Uprchlíci a islám? Tuhle hranici prý nelze překročit

REPORTÁŽ – 21. a 22. října se v Brně uskutečnilo Regionální diskuzní fórum, které organizoval think-tank Evropské hodnoty ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu a Masarykovou univerzitou v Brně. 21. října proběhla v Knihovně Jiřího Mahena veřejná debata na téma „Radikalizace společnosti v čase migrační krize,“ na které vystoupili Miroslav Mareš, politolog a expert na extremismus, Petra Vejvodová, politoložka, a Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

V rámci debaty mimo jiné přišla řeč i na fakt, že politické strany v České republice nevědí, jak se k celé situaci postavit a jak migrační krizi řešit – zda se vyjádřit pro přijetí uprchlíků, jak by si přála Evropská unie, nebo zda je v souladu s přáním mnoha voličů rázně odmítnout.

Podle Vejvodové jde zejména o střet „naší kultury, společnosti a hodnot, které nám něco říkají," a názoru „velké voličské masy, která říká opak." Strach společnosti přitom podle ní vychází například z obav ze ztráty zaměstnání či ze zvýšení kriminality.

Mareš ale upozornil, že nejednotný postoj politických stran může paradoxně mít i pozitivní důsledky. Jak se v rámci stran oddělují jednotlivé názorové větve, strany tak reprezentují názory daleko většího množství voličů a efektivně tak odebírají hlasy radikálním stranám a hnutím.

Podotknul také, že zatímco dříve téma islámu a postoj politických stran k islamizaci či islamistickým skupinám měly jen velmi malý vliv na výsledky voleb, dnes tomu může být jinak. K tématu islámu se totiž přidalo téma migrace, „které může být u lidí ve volbách rozhodující."

Mohou se politici vzepřít voličům?

V rámci diskuze také padla otázka, zda se politické strany mají - či vůbec mohou - postavit vůli voličů, která se nyní zdá být nakloněna odmítání islámu a uprchlíků, když právě na základě jejich hlasů je jim dán politický mandát.

Vejvodová ale připomněla, že politické strany mají i jiné funkce než jen reprezentovat názor voličů. Dále také uvedla, že současná vlna odporu proti migraci a volání po uzavření hranic se ukazuje u voličů napříč politickým spektrem a vybočuje tak z profilu běžného voliče dané strany; nemusí tak být v souladu s ustálenou politikou strany.

Hokovský pak podotknul, že v problematice reprezentování názoru voličů musí existovat hranice, kterou nelze překročit. „V demokratickém politickém systému jsou určitá témata, které jsme zakotvili do naší ústavy – jsou to nějaké základní prvky demokratického státu," řekl a dodal, že i v případě, kdy by většina populace chtěla něco, co by s tímto bylo v rozporu – například zavedení trestu smrti nebo nastolení totalitního systému, bylo by povinností politiků postavit se proti takovéto vůli voličů.

Na druhou stranu ale také uvedl, že ve všech ostatních případech je následování názoru a přání voličů „povinností politiků v demokratické společnosti." A v případě, že politik s názorem většiny voličů nesouhlasí, je pouze na něm, aby svůj názor přesvědčivě prezentoval a voliče přesvědčil, což se pak odrazí ve volbách.

Mareš pak dodal, že se nedomnívá, že by v České republice bylo nějaké větší množství politiků, kteří by byli pro přijetí uprchlíků, ale báli se, že přijdou o voliče, a tento názor proto tajili. Připomíná, že politici podléhají obavám podobně jako zbytek populace a je tak pravděpodobnější, že s názorem voličů souhlasí.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu migrace Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy