Hlavní líčení v kauze Vidkun nebude? Obhájci chtějí předběžné projednání žaloby

Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení. Soudci olomouckého krajského soudu, který kauzu dostal na stůl, podali či se chystají podat podnět k předběžnému projednání obžaloby. Soudce musí nyní rozsáhlou kauzu nastudovat, první kroky by mohl učinit na podzim, řekl dnes soudce Martin Lýsek.

Obžaloba na čtyři lidi včetně dvou vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byla podána po 3,5 letech vyšetřování na začátku července.

"Ve spise se od doby podání obžaloby objevila asi čtyři podání různých obhájců, kteří se domáhají například nařízení předběžného projednání obžaloby. Budeme to muset všechno vyřešit. Nedokážu tak nyní říci, zda bude nařízeno hlavní líčení nebo bude v této věci postupováno jinak," uvedl soudce Martin Lýsek.

Předběžné projednání obžaloby může v trestním řízení nařídit předseda senátu v případě, kdy obžaloba po skutkové nebo právní stránce trpí takovými vadami, že není způsobilá k projednání při hlavním líčení. Pokud se rozhodne ji nařídit, projednává se obvykle v neveřejném jednání, rozhodnout při něm soudce může například o zastavení trestního stíhání, jeho přerušení nebo vrácení věci státnímu zástupci k dořešení.

Podnět k předběžnému projednání obžaloby podal například obhájce obžalovaného exhejtmana Jiřího Rozbořila advokát Petr Konečný. "Já jsem tento podnět podal. Podnět směřuje k tomu, aby se soudce zaměřil na obžalobu, zda je zcela v pořádku. Sami to vnímáme tak, že v pořádku není. Řešení je na soudci," řekl dnes ČTK obhájce Konečný. Obhajoba celou dobu Rozbořilovu vinu odmítá, důkazy podle nich nejsou dostatečné.

Stejný podnět hodlá v nejbližší době podat také obhájce bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece Tomáš Grepl. "My se k tomuto kroku chystáme také, ještě to odesláno není. Předpokládám, že tuto cestu budou volit všichni obhájci," řekl dnes Grepl.

Podle soudce Martina Lýska se dají první kroky v kauze očekávat až na podzim. "Musím celý spis přečíst, abych zjistil, zda jejich námitky jsou relevantní," podotkl soudce Lýsek. Předpokládá přitom, že s ohledem na rozsah spisu požádá o prodloužení tříměsíční lhůty. První kroky by tak mohl učinit ve spisu v říjnu či v listopadu, dodal soudce.

Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, na někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje a policejního náměstka Karla Kadlece podal státní zástupce obžalobu ze zneužití pravomocí. Kadlec, který podle policie vynášel informace ze spisů, je navíc obžalován i z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015 policejní razií na několika místech v Olomouci, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není. Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj strávili tři měsíce ve vazbě.

Související

Více souvisejících

kauza Vidkun Jiří Rozbořil olomouc

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy