Šéfem ČIŽP bude Geuss, navzdory kritice obhájil svou funkci v konkurzu

Praha - České inspekci životního prostředí (ČIŽP) bude opět šéfovat Erik Geuss. Obhájil svou pozici v novém výběrovém řízení, které loni v srpnu vypsalo ministerstvo vnitra podle zákona o státní službě. Ministr Richard Brabec (ANO) dnes také reagoval na zprávu, že jmenování Geusse na konci roku 2014 bylo nezákonné.

Ředitele inspekce jmenoval tento týden do pozice státní tajemník Ministerstva životního prostředí (MŽP) Jan Landa s účinností od 18. ledna. Do konkurzu se přihlásili čtyři kandidáti. Do užšího kola podle informací ČTK ke konci roku postoupil kromě Geusse také vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny Jindřich Novák z oblastního inspektorátu Praha.

Ministerstvo zveřejnilo výsledek konkurzu dnes v tiskové zprávě, v níž ministr Brabec reagoval na informaci serveru Týden.cz. Server napsal, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality přezkoumává, zda Brabec při prvním jmenování Geusse na konci roku 2014 neporušil zákon.

"Důvodem, že se o čistě procesní postup výběru ředitele ČIŽP v roce 2014 zajímá útvar odhalování korupce a finanční kriminality, je skutečnost, že tento útvar je povinen zabývat se podněty na vysoké státní úředníky, aniž by měly jakoukoli souvislost s případným podezřením na korupci, finanční kriminalitu či jiné závažné trestné činy," sdělil ministr.

Spor podle něj vyvolali někteří bývalí zaměstnanci inspekce, které Geuss po svém jmenování propustil. Začali prý zpochybňovat své odvolání a následně i proces jmenování Geusse, a to s odvoláním na možný konflikt s platností nového zákona o státní službě. Ten ale nabyl účinnosti až 1. ledna 2015. "V létě roku 2015 pak podali na různé instituce řadu podnětů k přezkoumání zákonnosti jmenování Erika Geusse do funkce," dodal ministr.

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký loni v v létě konstatoval, že Geuss byl do funkce jmenován v rozporu se zákonem. Jeho jmenováním se zabýval poté, co si na postup ministerstva životního prostředí stěžovali odvolaní zaměstnanci inspekce. Ministerstvo ale trvalo na správnosti svého postupu. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové má úřad několik právních posudků, že jmenování Geusse bylo v souladu s právem. Tento konkurz byl podle MŽP vypsán kvůli služebnímu zákonu.

Bývalí zaměstnanci v čele s bývalou šéfkou právního oddělení na ČIŽP Jitkou Jelínkovou podali v pátek Postráneckému podnět, v němž zpochybňují označení Geusse jako jednoho ze dvou nejvhodnějších kandidátů druhého konkurzu. Jeho žádost podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, měla být státním tajemníkem MŽP vyřazena, protože nesplňoval podmínku konkurzu, že se platně stal státním zaměstnancem.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Geuss už není šéfem ČIŽP, rozhodl superúředník. Ministerstvo ho ve funkci nechává

Praha - Erik Geuss přestal být ředitelem České inspekce životního prostředí, rozhodl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Jeho rozhodnutí je pravomocné, platné k 22. srpnu, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) Geusse ve funkci nechává. Podle vyjádření MŽP Geuss stále ředitelem je a podal proti rozhodnutí správní žalobu. Ta však nemá podle vyjádření Postráneckého odkladný účinek, pokud ho nepřizná soud, což se zatím nestalo.

Více souvisejících

Erik Geuss Richard Brabec (ANO) Česká inspekce životního prostředí

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 1 hodinou

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka

Úmrtí papeže Františka zasáhlo i české politiky. Ti od dnešního rána primárně skrze sociální sítě vyjadřují soustrast a vzpomínají na něj jako na muže hluboké víry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy