Itálie kritizuje Německo za financování záchrany migrantů na moři

Itálie vyjádřila kritiku vůči Německu kvůli jeho rozhodnutí financovat skupiny, které se podílejí na záchranných operacích migrantů ve Středozemním moři. Uvedla to agentura Reuters.

Německo poskytlo jedné z těchto skupin 790 tisíc eur. Německé ministerstvo zahraničí tvrdí, že není nic špatného na poskytování finanční podpory pro záchranné operace, protože zachraňování lidí v nouzi je zákonným a humanitárním závazkem. To se stalo předmětem kritiky italské vlády, zejména premiérky Giorgie Meloniové, která se snažila omezit činnost nevládních organizací na moři.

Německo se rozhodlo poslat finanční prostředky na projekty nevládních organizací v Itálii, které pomáhají migrantům na souši i na moři. Německé ministerstvo zahraničí řeklo, že zvažovalo několik žádostí o financování, z nichž ve dvou případech bylo hodnocení již ukončeno.

Podle agentury ANSA oznámila německá organizace SOS Humanity, která provozuje lodě pro záchranu migrantů ve Středozemním moři, že obdrží finanční dotaci ve výši 790 000 eur od německé spolkové vlády.

Italská vláda vyjádřila nespokojenost v reakci na mediální zprávy a plánuje požadovat vysvětlení od Německa. Kabinet premiérky Meloniové zdůraznil, že tento krok vnímá jako problematický, a ministr obrany Guido Crosetto prohlásil pro La Stampa, že Německo tím vytváří potíže Itálii, která by měla být jeho teoretickým spojencem.

Německé ministerstvo zahraničí odmítlo kritiku ze strany italské vlády a zdůraznilo, že zachraňování lidí v nouzi na moři je právní, humanitární a morální povinnost.

Politické strany podporující krajně pravicovou vládu premiérky Meloniové dlouhodobě nesouhlasí s činností nevládních organizací ve Středozemním moři. V minulosti přijaly nová pravidla, která výrazně omezila jejich činnost. Tato pravidla například nařizují lodím vrátit se do přístavu po každé záchraně migrantů a zakazují zachraňování lidí z několika plavidel po sobě. Organizace kritizují také vzdálenost přístavů vylodění od míst, kde migranty zachraňují. I přes tato opatření se však počet migrantů, kteří přicházejí do Itálie, zvýšil na 130 000 osob, což je téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Při zachraňování migrantů na moři většinou pomáhají italská pobřežní a námořní stráž.

Komise představila pomoc Tunisku ve snaze snížit počet migrantů

Evropská komise minulý týden oznámila téměř 127 milionů eur na pomoc Tunisku, která má pomoci snížit počet migrantů mířících na italský ostrov Lampedusa ve Středozemním moři. Píše The Guardian.

Pomoc zahrnuje rozpočtovou podporu ve výši 60 milionů EUR a také přibližně 67 milionů EUR na balíček operační pomoci v oblasti migrace.

Peníze budou nyní vyplaceny v nadcházejících dnech a nasmlouvány a dodány rychle, uvedla komise.

Komisař EU pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi hovořil s tuniským ministrem zahraničí Nabilem Ammarem a delegace úředníků komise odcestuje příští týden do Tuniska.

Ve svém prohlášení komise uvedla, že je odhodlána pokročit v realizaci memoranda o porozumění dohodnutého s Tuniskem v červenci. Strany „upřednostňovaly akce v oblasti migrace“ a spolupracovaly na potlačení pašeráckých sítí.

Dohoda EU s Tuniskem se setkala se značnou kritikou ze strany poslanců i řady vlád EU.

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Itálie Německo Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy