost IES MORAVIA REAL v roce 2010 dostala dotaci 30 milionů korun na stavbu hotelu ve Vésce. Sportovní klub Véska loni obdržel dotaci 22,6 milionu Kč na stavbu víceúčelové sportovní haly. Klub už v roce 2004 získal devítimilionovou státní dotaci na tenisové kurty a hřiště. Mf Dnes tehdy upozornila na to, že dotaci klubu zařídil Langer.

Související

Soud, ilustrační fotografie

Kauza Vidkun začala před víc jak pěti roky, letos už ji soud projednávat nebude

Korupční kauzu Vidkun olomoucký krajský soud již letos neotevře. Po odvolaném líčení v listopadu zrušil soudce s ohledem na zdraví účastníků i prosincové termíny. Kauza se tak znovu dostane k soudu pravděpodobně až v únoru. Případem se soud naposledy zabýval v srpnu. Projednávání kauzy Vidkun, která měla na začátku října pětileté "výročí" od razie policie, poznamenala již jarní vlna pandemie.

Více souvisejících

Jiří Rozbořil olomouc Ivan Langer

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy