Uprchlíci a islám? Tuhle hranici prý nelze překročit

REPORTÁŽ – 21. a 22. října se v Brně uskutečnilo Regionální diskuzní fórum, které organizoval think-tank Evropské hodnoty ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu a Masarykovou univerzitou v Brně. 21. října proběhla v Knihovně Jiřího Mahena veřejná debata na téma „Radikalizace společnosti v čase migrační krize,“ na které vystoupili Miroslav Mareš, politolog a expert na extremismus, Petra Vejvodová, politoložka, a Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

V rámci debaty mimo jiné přišla řeč i na fakt, že politické strany v České republice nevědí, jak se k celé situaci postavit a jak migrační krizi řešit – zda se vyjádřit pro přijetí uprchlíků, jak by si přála Evropská unie, nebo zda je v souladu s přáním mnoha voličů rázně odmítnout.

Podle Vejvodové jde zejména o střet „naší kultury, společnosti a hodnot, které nám něco říkají," a názoru „velké voličské masy, která říká opak." Strach společnosti přitom podle ní vychází například z obav ze ztráty zaměstnání či ze zvýšení kriminality.

Mareš ale upozornil, že nejednotný postoj politických stran může paradoxně mít i pozitivní důsledky. Jak se v rámci stran oddělují jednotlivé názorové větve, strany tak reprezentují názory daleko většího množství voličů a efektivně tak odebírají hlasy radikálním stranám a hnutím.

Podotknul také, že zatímco dříve téma islámu a postoj politických stran k islamizaci či islamistickým skupinám měly jen velmi malý vliv na výsledky voleb, dnes tomu může být jinak. K tématu islámu se totiž přidalo téma migrace, „které může být u lidí ve volbách rozhodující."

Mohou se politici vzepřít voličům?

V rámci diskuze také padla otázka, zda se politické strany mají - či vůbec mohou - postavit vůli voličů, která se nyní zdá být nakloněna odmítání islámu a uprchlíků, když právě na základě jejich hlasů je jim dán politický mandát.

Vejvodová ale připomněla, že politické strany mají i jiné funkce než jen reprezentovat názor voličů. Dále také uvedla, že současná vlna odporu proti migraci a volání po uzavření hranic se ukazuje u voličů napříč politickým spektrem a vybočuje tak z profilu běžného voliče dané strany; nemusí tak být v souladu s ustálenou politikou strany.

Hokovský pak podotknul, že v problematice reprezentování názoru voličů musí existovat hranice, kterou nelze překročit. „V demokratickém politickém systému jsou určitá témata, které jsme zakotvili do naší ústavy – jsou to nějaké základní prvky demokratického státu," řekl a dodal, že i v případě, kdy by většina populace chtěla něco, co by s tímto bylo v rozporu – například zavedení trestu smrti nebo nastolení totalitního systému, bylo by povinností politiků postavit se proti takovéto vůli voličů.

Na druhou stranu ale také uvedl, že ve všech ostatních případech je následování názoru a přání voličů „povinností politiků v demokratické společnosti." A v případě, že politik s názorem většiny voličů nesouhlasí, je pouze na něm, aby svůj názor přesvědčivě prezentoval a voliče přesvědčil, což se pak odrazí ve volbách.

Mareš pak dodal, že se nedomnívá, že by v České republice bylo nějaké větší množství politiků, kteří by byli pro přijetí uprchlíků, ale báli se, že přijdou o voliče, a tento názor proto tajili. Připomíná, že politici podléhají obavám podobně jako zbytek populace a je tak pravděpodobnější, že s názorem voličů souhlasí.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu migrace Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy