Hejtman Rozbořil nerezignuje. Kauza nemá v historii Olomouckého kraje obdoby, řekl

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec se dnes vyjádřili k obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z korupce, podle nich by měl rezignovat. Ten to však zatím odmítl.

O svém dalším setrvání v čele krajského úřadu i kandidátky ČSSD pro nadcházející krajské volby bude jednat se spolustraníky a Sobotkou. Hovořit bude i se zástupci KSČM, se kterou ČSSD v Olomouckém kraji vládne.

"Tato kauza nemá v historii Olomouckého kraje svým rozsahem obdoby," uvedl Rozbořil, který tvrdí, že nikdy od nikoho nepožadoval informace nad rámec kompetencí hejtmana. "Informace, které by se mohly charakterizovat jako nestandardní, jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z mého pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě," zdůraznil hejtman. Rozbořil tvrdí, že není klíčovou osobou této kauzy.

"Vyšetřování Jiřího Rozbořila je plně v kompetenci Policie České republiky. Sociální demokracie nemá ke kauze žádné podrobnější informace. Žijeme v právním státě, platí presumpce neviny a o případném provinění Jiřího Rozbořila musí rozhodnout policie, státní zastupitelství a eventuálně soud," komentoval kauzu Sobotka.

Psali jsme:
Obvinění Rozbořila je pro hejtmany šok, reaguje Hašek na korupční kauzu  

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka bude o pozici hejtmana jednat krajské vedení strany na zasedání nejpozději do pondělí. Rozbořil by měl straníkům vysvětlit svůj postoj. "Pro sociální demokracii to není dobrá pozice, byť pan hejtman tvrdí, že je jeho osoba v případu velmi marginální. Nicméně to neznamená, že to nepoškozuje sociální demokracii, že to není velký malér," uvedl Zemánek. Naznačil, že s podporou to hejtman bude mít velmi těžké, neboť trendem strany je ochrana před dalším poškozováním jejího jména. "Obávám se, že ta situace tak graduje v jeho neprospěch, že to nepoškození jména ČSSD bude v dané chvíli více preferováno než jeho podržení ve funkci," doplnil Zemánek.

Pro ČSSD je situace o to horší, že Rozbořil se měl stát lídrem strany pro příští krajské volby. "Rozbořil byl dosud výraznou tváří a byl úspěšný hejtman, nebude úplně jednoduché jej v případě, že ta situace pro něj nedopadne dobře, nahradit," řekl Zemánek.

Rozbořil čelí obvinění z podplácení a další dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Čtvrtý obviněný je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil je jako jediný je stíhán na svobodě. U ostatních tří obviněných navrhli žalobci vazbu. Důvody obav nesdělili. Podle informací ČTK byl obviněn náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý.

Psali jsme:
Zlotřilý Langer, nebezpečný Ištván, totalitní země... Promlouvá Štěpánek  

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s policistou Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Podle informací Neovlivní.cz, které vycházejí z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování okolností kolem dotací pro tento projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

V úterý pak zahájili detektivové akci Vidkun, během které provedli řadu domovních prohlídek a postupně zadrželi či předvedli několik osob včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Jen v jeho bytě v Olomouci strávili více jak 13 hodin, ale nakonec ho propustili.

Kauza míří také do řad vedení olomoucké policie. Právě údajné nadstandardní vazby mezi obviněným policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však tehdy jakékoliv pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila. Šetřen byl i pro údajné urážky podřízených, krajské ředitelství poté v té době opustila řada zkušených kriminalistů.

Související

Jiří Rozbořil

Kauzu Vidkun brzdí analýza dat, další kolo výslechů se nestihne

Olomouc - Další kroky ve vyšetřování olomoucké korupční kauzy Vidkun zbrzdila rozsáhlá analýza zabaveného materiálu. Plánované další kolo výslechů se tak již letos nestihne, řekl dnes ČTK žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Posun v případu, ve kterém jsou obviněni čtyři lidé včetně bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, se tak dá očekávat až příští rok. Od rozsáhlého zátahu policie uplynul letos v říjnu rok, aktéry policie naposledy vyslýchala na začátku letošního roku.
Pavel Blažek

Exšéf olomoucké GIBS předal komisi k policii nové dokumenty

Praha - Bývalý šéf olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný dnes předal sněmovní vyšetřovací komisi ke sporné reorganizaci policie písemné podklady. Figuruje jako svědek v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po vystoupení před poslanci novinářům řekl, že byl v této souvislosti nezákonně vyslýchán 45 hodin v kuse. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) tato informace členy komise zaujala. Jde o to, jestli byly důkazy k případu získávané zákonným způsobem.

Více souvisejících

Olomoucká korupční kauza Jiří Rozbořil

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy