Jiří Rozbořil

Soud, ilustrační fotografie

Kauza Vidkun začala před víc jak pěti roky, letos už ji soud projednávat nebude

Korupční kauzu Vidkun olomoucký krajský soud již letos neotevře. Po odvolaném líčení v listopadu zrušil soudce s ohledem na zdraví účastníků i prosincové termíny. Kauza se tak znovu dostane k soudu pravděpodobně až v únoru. Případem se soud naposledy zabýval v srpnu. Projednávání kauzy Vidkun, která měla na začátku října pětileté "výročí" od razie policie, poznamenala již jarní vlna pandemie.
Soud, ilustrační foto

Kauza Vidkun: Podnikatel Kyselý opět nepřišel k soudu, policii popřel ovlivňování spisů

Vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý popřel, že by zasahoval do trestních řízení, jak uvádí obžaloba v případě Vidkun. Vyplývá to z jeho výpovědi v přípravném řízení. O jejím přečtení olomoucký soud rozhodl dnes, půl roku od otevření kauzy. Hlavní aktér korupční kauzy se dosud z jednání omlouval kvůli zdravotnímu stavu, k soudu nedorazil ani dnes.
Soud, ilustrační foto

Kauza Vidkun: Soud ukončí výslechy svědků, na řadě budou odposlechy

Výslechem zřejmě posledních svědků bude od příštího týdne pokračovat olomoucký soud v projednávání údajné korupční kauzy s názvem Vidkun. Případ podle žalobce odkrývá síť klientelistických vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Sérii výslechů soud ve čtvrtek uzavře videokonferencí se znalkyní z odvětví kriminalistické audioexpertízy, která analyzovala prostorové policejní odposlechy aktérů kauzy. Právě kvůli odposlechům, které jsou stěžejními důkazy, soud kauzu příští týden neuzavře. Pokračovat bude v srpnu, kdy chce odposlechy přehrát.
Soud, ilustrační foto

Kauza Vidkun pokračuje. Soud kvůli ochraně zdraví jedná za zavřenými dveřmi

Olomoucká korupční kauza Vidkun, která od podzimu 2015 hýbe veřejným děním, se bude celý tento týden odehrávat za zavřenými dveřmi. Soudce Martin Lýsek dnes rozhodl o vyloučení veřejnosti, důvodem je ochrana zdraví kvůli pandemii koronaviru. Podle soudu by se jinak bezpečnostní opatření jako například dvoumetrové rozestupy v jednací síni nedaly dodržet.
Ivan Langer (ODS)

Kauza Vidkun: Ivan Langer u soudu popřel, že měl informace z trestních spisů

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer dnes u soudu v kauze Vidkun popřel, že by s obžalovaným podnikatelem Ivanem Kyselým disponovali informacemi z trestních spisů. Připustil však, že mediálně známé olomoucké kauzy spolu probírali, neboť prý hýbaly děním ve městě. Přihlásil se k osobním přátelským vztahům nejen s Kyselým, který je jeho obchodním partnerem, a s obžalovaným bývalým policejním náměstkem Karlem Kadlecem. V kauze Vidkun se cítí jako poškozený než jako svědek.
Soudy, ilustrační fotografie

Kauza Vidkun pokračuje výslechem svědků, předvolán byl Uličný

Svědeckou výpovědí bývalého šéfa olomoucké Generální inspekce Bezpečnostních sborů (GIBS) otevřel dnes olomoucký krajský soud jednání v korupční kauze Vidkun. Bývalý šéf olomoucké GIBS Tomáš Uličný byl jedním z odposlouchávaných v případu, v říjnu 2015 byl zadržen. Obviněn není. Kauzu postavenou na vynášení a ovlivňování trestních spisů označil za snahu o sesazení policejního prezidenta a výměnu personálu ve vysokých pozicích GIBS. K soudu přišel i obžalovaný podnikatel Ivan Kyselý. Kvůli zdraví se omluvil z dalších jednání.
Ivan Langer

Soud odročil kauzu Vidkun na březen. Mezi desítkami svědků je i Langer

Olomoucký krajský soud dnes na 2. března odročil korupční kauzu Vidkun, která se podle žalobce týká vynášení informací z policejních spisů vlivným osobám. Původně se jí měl zabývat do pátku, všichni obžalovaní až na významného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, ke kterému údajně tyto informace od policie mířily, byli již vyslechnuti. Kyselý je nemocen, žádal zatím o jednání v nepřítomnosti. Kauzu má soud nařízenu až do května.
Jiří Rozbořil

Kauza Vidkun: Exhejtman Rozbořil popírá uplácení, prý šlo o hospodské řeči

Bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) dnes u soudu popřel, že by nabízel tehdejšímu krajskému policejnímu náměstkovi Karlu Kadlecovi úplatek. Podle žalobců se tak mělo stát v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, na němž měl Rozbořil osobní zájem a kvůli níž je souzen v kauze Vidkun. Podle odposlechů probíral okolnosti vyšetřování s Kadlecem u piva. O hejtmanovi mluví aktéři případu i v dalších kauzách, které byly podle žalobce těmito vazbami ovlivňovány. Cílem bylo podle odposlechů jeho osobu chránit. Rozbořil to popírá.
Soud, ilustrační foto

Kauza Vidkun: U soudu je dusno, expolicista Kadlec popřel vynášení informací

Bývalý náměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec dnes u soudu popřel, že by v kauze Vidkun dlouhodobě vynášel informace z trestních spisů vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému, jak mu klade za vinu žalobce. Nikdy podle svých slov nevyzradil nic, co by mohlo vyšetřování ovlivnit. Cenné informace mu naopak podle něj předával Kyselý, kterého označil jako svého dlouholetého kamaráda. Kvůli vazbám obou mužů Kadlece již v roce 2012 vyšetřovala GIBS, případ však nakonec odložila.
Soud, ilustrační foto

Soud otevřel kauzu Vidkun. Žalobě čelí exhejtman, policisté a vlivný podnikatel

Olomoucký krajský soud dnes otevřel korupční kauzu Vidkun. Obžalobě v ní čelí dva tehdejší policisté, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Případ podle žalobce odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a politiky. Kyselý podle něj v letech 2014 až 2015 soustavně získával od policie cenné informace z trestních spisů, kterých poté využíval a dával pokyny, jak má policie jednat. Dohromady šlo o devět kauz, některé se týkaly tehdejšího hejtmana. Obžalovaní vinu popírají, Kyselý se z jednání omluvil.
Jiří Rozbořil

Hlavní líčení v kauze Vidkun nebude? Obhájci chtějí předběžné projednání žaloby

Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení. Soudci olomouckého krajského soudu, který kauzu dostal na stůl, podali či se chystají podat podnět k předběžnému projednání obžaloby. Soudce musí nyní rozsáhlou kauzu nastudovat, první kroky by mohl učinit na podzim, řekl dnes soudce Martin Lýsek.
Soud, ilustrační fotografie

Olomoucké hejtmanství prohrálo soud, exřediteli má zaplatit 1,4 milionu

Téměř jeden a půl milionu korun musí podle rozhodnutí olomouckého okresního soudu zaplatit Olomoucký kraj bývalému řediteli krajského úřadu Liboru Kolářovi. Toho v roce 2013 odvolal z funkce tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), soudy ale rozhodly, že následné propuštění bylo nezákonné a má právo na ušlou mzdu. Rozsudek zatím není pravomocný, uvedla dnes Mladá fronta Dnes (MfD).
Soud, ilustrační foto

Kauza Vidkun má první čtyři obžalované

Žalobce podal obžalobu na čtyři lidi v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po 3,5 roce vyšetřování se bude před soudem zodpovídat bývalý sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou.
Jiří Rozbořil

V kauze Vidkun obžalováni čtyři lidé, před soudem stane i exhejtman Rozbořil

Žalobce podal obžalobu na čtyři lidi v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po 3,5 roce vyšetřování se bude před soudem zodpovídat bývalý sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, bývalý olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou.
Antonín Staněk

Kauza Staněk? ČSSD v krajích nevidí důvod k opuštění vlády, zazněl ale i radikální návrh

Dění kolem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nepovažuje velká většina zástupců krajských organizací ČSSD, které oslovila ČTK, za důvod pro opuštění vládní koalice s ANO. Prezident Miloš Zeman v úterý odmítl Staňkovu demisi, předseda ČSSD Jan Hamáček následně požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby navrhl prezidentovi Staňkovo odvolání. Sociální demokraté vesměs poukazují na to, že strana ve vládě prosazuje své návrhy, koaliční smlouva nebyla porušena a že Babiš slíbil Staňkovo odvolání navrhnout.
Jiří Rozbořil

Kauza Vidkun: Policisté navrhli obžalovat čtyři lidí, je mezi nimi i exhejtman

Policisté podali žalobcům návrh na obžalobu čtyř lidí v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po více než třech letech vyšetřování navrhují obžalovat bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila, někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece a také vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Žalobci o návrhu rozhodnou v nadcházejících měsících, řekl dnes žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.
Jiří Rozbořil

Kauza Vidkun se vleče: Policisté po třech letech ukončili vyšetřování, žaloba v nedohlednu

Policisté ukončili po třech letech vyšetřování v olomoucké korupční kauze s názvem Vidkun, ve které jsou obviněni policisté i bývalý sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil. Obvinění se budou od konce měsíce seznamovat se spisem, trvat to může i několik týdnů až měsíců. Teprve poté mohou policisté případně podat návrh na podání obžaloby. Kauza se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Soudy se však kauzou zabývají i v navazujících případech, jde například o vyzrazení razie z řad policie.

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy