Kauza Vidkun: Ivan Langer u soudu popřel, že měl informace z trestních spisů

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer dnes u soudu v kauze Vidkun popřel, že by s obžalovaným podnikatelem Ivanem Kyselým disponovali informacemi z trestních spisů. Připustil však, že mediálně známé olomoucké kauzy spolu probírali, neboť prý hýbaly děním ve městě. Přihlásil se k osobním přátelským vztahům nejen s Kyselým, který je jeho obchodním partnerem, a s obžalovaným bývalým policejním náměstkem Karlem Kadlecem. V kauze Vidkun se cítí jako poškozený než jako svědek.

"Ivana Kyselého znám osobně téměř 20 let, je to můj osobní, velmi dobrý přítel, obchodní partner ve společnosti IES Moravia Real. Vůbec nerozumím tomu, proč je obviněn a proč by měl dělat takové věci. Jak ho znám, takové jednání neměl vůbec zapotřebí," uvedl Langer. Za přítele považuje také Kadlece, který podle obžaloby informace ze spisů Kyselému vynášel. "Považuji ho za policistu tělem i duší," řekl Langer. Na dotaz žalobce uvedl, že oba ho navštěvovali také doma.

Podle žalobce Kadlec vynášel podnikateli Kyselému informace z devíti trestních kauz. Kyselý podle žalobce Miroslava Stokláska v letech 2014 až 2015 tyto informace využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace údajně předával i lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS). Langer připustil, že předmětem jejich diskusí byly i kauzy, které zahrnuje obžaloba. Popřel však, že by měli informace, které by mařily trestní řízení nebo pocházely z trestních spisů.

U soudu někdejší minstr vnitra Langer popřel, že by se někdy zasazoval o funkci Kadlece, který před nástupem na krajské policejní ředitelství pracoval u olomoucké policejní inspekce. Netuší prý, zač by jim měl být bývalý policejní náměstek vděčný.

U soudu vzápětí vypovídal o nástupu Kadlece k policejní inspekci Zdeněk Pokorný, vyšetřovatel olomoucké GIBS. Uvedl, že tehdy se Kadlec o funkci zajímal a přihlásil se s druhým adeptem do výběrového řízení. Pokorný ho na funkci nedoporučoval, a to především kvůli jeho nízké aktivitě ve službě. "Byl jsem poté u plukovníka Pelce (bývalý ředitel Inspekce policie) a ten mě ukázal SMS s tím, že má zprávu od ministra vnitra, že jsme nepřijali jednoho jeho hocha z Olomouce a že to není dobré. Tehdy byl ministrem vnitra Ivan Langer," vypověděl Pokorný.

Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 přistoupila k domovní prohlídce. V kauze nakonec obviněn nebyl. Po své výpovědi zkritizoval žalobce z Vrchního státního zastupitelstva (VSZ) v Olomouci. 

"Na prvopočátku toho všeho byl podle mne spor policistů, u kterého se státní zastupitelství rozhodlo, že se bude podílet na odstranění policejního prezidenta Tuhého. Najednou zjistili, že si o tom někdo povídá, a tak museli zasáhnout," řekl novinářům Langer. Kauza je podle něj vytvořena na lživých úředních záznamech, na jejichž základě se povolily odposlechy, sledování, prověřování majetku a domovní prohlídky. Žalobce Stoklásek to odmítl komentovat do ukončení dokazování.

Kauza Vidkun, ve které jsou obžalovaní kromě Kyselého a Kadlece také tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil, pokračuje ve středu výslechem bývalého náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha a někdejšího šéfa GIBS Ivana Bílka, který po vypuknutí kauzy rezignoval. Jednání má soud naplánované do konce tohoto týdne a také příští týden.

Související

Více souvisejících

kauza Vidkun Ivan Langer Ivan Kyselý (podnikatel) Karel Kadlec Jiří Rozbořil soudy olomouc

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy