Češi měli v otázce uprchlíků pravdu, řekl Zaorálek Mogheriniové

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes při jednání se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou hovořil především o zvládnutí migrační krize.

Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici. Se Zaorálkem se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota. Později při veřejné debatě hovořili o tom, že EU kromě diplomacie potřebuje posílit také schopnost fyzicky bránit svou bezpečnost.

Zaorálek po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je nyní ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty. "Není to dokonalé, musí se na tom zapracovat. Ochrana vnějších hranic je ta oblast, kde se EU má dohodnout na tom, že musíme být schopni to dělat společně," řekl český ministr.

Mogheriniová dodala, že unie musí čelit krizím jednotně a ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. "Pozice, kterou jste vyjadřoval vy, premiér i vaši kolegové, je vždy ta, která poukazuje na jednotu EU jako nezbytnou pro řešení krizí," uvedla. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Na jednání se podle Mogheriniové nemluvilo o nedávných útocích na ženy v německých městech, které se připisují imigrantům ze Sýrie. Oba diplomaté ale před novináři násilí důrazně odsoudili. Mogheriniová se k otázce vrátila na následné veřejné diskusi o zahraniční a bezpečnostní politice EU. "Bohužel, násilí vůči ženám je věc, které jsme museli čelit i před 31. prosincem," komentovala útoky. Dodala, že sexuální útoky jsou zcela v rozporu s evropskými hodnotami, varovala ale před zneužitím situace politiky. "Není to věc, která by měla posloužit jako nástroj pro politické projevy," dodala a publikum v sále ji ocenilo potleskem.

Zaorálek již při tiskové konferenci podotkl, že podobné útoky jednoznačně dokazují, jak je důležité při přijímání uprchlíků dodržovat pravidla. "Jsme povinni zajistit, že pokud přijímáme migranty, jsme zároveň schopni garantovat bezpečí v členských státech," řekl český ministr. "Že pokud ti lidi přijdou, tak se stanou součástí normálního života a budou respektovat pravidla, která se týkají našeho normálního života, která jsme tu vytvořili," dodal.

Související

Federica Mogherini

Bývalá eurokomisařka Mogheriniová bude proti pravidlům rektorkou školy EU

Bývalá šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová zřejmě získá díky podpoře od Evropské komise místo rektorky prestižního Evropského kolegia v Bruggách. Napsal to francouzský list Libération, podle něhož by její jmenování do dobře placené pozice porušilo interní pravidla této postgraduální školy evropských studií.
Írán, ilustrační foto

Írán obnovuje připojení k internetu. Krvavé protesty prý rozdmýchal Západ

Úřady v několika íránských provinciích dnes začaly obnovovat přístup k internetu, který byl v zemi přerušen kvůli protestům proti zdražení benzinu. Íránská agentura Fars oznámila, že připojení přes pevnou linku opět funguje mimo jiné v části metropole, znovu dostupné jsou i sociální sítě. Protesty začaly minulý týden v pátek a podle organizace Amnesty International při nich přišlo o život přes 100 lidí, což ale Teherán nepotvrdil.

Více souvisejících

Federica Mogherini Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy