Olomoucký hejtman, u něhož byla policie, dnes nepřišel do práce

Olomouc - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), v jehož pracovně v úterý několik hodin zasahovali policisté kvůli údajné korupční kauze, dnes nenastoupil do práce a zrušil svůj program. ČTK to řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová. Mluvčí zatím nemá informace o tom, kde hejtman je. Policie v úterý zadržela několik lidí v Praze a Olomouci. Detektivové zasahovali například na krajském ředitelství olomoucké policie a v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langra, kterého předvedli k výslechu. Obviněn dosud nikdo nebyl, uvedl dnes olomoucký vrchní státní Ivo Ištvan.

"Pan hejtman dnes v práci není a byl zrušen jeho program. O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Uvidíme zítra," řekla Navrátillová, podle níž policisté v úterý zasahovali na hejtmanství dlouho do večera. "Nevím o tom, že by něco vynášeli," dodala. Dnes policisté na hejtmanství už nejsou. "Policie zakázala probíhající události komentovat," dodala.

Hejtman podle Navrátilové zrušil svůj program do konce týdne. "Neznamená to ale, že nebude pracovat. Zrušeny byly pouze například plánované schůzky," podotkla. Rozbořil zatím s mluvčí nekomunikuje a jeho mobilní telefon je stále vypnutý. Hejtmana zastupuje jeho první náměstek Michael Fischer (ČSSD). O případné rezignaci Rozbořila se zatím na hejtmanství nemluvilo.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Mluvčí ROP Střední Morava Michaela Linhartová ČTK řekla, že v sídle dotačního programu policisté nezasahovali.

Psali jsme:
Psychopat Ištván, hoďte na něj síť. Reakce na zadržení Langera jsou hodně ostré Langer žádné kabelky darem nedostával! posmívá se publicista
 

Policie v úterý večer z Langrova domu v Olomouci odnášela pytle a papírové krabice. Langra už policie nezadržuje. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci zasahovali v úterý také v Praze.

Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.

Policie se zaměřila i na Langrova známého, podnikatele Ivana Kyselého, který investoval desítky milionů Kč do nákupu několika domů v centru Olomouce. Kyselý má podíl v golfovém klubu v nedaleké Vésce, který z ROP Střední Morava získal dotaci 60 milionů Kč. V představenstvu golfového klubu byl v letech 1999 až 2001 Langer.

Kyselého společnost IES MORAVIA REAL v roce 2010 dostala dotaci 30 milionů korun na stavbu hotelu ve Vésce. Sportovní klub Véska loni obdržel dotaci 22,6 milionu Kč na stavbu víceúčelové sportovní haly. Klub už v roce 2004 získal devítimilionovou státní dotaci na tenisové kurty a hřiště. Mf Dnes tehdy upozornila na to, že dotaci klubu zařídil Langer.

Související

Soud, ilustrační fotografie

Kauza Vidkun začala před víc jak pěti roky, letos už ji soud projednávat nebude

Korupční kauzu Vidkun olomoucký krajský soud již letos neotevře. Po odvolaném líčení v listopadu zrušil soudce s ohledem na zdraví účastníků i prosincové termíny. Kauza se tak znovu dostane k soudu pravděpodobně až v únoru. Případem se soud naposledy zabýval v srpnu. Projednávání kauzy Vidkun, která měla na začátku října pětileté "výročí" od razie policie, poznamenala již jarní vlna pandemie.

Více souvisejících

Jiří Rozbořil olomouc Ivan Langer

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy