Itálie vyjádřila kritiku vůči Německu kvůli jeho rozhodnutí financovat skupiny, které se podílejí na záchranných operacích migrantů ve Středozemním moři. Uvedla to agentura Reuters.
Německo poskytlo jedné z těchto skupin 790 tisíc eur. Německé ministerstvo zahraničí tvrdí, že není nic špatného na poskytování finanční podpory pro záchranné operace, protože zachraňování lidí v nouzi je zákonným a humanitárním závazkem. To se stalo předmětem kritiky italské vlády, zejména premiérky Giorgie Meloniové, která se snažila omezit činnost nevládních organizací na moři.
Německo se rozhodlo poslat finanční prostředky na projekty nevládních organizací v Itálii, které pomáhají migrantům na souši i na moři. Německé ministerstvo zahraničí řeklo, že zvažovalo několik žádostí o financování, z nichž ve dvou případech bylo hodnocení již ukončeno.
Podle agentury ANSA oznámila německá organizace SOS Humanity, která provozuje lodě pro záchranu migrantů ve Středozemním moři, že obdrží finanční dotaci ve výši 790 000 eur od německé spolkové vlády.
Italská vláda vyjádřila nespokojenost v reakci na mediální zprávy a plánuje požadovat vysvětlení od Německa. Kabinet premiérky Meloniové zdůraznil, že tento krok vnímá jako problematický, a ministr obrany Guido Crosetto prohlásil pro La Stampa, že Německo tím vytváří potíže Itálii, která by měla být jeho teoretickým spojencem.
Německé ministerstvo zahraničí odmítlo kritiku ze strany italské vlády a zdůraznilo, že zachraňování lidí v nouzi na moři je právní, humanitární a morální povinnost.
Politické strany podporující krajně pravicovou vládu premiérky Meloniové dlouhodobě nesouhlasí s činností nevládních organizací ve Středozemním moři. V minulosti přijaly nová pravidla, která výrazně omezila jejich činnost. Tato pravidla například nařizují lodím vrátit se do přístavu po každé záchraně migrantů a zakazují zachraňování lidí z několika plavidel po sobě. Organizace kritizují také vzdálenost přístavů vylodění od míst, kde migranty zachraňují. I přes tato opatření se však počet migrantů, kteří přicházejí do Itálie, zvýšil na 130 000 osob, což je téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Při zachraňování migrantů na moři většinou pomáhají italská pobřežní a námořní stráž.
Komise představila pomoc Tunisku ve snaze snížit počet migrantů
Evropská komise minulý týden oznámila téměř 127 milionů eur na pomoc Tunisku, která má pomoci snížit počet migrantů mířících na italský ostrov Lampedusa ve Středozemním moři. Píše The Guardian.
Pomoc zahrnuje rozpočtovou podporu ve výši 60 milionů EUR a také přibližně 67 milionů EUR na balíček operační pomoci v oblasti migrace.
Peníze budou nyní vyplaceny v nadcházejících dnech a nasmlouvány a dodány rychle, uvedla komise.
Komisař EU pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi hovořil s tuniským ministrem zahraničí Nabilem Ammarem a delegace úředníků komise odcestuje příští týden do Tuniska.
Ve svém prohlášení komise uvedla, že je odhodlána pokročit v realizaci memoranda o porozumění dohodnutého s Tuniskem v červenci. Strany „upřednostňovaly akce v oblasti migrace“ a spolupracovaly na potlačení pašeráckých sítí.
Dohoda EU s Tuniskem se setkala se značnou kritikou ze strany poslanců i řady vlád EU.
Související
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
Itálie , Německo , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
před 2 hodinami
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
před 3 hodinami
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
před 4 hodinami
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
před 5 hodinami
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
před 6 hodinami
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 8 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 9 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 10 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 12 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
Vasyl Krupych moc dobře ví, co znamená bojovat za Ukrajinu. Kulometčík, který přežil mrazivé a děsivé scény na bojištích v východním Donbasu, se při ruském náporu střídavě modlil a plakal. Ačkoliv brutalitu nepřátel přečkal, loni v prosinci při službě v týlu ho napadli vlastní krajané.
Zdroj: Libor Novák