Omezení svobody a oddělení Krymu? Křeček prozradil, co nás letos čeká

Praha - Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se zamyslel nad tím, co vše nás letos čeká. I v letošním roce podle něj budou například pokračovat debaty nad tím, zda lze ve jménu bezpečnosti právními předpisy omezit svobodu.

V pojetí lidských práv bude podle Křečka pokračovat „individuální myšlení odloučené od zájmů společnosti, ve kterém se jeví jednotlivec jako posvátný a zájmy společnosti jako nedůležité, dokonce škodlivé". Uvedl to v komentáři pro Lidové noviny s tím, že katalog „lidských práv" bude stále nepřehledněji rozšiřován o požadavky na zvláštní způsob života pokládaný některými mylně za lidské právo.

"Některá právní odvětví se budou rozvíjet, jiná stagnovat. Pokud jde o trestní právo, bude např. pokračovat stíhání zastupitelů obcí pro „porušování povinností při správě cizího majetku", aniž by vadilo, že nejde o majetek cizí, neboť zastupitelé jsou zástupci majitele – obce. To bude vyvolávat tlak na nahrazení zastupitelské demokracie demokracií přímou, neboť pokud by se rozhodovalo referendem, a občané v referendu rozhodli tak, jako dnes jejich zástupci, stíhat všechny obyvatele obce by i pro dnešní státní zástupce bylo asi žinantní. Naopak bude stagnovat rodinné právo, neboť většina dětí se bude stejně rodit mimo manželství a zaostalá představa většiny občanů o rodině jako společenství maminky a tatínka byla již dávno v myslích elit nahrazena představou o soužití kohokoliv s kýmkoliv, což žádnou mimořádnou zákonnou úpravu nevyžaduje. Zejména pokud „v českých zemích v posledních letech rozrůstá" polyamorie, což je „hnutí mnohosti intimních lásek, prožívání erotické lásky k více lidem zároveň", které je „bojkotem vlastnictví aplikované na vztahy mezi lidmi"," podotkl.

Domnívá se také, že nový zákon nařídí obcím, aby ghetta, pokud se nacházejí na jejich katastru, přeměnily ve čtvrti s úhlednými domky se zahrádkami, neboť stejně, jak někteří tvrdí, vznik ghett umožnili občané svojí xenofobií a rasismem. "Námitka, že v ghettech, přes tyto údajné negativní vlastnosti českého národa, nežijí Vietnamci a Ukrajinci, protože ti pracují, bude odmítnuta jako zvláště potměšilá forma xenofobie," myslí si Křeček.

"V oblasti církevního práva bude stále hlasitě slyšet ty, kteří si pletou víru a vyznání a budou požadovat „zákaz islámu" namísto toho, aby rozumně požadovali jeho zákonnou regulaci, jaká je třeba v Rakousku. Občanům, kteří toto budou sledovat s rozpaky, bude sděleno, že jejich postoj je vyvolán jen strachem a nedostatkem informací a budou jim patrně doporučena nábožensko – historická studia, aby poznali rozdíl mezi alávity, vahhábity, sunnity a šiíty, a konečně pochopili to, co je již dnes části našich elit zcela jasné: co vlastně do islámu patří a co nikoliv. Ti, kteří naopak budou mít informací příliš mnoho, budou „uklidněni" sdělením, že „ustanovení, která jsou na Západě chápána jako krutá nebo diskriminační, jsou aplikována jen v několika muslimkách státech". Obecnému porozumění jistě nepřispěje ani to, budeme-li současnost poměřovat minulými událostmi a emocemi," tvrdí.

Bude prý také vytvořen nový druh práva, a to "právo na ochranu urážených, podle kterého zrušíme urážející symboly (křížem jesličky, prasátka, psy) zakážeme literární díla (od Božské komedie po Kocoura Mikeše) a přejmenujeme výtvarná díla, jak to učinili z téhož důvodu v amsterodamském Rijksmuzeum, kde obraz 115 let nazývaný „Černošská dívka byl nazván „Dívka s vějířem" a „Černošský sluha" nahrazen názvem „Mladý sluha". Těmito zákonnými úpravami bude ovšem podpořen textilní průmysl, neboť přestaneme některé urážet dekolty, miniaturními plavečkami a tangy a zahalování bude zakázáno jen na protivládních demonstracích. A zakazovat výstavy fotografií obnažených žen nebude výsadou jen Akademie věd," píše Křeček.

Problémy čekají také školství, kde si nadále nebudeme příliš vědět rady s tím, v čem vyrůstají některé děti předškolního věku, neboť se nemůže dotknout rodičovských práv, ale o to více se na ně vrhneme v době jejich školní docházky, kdy problém s tím, že některé dítě než jde do školy, nevidělo knihu a nezná český jazyk, budeme ve jménu inkluze řešit tak, že pomocí nejrůznějších asistentů a výchovných poradců budeme předstírat, že se nic podstatného neděje.

"V oblasti mezinárodního práva budeme stále hlasitě tvrdit, že oddělení Krymu „patřícímu" Ukrajině „nikdy neuznáme", ale patrně budeme připraveni méně hlasitěji „neuznávat" oddělení částí Turecka, Sýrie a Iráku, pokud by zde vznikl samostatný stát Kurdů. O očekávatelném spojení Albánie a území Kosova, o kterém se mnozí domnívají, že „patří" Srbsku, ani nemluvě," uvedl.

Podle Křečka se tak budeme stále usilovněji držet větve, kterou současně budeme odřezávat.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy