REPORTÁŽ – 21. a 22. října se v Brně uskutečnilo Regionální diskuzní fórum, které organizoval think-tank Evropské hodnoty ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu a Masarykovou univerzitou v Brně. 21. října proběhla v Knihovně Jiřího Mahena veřejná debata na téma „Radikalizace společnosti v čase migrační krize,“ na které vystoupili Miroslav Mareš, politolog a expert na extremismus, Petra Vejvodová, politoložka, a Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty.
V rámci debaty mimo jiné přišla řeč i na fakt, že politické strany v České republice nevědí, jak se k celé situaci postavit a jak migrační krizi řešit – zda se vyjádřit pro přijetí uprchlíků, jak by si přála Evropská unie, nebo zda je v souladu s přáním mnoha voličů rázně odmítnout.
Podle Vejvodové jde zejména o střet „naší kultury, společnosti a hodnot, které nám něco říkají," a názoru „velké voličské masy, která říká opak." Strach společnosti přitom podle ní vychází například z obav ze ztráty zaměstnání či ze zvýšení kriminality.
Mareš ale upozornil, že nejednotný postoj politických stran může paradoxně mít i pozitivní důsledky. Jak se v rámci stran oddělují jednotlivé názorové větve, strany tak reprezentují názory daleko většího množství voličů a efektivně tak odebírají hlasy radikálním stranám a hnutím.
Podotknul také, že zatímco dříve téma islámu a postoj politických stran k islamizaci či islamistickým skupinám měly jen velmi malý vliv na výsledky voleb, dnes tomu může být jinak. K tématu islámu se totiž přidalo téma migrace, „které může být u lidí ve volbách rozhodující."
Mohou se politici vzepřít voličům?
V rámci diskuze také padla otázka, zda se politické strany mají - či vůbec mohou - postavit vůli voličů, která se nyní zdá být nakloněna odmítání islámu a uprchlíků, když právě na základě jejich hlasů je jim dán politický mandát.
Vejvodová ale připomněla, že politické strany mají i jiné funkce než jen reprezentovat názor voličů. Dále také uvedla, že současná vlna odporu proti migraci a volání po uzavření hranic se ukazuje u voličů napříč politickým spektrem a vybočuje tak z profilu běžného voliče dané strany; nemusí tak být v souladu s ustálenou politikou strany.
Hokovský pak podotknul, že v problematice reprezentování názoru voličů musí existovat hranice, kterou nelze překročit. „V demokratickém politickém systému jsou určitá témata, které jsme zakotvili do naší ústavy – jsou to nějaké základní prvky demokratického státu," řekl a dodal, že i v případě, kdy by většina populace chtěla něco, co by s tímto bylo v rozporu – například zavedení trestu smrti nebo nastolení totalitního systému, bylo by povinností politiků postavit se proti takovéto vůli voličů.
Na druhou stranu ale také uvedl, že ve všech ostatních případech je následování názoru a přání voličů „povinností politiků v demokratické společnosti." A v případě, že politik s názorem většiny voličů nesouhlasí, je pouze na něm, aby svůj názor přesvědčivě prezentoval a voliče přesvědčil, což se pak odrazí ve volbách.
Mareš pak dodal, že se nedomnívá, že by v České republice bylo nějaké větší množství politiků, kteří by byli pro přijetí uprchlíků, ale báli se, že přijdou o voliče, a tento názor proto tajili. Připomíná, že politici podléhají obavám podobně jako zbytek populace a je tak pravděpodobnější, že s názorem voličů souhlasí.
Související

Itálie kritizuje Německo za financování záchrany migrantů na moři

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila
Imigranti z Afriky a Blízkého Východu , migrace , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 2 hodinami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 2 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 3 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 4 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 5 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 6 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 7 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 8 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 9 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 9 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 10 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 11 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 13 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera
Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
Technologický gigant Microsoft předpovídá zásadní změnu v pracovním prostředí: podle něj se každý zaměstnanec stane „šéfem agentů“ – tedy umělé inteligence. Ve své nové vizi budoucnosti Microsoft popisuje nástup tzv. „hraničních firem“ (frontier firms), kde budou lidé řídit týmy autonomních AI agentů plnících konkrétní úkoly.
Zdroj: Libor Novák