ROZHOVOR | Babiš si koupil lidi, arogantní Bělobrádek, skandály kolem Zemana... Promlouvá ekonom a politik Janeček

ROZHOVOR - Rok 2015 se pro KSČM obešel bez výraznějších přešlapů, který narušila v posledních týdnech až kauza europoslance Miloslava Ransdorfa. Ten měl podle zastupitele města Náchod za KSČM a ekonoma Pavla Janečka pozastavit své členství ve straně, dokud se vše nevyřeší. Politik také v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotil činnost šéfů koaličních stran i prezidenta Miloše Zemana.

V komunistické straně je v posledních týdnech pořádně rušno kvůli osobě Miloslava Ransdorfa. Co si myslíte o jeho kauze ve Švýcarsku?

Jedná se o jeho soukromou věc, kterou bohužel řeší v barvách KSČM, za kterou byl voliči poslán do EP. Nemám k tomu žádné bližší informace a ctím presumpci neviny, ale jsem přesvědčen o tom, že to velmi poškozuje naši stranu a preference díky tomu výrazně klesají. Dle mého názoru měl pozastavit svoje členství v KSČM stejně tak, jako to udělal v levicové frakci EP GUE-NGL, jejíž je KSČM členem, alespoň do té doby než se celá situace objasní. Bylo by to od něj logické a férové.

Jak byste zhodnotil činnost strany za uplynulý rok 2015?

Myslím, že straně se i díky jejímu vedení dařilo. Daří se nám držet volební sliby a pomáhat občanům. Ve většině případů se ukázalo, že jsme měli pravdu. Důkazem toho je i zájem mladých.

Komunisté mají podle průzkumů stále docela dobré preference, v rámci opozičních stran ale letos nebyli tak vidět, jako některé jiné strany. Nepřijde vám, že KSČM na vrcholné politické scéně usíná?

Rozhodně si nemyslím, že usíná. KSČM se snaží do své práce od komunální úrovně až po tu parlamentní zapojovat mladé perspektivní lidi, kteří mají elán a chuť pracovat, něco změnit. Takový mladický elán strana potřebuje a dělá ji perspektivní. O tom svědčí i její preference a zájem mladých lidí.

Stranu čeká příští rok volební sjezd, očekáváte nějaké velké změny?

Uvidíme, co sjezd přinese. Rozhodně mou osobní podporu má na sto procent současné vedení strany.

Je asi předčasné mluvit o tom, kdo bude příštím šéfem strany. Myslíte si ale, že by tento post měl nadále zastupovat Vojtěch Filip, nebo strana potřebuje na nejvyšších místech obměnu?

Myslím si, že V. Filip vede stranu výborně a měl by v tom pokračovat i nadále. Zatím se nenašel nikdo, kdo by jeho kvalit dosahoval a mohl mu konkurovat. Je to pragmatický, vzdělaný a zkušený člověk, který straně dává prestiž. Ostatně v jeho prospěch hovoří i preference strany a příklon občanů všech věkových skupin.

Kdybyste měl ohodnotit práci koaličních lídrů, tedy Andreje Babiše, Bohuslava Sobotku a Pavla Bělobrádka, v uplynulém roce, koho byste pochválil a komu naopak vyčinil?

Andrej Babiš si může mnohé zaplatit. Koupil si hokejistu Jágra a udělal z herce ministra obrany. Navýšil počet zbytečných úřadů a stovky ještě zbytečnějších úředníků a zajistil si pravidelný příjem z dotací. Teď naštve hromadu malých živnostníků, až je pošle na úřad práce. Sobotka je nevýrazný a Bělobrádek arogantní a jeho politika přijímání uprchlíků nebezpečná.

Jak podle Vás letos obstál v roli prezidenta Miloš Zeman, který má podporu velké části veřejnosti za své názory a postoje k islámu a uprchlíkům, zároveň se ale letos dopustil řady kontroverzních kroků?

Názory Miloše Zemana jsou občanům blízké, i když některé jeho kroky jsou příliš radikální a rozdělují veřejnost, jako je třeba vystoupení společně s Martinem Konvičkou na jednom pódiu, a nejsou právě pozitivní. Uprchlíci představují bezpečnostní riziko, ale jsem přesvědčen o tom, že se na ně nesmíme dívat paušálně a házet je do jednoho pytle. Obklopuje se také lidmi, kteří nepůsobí zrovna důvěryhodně, ať už jde o různé skandály nebo prověrky. Na druhou stranu velmi oceňuji jeho pohled na výměnu vedení ČNB, která stále oslabuje korunu a dělá tak z lidí pomalu chudáky zatímco sami berou statisícové platy. Jeho spolupráce s perspektivní Čínou nebo názory na politiku Ruska a ostré vymezování se vůči USA, která už ví, že si zde nemůže dovolit všechno, co si zamane. Prezident by měl občas lépe vážit svá slova a nejitřit tak emoce.

Velkým tématem je také bezpečnost Čechů, zejména v souvislosti s migrační krizí a hrozbou terorismu. Jsou podle Vás čeští občané v bezpečí?

Jak už jsem řekl, uprchlíci představují bezpečnostní riziko. To už potvrdil i šéf unijní agentury na ochranu vnějších hranic Frontex - Fabrice Leggeri. V Paříži našli syrský pas u jednoho mrtvého teroristy a jeho otisky prstů se shodovali s otisky osoby, která v říjnu překročila hranice Řecka. Myslím si, že před islámským státem není v bezpečí nikdo, proto musí být každý uprchlík podrobně zkontrolován nebo poslán zpět. Migrační krize by se měla začít řešit v místě vzniku.

Co byste popřál našim čtenářům do roku 2016?

Čtenářům bych popřál hlavně hodně zdraví, protože to je nejdůležitější. Dále hodně štěstí, spokojenosti a lásky.

Související

Důchdoci, ilustrační fotografie

Berou důchodci správnou penzi? Politik se naštval

Náchod - Zastupitel města Náchoda za KSČM Pavel Janeček se rozhořčil nad sporem o výši platů soudců. Při této příležitosti se zamýšlí nad tím, jestli mají správně spočítaný důchod aspoň penzisté.

Více souvisejících

Pavel Janeček (KSČM) rozhovor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy