USA udělaly tři velké chyby, poukázal Vondra. Jaké?

Praha - USA udělaly tři chyby. První bylo zdůvodňování útoku vlastnictvím chemických zbraní. Druhá, že když koalice do země vstoupila, měla odříznout vedení, ale nerozpouštět armádu. Třetí chybou byl způsob, jakým USA z Iráku utekly. Tvrdí to bývalý ministr obrany a někdejší velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra.

"První válka v zálivu měla svoje opodstatnění. Mohla vést ke stabilizaci situace v regionu, ale nebyla dotažena do konce. Druhá válka je už velmi sporná záležitost," řekl Českému rozhlasu bývalý ředitel Úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

Tvrdí, že vojenská operace takového rozsahu nemůže skončit polovičatě, protože neodstraní základní problém. "Mělo se dojít až do Bagdádu, mělo dojít k nastolení určitě správy ze strany okupační koalice, mohlo pak dopadnout všechno jinak. Obrovskou roli hrála tenkrát podpora zemí v regionu: Egypta, Sýrie i Saúdské Arábie. To se dalo dotáhnout, dalo se domluvit i s Ruskem, myslím, že to byla chyba," dodal.

Záminka USA pro druhý útok, tedy vlastnictví chemických zbraní nebo nosných raket, bylo vyfabulovaná, podotkl Štefec  tím, že se mělo zůstat u opatření bezletových zón. Nebyl prý tedy důvod napadnout v dané situaci Irák. 

"Jeden z hlavních důvodů pro útok v Iráku byl ekonomický. Saddám začal organizovat okolní země, které se chtěly odtrhnout od dolaru z hlediska placení za ropu. To pro Spojené státy bylo dost velké riziko. Začalo se ukazovat, že Sýrie s Irákem tvoří dost silnou koalici, a byla snaha vytvořit protiváhu režimům jako Saúdská Arábie. Mělo to i širší geopolitické dopady," dodal Štefec.

Vondra tvrdí, že první zásah v Iráku byla zcela na místě. "I my jsme jej podpořili a byli jsme účastníky. Saddám Husajn nezákonně okupoval Kuvajt a cílem operace bylo zemi osvobodit, což se velmi rychle podařilo. To, že se po 11. září Američané rozhodli odpovědět, to byla kontroverznější akce," uvedl v pořadu Pro a proti.

"USA udělalo tři chyby. První bylo zdůvodňování útoku vlastnictvím chemických zbraní. Druhá, že když koalice do země vstoupila, měla odříznout vedení, ale nerozpouštět armádu. Třetí chybou byl způsob, jakým USA z Iráku utekly... Tradiční americkou politikou bylo zadržování Iráku i Íránu, aby ani jedna ze zemí nedominovala v regionu. Dlouhodobě tato politika začala narážet v momentě, kdy celá řada zemí chtěla dělat normální byznys," dodal.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy